Перерахунок пенсій чорнобильцям: що відомо про виплати, хто може на них претендувати

За інформацією: Суспільне Тернопіль.

Брифінг у Тернопільській ОВА, 25 квітня 2024 рік. Фото: Суспільне Тернопіль

Понад 12 700 чорнобильців отримали надбавку до пенсії у квітні цього року. Про це сьогодні, 25 квітня, під час брифінгу в Тернопільській ОВА повідомила начальниця управління пенсійного забезпечення Пенсійного фонду в області Світлана Руцька.

За її словами, у березні провели щорічний перерахунок пенсій. Розмір надбавки залежить від статусу людини, умов отримання пенсії та інших чинників.

"Станом на 1 квітня 2024 року в головному управлінні ПФУ в Тернопільській області перебувають на обліку 12 736 осіб — це люди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи. Учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також постраждалих від Чорнобильської катастрофи, які визнані людьми з інвалідністю, в нас на обліку — 1251. Із 1 березня 2024 року пенсійні виплати людей з інвалідністю були проіндексовані і вже не могли бути нижчими для особи з інвалідністю першої групи, ніж 8839 гривень, другої групи — 7071 гривень і третьої групи — 5450 гривень.

Світлана Руцька. Фото: Суспільне Тернопіль

Однак такий розмір виплат не для всіх учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, каже голова Тернопільської обласної організації "Союз Чорнобиль України" Олександр Деркач.

"Досить достойне зараз пенсійне забезпечення, саме людей, які отримали інвалідність. Але є в нас ще категорія учасників ліквідації ІІ і ІІІ категорій, де пенсійна виплата дуже-дуже маленька, це до 3000 гривень. В основному — 2520, це пенсія учасника ліквідації. Я вважаю — це першочергове, що має вирішити держава, на теперішньому етапі".

За словами Олексанра Деркача, люди, які мають статус постраждалих від Чорнобильської катастрофи, стикаються з проблеми медичного забезпечення.

"Це вже в основному всі люди старшого віку, більше 60 років, і вони потребують медичної допомоги і вона, на жаль, дуже дороговартісна. Часто виникають в людей питання з протезуванням. Ті радіоактивні елементи з реактора дуже впливають на кісткову й імунну системи. І люди досить часто звертаються за допомогою в лікуванні і протезуванні, заміна суглобів і так далі. Це дуже дорого. Таких коштів в людей нема, стараємося шукати інші якісь, крім державних, методи".

Олександр Деркач. Фото: Суспільне Тернопіль

Директорка департаменту соціального захисту населення Тернопільської ОВА Оксана Смолій повідомила, що на Тернопільщині проживає 34 237 людини зі статусом "постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи", з них — 1909 є учасниками ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

"У нашій області на обліку на сьогоднішній день перебуває 34 237 людей, яким встановлено статус "постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи". З них учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС — 1909 осіб, в тому числі 489 осіб з інвалідністю. Учасників ліквідації ядерних аварій — 17 осіб, з них четверо з інвалідністю. 584 вдови померлих громадян, смерть яких пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи".

Оксана Смолій. Фото: Суспільне Тернопіль

За словами голови Тернопільської обласної організації "Союз Чорнобиль України" Олександра Деркача, серед чорнобильців є такі, які стали на захист країни, як в 2014 році, так і в 2022-му, а також долучаються волонтерством.

"Багато є людей з числа учасників ліквідації наслідків аварії, які свого часу відбили, відвоювали життя в атому, а зараз воюють, захищають нашу державу. Я можу назвати прізвища: Гаврилюк, Дунда, Біскуп Іван Петрович і багато інших. Ми зараз намагаємося написати нову книгу "Чорнобильці Тернопілля", де ми старємося зібрати максимальну інформацію про кожного чорнобильця для того, щоб цей подвиг залишився назавжди в пам’яті".

Новини України