“Зруйнована екосистема”: на Полтавщині під час лісової пожежі згорів Малоперещепинський заказник

За інформацією: Суспільне Полтава.

У Новосанжарській громаді на Полтавщині лісова пожежа знищила єдиний у регіоні ботанічний заказник загальнодержавного значення ― Малоперещепинський. Зникли деякі червонокнижні рослини та загинули рідкісні види тварин.

Малоперещепинський ботанічний заказник заснували 44 роки тому, його площа 640 гектарів. У вересні 2024-го заказник знищила лісова пожежа. Вогонь у Новосанжарській громаді рятувальники гасили два тижні.

На території ботанічного заказника 7 жовтня ― згарище та дим від тління торфовищ. Він розташований на околицях сіл Маньківка та Мала Перещепина у Новосанжарській громаді.

Територія заказникау Малій Перещепині під час пожежі, вересень 2024-го. Фото надала Л.Скидан

"Унікальна і типова територія нашої лівобережної України з такими типовими болотними комплексами, засоленими болотами Близько 90 видів хребетних тварин, більше 80 видів орнітофауни зафіксовано", ― розповіла Суспільному доцентка кафедри ботаніки Полтавського педагогічного університету Тетяна Шкура.

За її словами, це єдиний у регіоні заказник загальнодержавного значення. Окрім нього, є ще 39, але регіонального. Згоріли деякі червонокнижні рослини та рідкісні види тварин. Учителька біології Малоперещепинського ліцею Лариса Скидан Суспільному розповіла:

"Велика втрата надзвичайно, тому що повністю зруйнована екосистема. Велике Болото служило окрасою території села Мала Перещепина. Рідкісні були рослини третинного періоду. Це альдрованда пухирчаста, сальвінія плаваюча, але у зв’язку зі змінами клімату осушення болота відбулось і бачимо зараз, що велика кількість торф’яних місць, де зараз йде руйнування повністю і флори. Ондатри загинули, тому що їхні домівки зруйновані, тхори загинули".

Учителька біології Малоперещепинського ліцею Лариса Скидан на території заказника після пожежі. Суспільне Полтава

Вогонь знищив кормову базу для диких кабанів, лосів та косуль, а також домівки червонокнижних птахів. Учителька біології Малоперещепинського ліцею Лариса Скидан сказала:

"Кожного року прилітають птахи для гніздування. Це і журавель сірий, і чапля сіра, і очеретянка. Багато видів птахів заселяються на узбережжі Великого Болота".

Із часом деякі тварини, ймовірно, повернуться на територію заказника. Птахи ж можуть оминати через страх, сказала доцентка кафедри ботаніки Тетяна Шкура.

Велике Болото, на яке перекинувся вогонь 16 вересня 2024-го. Суспільне Полтава

"Якщо це багаторічні рослини, рогіз, очерет той самий, бульбокомиш то, звичайно, вони на наступний рік відновляться. Втратимо, звичайно, рідкісні рослини, в першу чергу, для природоохоронців, це рідкісні види рослин, тварин", ― розповіла науковиця.

Як повідомив Суспільному голова Новосанжарської громади Геннадій Супрун, нині спеціальна комісія продовжує об’їзд територій, аби підрахувати всі збитки, завдані лісовою пожежею.

Новини України