У Шаболтасівці на Чернігівщині у людей затопило погреби: як рятують свій врожай

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Вода у погребі в Катерини. ФОТО: Суспільне Чернігів

Глибина погреба до півтора метра. На початку зими, розповідає жінка, ще вичерпували воду, але вона підіймалась настільки швидко, що потім просто винесли з нього картоплю, щоб не згнила.

"Не пропала, бо ми винесли, коли ще тільки починалась вода, а буряк – робили риштування і туди клали, але тоді ще вода більше прибувала то й повиносили буряк", — каже Катерина.

Жителька Шаболтасівки Катерина. ФОТО: Суспільне Чернігів

Перенесений з підтопленого погреба буряк тепер гниє, розповідає жінка.

Підтоплює погреби в Шаболтасівці другу зиму підряд. Тому жителі користуються резервними наземними льохами.

Це погріб іншої жительки Шаболтасівки Валентини. Овочі підняли на риштування. Над водою зробили настил з дощок, яким жінка ходить.

Погріб Валентини. ФОТО: Суспільне Чернігів

Жителі Шаболтасівки вирощують картоплю для себе і на продаж. Скупники приїздять під двори щодня. Попри затоплені водою льохи, тогорічний врожай селяни зберегли. Ціна картоплі після зими пішла на спад.

"А щось дешевшає. Була по 14 гривень і по 13, і по 12, а це вже 10, 11 гривень", — каже Валентина.

Жителька Шаболтасівки Валентина. ФОТО: Суспільне Чернігів

До цього вода у погребах жителів Шаболтасівки востаннє була близько десяти років тому. Але щоб зимою і практично досягала рівня ґрунту – такого, каже Григорій, не було.

"Було багато снігу, потім відлиги, і вода прибуває і прибуває, а раніше такого не було, а оце фактично другий рік, чомусь, така рання повінь. До цього було кілька років, що взагалі вода висихала, не було в колодязях".

Житель Шаболтасівки Григорій. ФОТО: Суспільне Чернігів

Через те, що колодязі висихали, згадує Катерина, люди почали масово бурити свердловини.

"П’ять чи шість років тому пробив свердловину мені син і ми тут тепер воду беремо. Не було ж в колодязях води не можна було ні собі набрати, ні худобу напоїти, а тепер води повно, але ж свердловина є, то беремо зі свердловини".

Чому піднявся рівень ґрунтових вод

У Шаболтасівці немає річки, до Десни — приблизно 15 кілометрів. Село розташоване на височині. Еколог Юрій Карпенко каже, високий рівень ґрунтових вод і води у річках фіксують з кінця осені на більшій частині Чернігівської області, в Десні, Дніпрі та їхніх притоках.

"Це пов’язано з надмірною кількістю опадів по тих показниках осені, зокрема жовтня-листопада 2023 року і коливанням температурних показників, і рівня снігового покриву взимку".

Новини України