За інформацією: Суспільне Полтава.
Полтавка Анна Франчук є капеланкою для правоохоронних органів та ДСНС. Чоловік жінки також капелан громадського формування "Капеланський патруль", з яким вони разом їздять на служіння у прифронтові міста.
Як зберігають віру на фронті Анна Франчук розповіла в інтерв’ю Суспільному.
"І от така цікава легенда: у IV сторіччі був собі такий Мартін Турський — римський солдат, який побачив жебрака і розділив свій плащ навпіл, пожертвувавши йому. І це стало символом жертовності, опіки, піклування. І наразі це слово характеризує якраз капеланське служіння", — розповіла капеланка Анна Франчук.
Капеланка Анна Франчук з Полтави. Суспільне Полтава
Одним з перших виїздів був Сумський напрямок. З 2014-го жінка була у волонтерському русі, з яким потім 2022-го почала служити, як капеланка.
"Нас запросили на Сумщину — таких "зелених", недосвідчених. Це було минулого року. Коли ми приїхали туди, були два дні: спілкувалися, знайомилися, привезли гуманітарну допомогу. Але головне — це був творчий вечір. Ми співали військових пісень. Спочатку атмосфера була дуже напружена — ми не знали, що і як правильно. І знову ж таки — відповідальність. Але десь за годину один із хлопців підійшов і спитав: "А ви цю пісню можете?". Ми: "Вау, вау!". І мій чоловік Сергій каже: "Ну звісно!" Хоча ми не знали цю пісню", — поділилась Анна Франчук.
Разом з чоловіком, який теж капелан, Анна Франчук їздить на служіння у прифронтові міста. Фото надане А. Франчук
Нині не у всіх бригадах є капелани. Але цей рух активно розвивається в українській армії.
"І є такі коментарі, наприклад, людина воює з 2014 року й каже: "Я ніколи не бачив капелана. А хто це?". Є капелани штатні — військові, є волонтери, як-от я. Є капелани для військових, є для правоохоронних органів", — пояснила капеланка Анна Франчук.
Анна Франчук на одному з капеланських ретритах. Фото надане А. Франчук
Як зазначають на сайті громадського формування "Капеланський патруль", базовими вимогами для кандидата в капелани є досвід роботи з людьми в сфері консультування, духовна або біблійна освіта, характеристика помісної церкви або старшого капелана, здорові сімейні стосунки, відсутність кримінальних проваджень чи судимостей.
Капеланка Анна Франчук в Охтирці на наступний день після деокупації. Фото надане А. Франчук
"Чи складно зберігати віру на фронті, там, де просто абсолютна така "долина смертної тіні"? Це дуже, дуже важко. Тому що там інші реалії — не такі вільні, тилові. І ми тут віримо, не віримо, там і ще щось там, і ще якось. Капелани — це віряни, уцерковлені служителі, які щиро увірували. Це дуже важливо, тому що слоган капеланського руху — "бути поруч". І капелани — це священники на війні, які просто знаходяться поруч. Будь-якої деномінації", — поділилась Анна Франчук.
Анна Франчук служить для правоохоронних органів та ДСНС. Фото надане А. Франчук