Як виявляють колаборантів : у Кропивницькому викладачі релокованого вишу випустили посібник

За інформацією: Суспільне Кропивницький.

Посібник має назву “Розслідування колабораційної діяльності”. Фото: ДонДУВС

У Кіровоградській області викладачі Донецького державного університету внутрішніх справ випустили навчальний посібник про колабораціонізм. За його допомогою навчатимуть курсантів — майбутніх поліцейських, як визначати випадки колабораціонізму, розслідувати їх і потім притягати колаборантів до відповідальності. Про це в етері Українського радіо Кропивницького розповіли його автори. Доктор юридичних наук, професор Євген Письменський очолює кафедру поліцейської діяльності. Сергій Головкін — доцент, кандидат юридичних наук. Також, за їхніми словами, посібник можуть читати всі охочі.

Донецький державний університет внутрішніх справ — це релокований виш. Через війну його переміщали Україною двічі. У 2014 році — до Кривого Рогу й Маріуполя. У лютому 2022 року — до Кропивницького. Обидва науковці востаннє на батьківщині були 10 років тому. За їхніми словами, ще у 2014 році бачили перші випадки колабораціонізму в Україні — на Донеччині й Луганщині. І вони були серед їхнього найближчого оточення. Тоді суспільство фактично поділилося, згадує Євген Письменський.

"Ідеологічний чинник істотно впливав на людей. Почали поступово формуватися всі ці окупаційні структури. І перші випадки колабораціонізму — входження до складу управлінських структур. Зрозуміло, що ми бачили це серед колег, знайомих, друзів. Для мене перша асоціація з колабораціонізмом це коли людина починає ставати частиною цієї окупаційної структури".

Проте законодавчо в Україні врегулювали це лише в березні 2022 року. Тоді за колабораціонізм ввели кримінальну відповідальність. Це виписано в статті 111 (з позначкою 1) Кримінального Кодексу "Колабораційна діяльність".

До 2014 року про це явище взагалі особливо не замислювалися й згадували його тільки в контексті Другої світової. Після 2014 року в Україні почали реєструвати законопроєкти на цю тему, але їх так і не ухвалили, сказав Євген Письменський.

"Вони не трансформувалися в конкретний результат, який був потрібен і правоохоронцям. Ці випадки мали складнощі у кваліфікації. Наприклад, для Криму це було легко, бо його окупували в один спосіб. А от окремі території Донецької й Луганської областей в 2014 році окупували в гібридний спосіб, бо Росія не визнавала контролю над цими територіями. Третій етап настав 2022 року. Зараз ми вже маємо окрему заборону колабораційної діяльності. Ми маємо норму, яка працює".

Новини України