У Тернополі відбувся черговий суд у справі Пантеону Героїв

За інформацією: Суспільне Тернопіль.

Суддя Роман Грицюк оголошує рішення. Дарця Веретюк

Сьогодні, 9 травня, у Тернопільському окружному адміністративному суді відбулося чергове засідання щодо змін до Положення про Пантеон Героїв. Справу розглядали за позовом родин загиблих військовослужбовців Стадників і Башнянин, які виступають проти обмежень щодо оформлення могил індивідуального зразка.

Співавторка концепції Пантеону Героїв Дарця Веретюк розповіла Суспільному, що після того, як у грудні 2024 року Восьмий апеляційний адміністративний суд у Львові скасував пункт 17 Положення, який забороняв встановлювати індивідуальні пам’ятники, Тернопільська міська рада внесла аналогічну норму до пункту 13. Позивачі вважають це порушенням попереднього рішення суду та закону.

Родичі загиблих бійців біля Тернопільського окружного адміністративного суду. Дарця Веретюк

Позиція родин загиблих

Дарця Веретюк, повідомила Суспільному, що на засіданні були присутні майже 30 представників родин загиблих.

Надія Щирба, мати Тараса Щирби, сказала, що більшість проваджень у справі Пантеону вже виграли:

"Ми сьогодні були на 71-му засіданні з вирішення питань щодо Пантеону Героїв Тернополя. Було відкрито 15 різних проваджень, з яких окрім двох всі провадження ми виграли. Оголошено попереднє рішення, в якому сказано, що положення залишається в дії і Пантеон буде створюватися. Адвокатка родини Стадників опирається лише на слова своїх довірителів, подаючи в суді спотворену інформацію. Ми, як треті особи, зобов’язані її спростовувати".

Позиція родини Стадників

Адвокатка Оксана Притула, яка представляє інтереси Олега Стадника, пояснила, що сини Олега Стадника і Надії Башнянин були поховані до прийняття чинного Положення про Пантеон, тому, на їхню думку, обмеження не повинні стосуватися цих поховань.

За її словами, виконавчий комітет і ритуальна служба заборонили встановлювати надмогильні споруди, змусивши родини демонтувати їх:

"Апеляційний суд чітко визначив: встановлення уніфікованих споруд можливе лише за згодою родичів. Родини не заперечують проти Пантеону, але хочуть реалізувати свої права відповідно до закону. Башнянин була готова дотриматися загального дизайну, але просила дозволити використати замість пісковика інший матеріал — білий мармур, оскільки він довговічніший".

Також Притула зазначила, що встановлення індивідуальних пам’ятників не шкодить сусіднім похованням:

"Думка, що наші клієнти нібито загрожують цілісності інших могил, є безпідставною і базується на припущеннях".

У залі суду під час оголошення рішення. Дарця Веретюк

Рішення суду

Суддя Роман Грицюк частково задовольнив позов:

"Визнати незаконним і нечинним доповнення до пункту 13 Положення. У задоволенні решти позовних вимог відмовити. Зобов'язати виконавчий комітет Тернопільської міської ради опублікувати оголошення відповідно до вимог статті 265 ККС України. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи".

Що відомо в справі поховання на "Пантеоні Героїв"

У листопаді 2023 року рішення про арешт земельної ділянки, де похований Віталій Стадник, прийняла суддя Збаразького районного суду Галина Щербата.

У розробці проєкту Пантеону Героїв у Тернополі на Микулинецькому кладовищі брала участь Дарця Веретюк. Вона подруга загиблого тернопільського журналіста і захисника, Героя України Віталія Дереха. Дарця Веретюк ініціювала зібрання родин бійців, похованих на Пантеоні.

З проєктом Пантеону Героїв, який затвердила Тернопільська міська рада, не погодилась родина загиблого Віталія Стадника. Вони почали встановлювати на могилі сина гранітні надгробні плити. Тоді міський голова Тернополя Сергій Надал у своєму Телеграм-каналі просив "зупинити облаштування цього поховання, яке має входити у Пантеон Героїв та забрати встановлені плити".

Згодом, а саме 24 жовтня 2023 року о 7 ранку, гранітні плити з могили Віталія Стадника демонтували, оскільки вони були встановлені без погодження із "Ритуальною службою".

9 лютого 2024 року у Пантеоні Героїв стався конфлікт між родиною Стадників з родинами інших загиблих захисників.

Нагадаємо, Пантеон Героїв у Тернополі розпочали встановлювати у серпні 2023 року. Для цього виділили 0,83 гектара землі на Микулинецькому кладовищі. На це виділили 14 мільйонів гривень із міського бюджету.

Військовослужбовець Віталій Стадник залишив роботу в прокуратурі й долучився до ЗСУ в перші дні повномасштабної війни. Воював у 35 окремій бригаді морської піхоти на Херсонському напрямку. Загинув, вивозячи поранених із поля бою.

Новини України