За інформацією: Суспільне Чернігів.
Чернігівка Тетяна Полосьмак показала свій згорілий автомобіль внаслідок російської атаки. Суспільне Чернігів
На час гасіння пожежі та проведення аварійно-рятувальної операції всіх мешканців евакуювали. Жінка розповідає, вона хотіла відігнати машину, але співробітники ДСНС заборонили це робити через загрозу обвалу конструкцій будинку.
Такий вигляд мав автомобіль Тетяни зранку 16 березня. Суспільне Чернігів
Жінка каже, автомобіль зазнає пошкоджень вдруге.
"Це як у фільмі жахів у 2022-му році. Вона стояла на стоянці й "Градами" обстріляло, не було ні коліс, ні скла, нічого. Але ж ми її полагодили, поремонтували, це вже вона страждає вдруге. Звичайна страховка, я на ній мало їжджу. Так, за потребами містом".
Що далі робити з автомобілем, Тетяна поки що не вирішила.
Чи можна отримати компенсацію
Адвокат Олексій Кінебас розповів, що на сьогодні в державі не передбачено жодних компенсацій за пошкоджені автомобілі внаслідок воєнних дій.
"Тобто є компенсації лише щодо житла, а щодо автомобілів компенсації не передбачені. Єдиний спосіб себе трохи убезпечити, скажімо так, це заздалегідь укласти договір зі страховою компанією страхування автомобіля, так зване “КАСКО”".
Адвокат Олексій Кінебас. Суспільне Чернігів
Але, зазначає адвокат, необхідно звертати увагу, чи передбачає страхова програма саме воєнні ризики.
"Не всі далеко страхові компанії цей ризик передбачають у своїх договорах. Треба це одразу оговорювати зі страховою компанією. Крім того, багато страхових компаній, в яких цей ризик передбачений, але виплата є значно менша, ніж від інших страхових випадків. Тобто прописано, що в разі пошкодження внаслідок обстрілу, військові ризики так звані, буде виплата від 10% до 50%, це те, що ми зустрічали на практиці".
Позиція страхової компанії
Представник однієї зі страхових компаній Андрій Марценюк розповідає, до 2022 року воєнні ризики не входили до страхових програм. Після повномасштабного вторгнення попит на такий вид страхування зріс, тому компанія розробила окрему програму.
"Ця програма тільки покриває воєнні ризики. Це падіння осколків, шахедів, ракет. Падіння уламків цегли, бетону, який завалюють машини. За цією програмою страхування, можна страхувати власні транспортні засоби, вік яких до 12 років".
Представник страхової компанії Андрій Марценюк. Суспільне Чернігів
За його словами, оцінка транспортного засобу є безкоштовною. Франшиза при частковому пошкоджені складає 0, 2 або 5 відсотків. Якщо автомобіль повністю знищений та не підлягає відновлено — 5 або 10 відсотків. А тариф від страхової суми складає від 2 до 2,5 відсотків.
"Наприклад, якщо машина коштує, будемо брати 400 тисяч гривень, то 2% це вісім тисяч гривень – ціна страховки на рік. Якщо страхова сума, машину оцінили у 500 тисяч і франшиза – 2%. 2% від 500 тисяч – це 10 тисяч гривень. Це та сума, яку страхова компанія не виплачує. Якщо франшиза 0, то страхова компанія виплачує все".
Згорілий автомобіль. Суспільне Чернігів
Також воєнні ризики додали й до програми “КАСКО”. Вони складають 10 % від суми, але не більш ніж 250 тисяч гривень.
"Є машини й 3 мільйони, і 4 мільйони, і 5 мільйонів. Тобто, виплата за воєнними ризиками складає не більш ніж 250 тисяч", — говорить Марценюк.
Чи можна зняти авто з обліку після пошкоджень
У випадку, якщо автомобіль став непридатним для використання, його можна зняти з обліку. Начальниця територіального сервісного центру МВС Чернігова Наталія Демченко розповідає, така послуга називається — вибракування транспортного засобу.
"При собі людина повинна мати наступні документи: документ, що посвідчує особу, облікова картка платника податків та за наявності свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу та номерний знак".
Начальниця територіального сервісного центру МВС Чернігова Наталія Демченко. Суспільне Чернігів
За її словами, це послуга є безплатною.
"Ця процедура не потребує огляду експерта, вона надається протягом дня з моменту подачі документів. Знімається з обліку тільки за умови, що транспортний засіб не перебуває у розшуку або не під арештом".
Також Наталія Демченко зазначає, транспортний засіб, який був знятий з обліку за процедурою вибракування, не підлягає повторній реєстрації.
"З початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України по Чернігівській області було вибракувано 2 428 транспортних засобів. А вже з початку 2025 року ця кількість становить 188 автівок. Транспортні засоби, які зруйновані та не підлягають експлуатації, знімаються з обліку у зв'язку з вибракуванням для того, щоб він не рахувався за власником. Наприклад, для подання декларації".
Здати автомобіль на металобрухт: яка ціна
Власниця підприємства, яке займається прийомом металобрухту, Вікторія Калмикова розповідає: найбільше знищених авто вони приймали у 2022 році. Нині це поодинокі випадки. Щоб здати автомобіль, необхідно мати мінімальний пакет документів.
"Тільки правовстановлюючі документи на цей автомобіль, зняти машину з обліку. Або можна здати так, як є, і отримати в нас акт здачі металобрухту, в якому буде прописано, що саме цей автомобіль був зданий на металобрухт і на основі цього акту вже зняти з обліку свій автомобіль".
Власниця підприємства з прийому металобрухту Вікторія Калмикова. Суспільне Чернігів
Ціна за кілограм нині становить — чотири гривні. А якщо автомобіль знищений в результаті пожежі — дві гривні за кілограм. Вікторія Калмикова пояснює, обгорівший метал гірший за якістю і його неохоче приймають комбінати для переробки.
"Дуже пошкоджений метал, іржа, горілий — він вже приймається практично, як сміття. Тобто ціна там зовсім копієчна. Інколи транспортні витрати будуть коштувати стільки, стільки буде коштувати сам автомобіль".
Підприємство з прийому металобрухту. Суспільне Чернігів
Також в ціну не входять витрати на транспортування такого автомобіля до пункту прийому.