Туберкульоз: діагностика, симптоми, профілактика та коли людина перестає нести загрозу для оточення

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Туберкульоз: коли людина перестає нести загрозу для оточення. ФОТО: Getty Images (ілюстративне)

"Відкрита форма туберкульозу": чи треба остерігатися та в якому випадку

Як такого поняття "відкритої форми туберкульозу" у фтизіатрії немає, розповіла завідувачка. Мається на увазі, якщо є деструктивні зміни в легенях, епідемічну загрозу несуть пацієнти з легеневою формою туберкульозу, які виділяють мікобактерії. І до моменту діагностики, оточення, яке близьке, майже 90% — інфіковані, але не всі з них захворіють.

"Відповідно до статистики близько 10% від загальної кількості людей, які інфіковані, хворіють на туберкульоз. Все залежить від кількості часу перебування з контактною людиною і масивності бактеріовиділення пацієнтом. Тобто, якщо це закрите приміщення, яке не провітрюється і має сухе повітря, то мікобактерія, яка виділяється під час кашлю, чхання, сміху, гучної розмови, у вигляді аерозолю перебуває в підвішеному стані в середньому шість годин. Коли вона опустилася на будь-яку поверхню, то бактерія вже втратила свою епідемічну загрозу".

Якщо ж приміщення провітрюється, то концентрація мікобактерій зменшується і якщо ще підвищити вологість повітря, бактерія буде швидше осідати й не нестиме загрози для навколишніх, каже Жанна Карпенко.

"Якщо лікування призначене правильно, відповідно до тесту медикаментозної чутливості, пацієнт виконує всі настанови лікаря і не пропускає лікування, то через два тижні мікобактерія туберкульозу не здатна інфікувати навколишніх, навіть, якщо пацієнт її виділяє. Тобто умовний термін це два-три тижні".

Пацієнт може перебувати в родині та у звичній обстановці, але дотримуватися певних правил:

  • має бути окреме приміщення;
  • приміщення потрібно провітрювати та робити вологе прибирання з метою зволоження повітря;
  • при можливості опромінювати бактерицидними опромінювачами;
  • людина має одягати маску;
  • дотримуватися етикету кашлю.

"Також потрібно обстежити усіх членів родини, з якими пацієнт був в контакті і якщо не діагностовано активного туберкульозу, усім членам родини призначити курс хімієпрофілактики. Його має індивідуально призначити лікар-фтизіатр".

Обстеження хворих на туберкульоз. ФОТО: Getty Images (ілюстративне)

Обстеження

Жанна Карпенко каже, якщо пацієнт кашляє понад два тижні, він може звернутися як до сімейного лікаря, так і безпосередньо до лікаря-фтизіатра.

"Обстежується матеріал мокротиння за допомогою «Джин-експерт». На сьогодні ці системи встановлені в Ніжині, Прилуках, Чернігові, Козельці, Бахмачі, Новгород-Сіверському, Ічні. Тобто пацієнт звертається до сімейного лікаря, а він вже призначає це дослідження. Цей тест за дві години допомагає не тільки діагностувати туберкульоз, а ще і з’ясувати медикаментозну стійкість бактерій та правильно призначити лікування. Якщо аналізи добрі, то курс хімієпрофілактики за короткочасного контакту не призначають, але спостерігають".

Рентгенологічний метод обстеження йде паралельно і на ньому можна побачити зміни, флюорографія теж може застосовуватися, говорить Карпенко.

Чи можна сплутати туберкульозний кашель з іншим

Лікар-пульмонолог Іван Тельнов каже, що сплутати такий кашель можна.

"Кашель при пневмонії може бути таким же сухим та без мокротиння, як і при туберкульозі. Відмінності при пневмонії — кашель може бути з невеликою кількістю харкотиння ржавого кольору, гнійного або слизового характеру. Також кашель при пневмонії не триває довше двох-трьох тижнів".

Щоб розпізнати кашель потрібно прослідкувати за наявністю "червоних прапорців":

  • тривалість кашлю;
  • наявність крові в харкотинні;
  • виникнення задишки.

При цьому негайно потрібно звернутися до фахівців.

Жанна Карпенко додає, що до симптомів ще можна віднести загальну слабкість, втрату маси тіла без причини, невисоку температуру, яка довго тримається.

Вакцинація від туберкульозу

Це вакцина БЦЖ, яку проводять в пологових будинках, говорить Карпенко.

"Також є розробки вакцини, яка буде на відміну від БЦЖ, яка убезпечує від поширених форм туберкульозу діток, буде убезпечувати взагалі від будь-яких форм туберкульозу і локалізації всіх людей, які будуть вакциновані".

Як уберегтися

  • відмова від шкідливих звичок;
  • помірне фізичне навантаження;
  • задовільне харчування;
  • гігієна;
  • уникнення стресових ситуацій.

Новини України