Необережне поводження з вогнем та підпал: за добу на Кіровоградщині виникло 20 пожеж сухостою

За інформацією: Суспільне Кропивницький.

Рятувальники Кіровоградської області гасять займання сухої трави 11 березня 2024 року. Фото: ДСНС Кіровоградської області

За добу в Кіровоградській області виникло 20 пожеж сухої трави. З початку року під час займання сухостою, сміття та очерету вигоріло 75 гектарів землі. За такий же період минулого року – понад 40 гектарів. Серед найбільш поширених причин виникнення пожеж є необережне поводження з вогнем та підпал сухостою.

Про це Суспільному розповіла речниця Служби надзвичайних ситуацій в регіоні Оксана Мачак.

За останню добу вогонь знищив майже 13 гектарів. Пожежі були в усіх чотирьох районах області. Наймасштабніша – біля села Високі Байраки Великосеверинівської громади Кропивницького району. Там рятувальники загасили займання 2,5 гектарів сухої трави та чагарників та 400 квадратних метрів очерету.

На вулиці Бочковського в обласному центрі загорілося 50 квадратних метрів сухої трави, а від неї спалахнула машина, припаркована на узбіччі.

Два дні тому рятувальники загасили 36 пожеж. Вогонь знищив майже 13 гектарів землі.

"Спалювання сухої рослинності навесні вбиває живу природу, що тільки-но починає відроджуватися після зимових холодів, — говорить Оксана Мачак. – Тварини, для яких поля та ліси є домівкою, опиняються у пастці та гинуть. Це свідоме вбивство живої природи, за яке доведеться відповідати".

У цьому році рятувальники виписали чотири протоколи за спалювання сухої трави.

Штраф за спалювання сухої трави

За словами Оксани Мачак, відповідно до змін, внесених до Кримінального кодексу України у березні 2022 року, навмисний підпал сухої рослинності можуть розглядати як диверсію (стаття 113): "За навмисний підпал передбачене покарання у вигляді ув’язнення від 10 до 15 років з конфіскацією майна".

За спалювання сухої трави та листя передбачений штраф від 3060 до 6120 гривень для громадян, від 15300 до 21420 гривень для посадових осіб. За ті самі дії, вчинені в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, штраф для громадян становить від 6120 до 12240 гривень і 21420-30600 гривень для посадових осіб.

Шкода довкіллю від спалювання сухої трави

За словами директора обласного департаменту екології В’ячеслава Дубровського, через спалювання трави в атмосферу потрапляють викиди чадного газу, оксиду азоту та деяких канцерогенних сполук, які можуть призводити до онкозахворювань. Крім того, внаслідок спалювання трави гинуть тварини, а родючість ґрунтів відновлюється протягом п'ять-шість років. Бувають випадки, коли родючість не відновлюється.

Новини України