У селі на Чернігівщині ввосьме пройшов фестиваль “Великоднє сяйво”, який зібрав роботи майстрів з чотирьох областей

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Дівчата в образах ляльок-мотанок. Суспільне Чернігів

Другу половину орнаменту на писанці відтворювали самі учасники фестивалю.

Директорка центру культури та дозвілля Сухополов’янської сільської ради Наталія Пономаренко розповіла: цьогоріч такі роботи учасників фестивалю, як ляльки-мотанки, стали однією з чотирьох номінацій. В цій номінації представлено близько 20 робіт.

"До нас приїхала лялька-мотанка зі Снігурівки Миколаївської області, яка живе без світла, води. Це саме ті діти, педагоги (створили цю роботу, — ред.), які ще залишилися і працюють там. Донецька область представлена містом Красногорівка. Це робота дівчинки Софії Лемешко. Вони переселенці, живуть зараз у Львові. Але викладач живе в Красногорівці. Цьогоріч, коли ми почали спілкуватися і телефонувати нашим друзям фестивальним, то 20% точно — не працює, 20% творчих особистостей — за межами України, — розповідає Наталія Пономаренко.

Наталія Пономаренко. Суспільне Чернігів

Для Наталії Оніщенко з села Канівщина Сухополов'янської громади виготовлення ляльок-мотанок сімейна справа, цим займався ще її дідусь. Нині жінка вчить цього свою онуку. Вона вдруге бере участь у цьому фестивалі.

"Це моя берегиня. Це оберіг засіяне поле. Чорне, то поле, червоне – засіяне, любов до землі. Спідниця ляльці – лілії і ружі. Лілія — це любов, ружа — як оберіг. Фартушок – сімейне дерево, продовження роду, калина – жіночність, любов, щастя. Родинне тепло, орнамент України. Це моя весняночка", — показує та пояснює свої роботи майстриня.

Наталія Оніщенко. Суспільне Чернігів

Ляльки-мотанки майстрині Наталії Оніщенко. Суспільне Чернігів

Наталія Пономаренко каже: з 2020 року "Великоднє сяйво" адаптували до карантинних вимог, а нині – до безпекових. У 2022 році його вимушено не проводили, але останніх два роки він збирає до ста учасників.

"Нехай він цьогоріч не такий великий, нехай він дуже маленький, але він живий, а це значить, що живе мистецтво, живуть народні традиції, живе Україна", — говорить Наталія Пономаренко.

Членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва Олеся Вакуленко, яка другий рік оцінює конкурсні роботи, каже:

"Саме зараз, в часи війни як ніколи потрібно підтримувати українську народну традицію, розвивати, усіляко сприяти її розвитку і відродженню. Якщо ми не згадаємо, що ми українці і чим саме відрізняємося він наших сусідів, том ми їх ніколи не переможемо".

Олеся Вакуленко. Суспільне Чернігів

За словами Олесі Вакуленко, найбільше журі вразила оця колективна робота — родина ляльок-мотанок — яка приїхала зі Срібнянщини. Саме їй вирішили дати гран-прі.

Ляльки-мотанки колективної роботи із Срібнянщини. Суспільне Чернігів

Зі слів Наталії Пономаренко, ексклюзивні нагороди для переможців, за авторським ескізом організаторів, виготовили глинярі з Кам'янця-Подільського.

Нагороди для переможців. Суспільне Чернігів

Новини України