У порту України затримали іноземне судно та його капітана: що відомо

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Судно Usko Mfu 30 листопада 2023 року на якорі. Bosphorus Observer geopolitical consultant Yörük Işik

В акваторії Одещини Служба безпеки України затримала іноземне вантажне судно та його капітана, якого підозрюють у вивезенні українського зерна з Криму та продажі його на користь РФ. Корабель "USKO MFU" йшов під прапором Камеруну, але фактично контролювалося турецькими бізнесменами.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про деталі затримання та що саме перевозило судно Суспільному Крим розповіли керівник прокуратури АР Крим та м.Севастополя Ігор Поночовний та журналістка проєкту SeaKrime Центру Миротворець Катерина Яресько

"Після повномасштабного вторгнення і окупації частин Херсонської, Запорізької областей РФ почала активно розграбовувати агропродукцію на цих територіях і вивозити її, переважно через Крим до третіх країн, вивозити її морським шляхом. Ми, відповідно, документували судно, яке заходило в Крим і вивозило через Крим агропродукцію", — розповів керівник прокуратури АР Крим та м.Севастополя Ігор Поночовний.

На початку червня, як розповів керівник прокуратури, корабель перебував під румунським узбережжям протягом трьох тижнів. Після цього він рухався через Суліну, подальше плавання відбувалось по Дунаю, частину маршруту якого проходила через українські води.

"Відповідно, вже після того як судно поверталося з порту в Молдові, проходячи акваторію Ренійського морського порту — судно було затримано і арештовано на підставі ухвали слідчого судді, і зараз знаходиться арештованим в акваторії порту Рені", — розповів Поночовний.

Він додав, що на кораблі перебували 12 членів екіпажу, включаючи громадян Азербайджану та Туреччини. Судно, яке має довжину приблизно 93 метри, є типовим вантажним судном.

"До злочину задіяні: капітан судна, який здійснював рейс до закритого морського порту Севастополя, задіяні — оператор судна, також турецька компанія, яка відповідає за комерційну діяльність, тобто, оператор безпеки, і судновласник, також турецької компанії", — наголосив керівник прокуратури Криму.

Поночовний наголосив, що Україна визначила спеціальний статус для портів на окупованих територіях, включаючи Крим, Бердянськ і Маріуполь, забороняючи будь-яку діяльність в цих регіонах. Цей статус підтверджено міжнародними організаціями і зафіксовано в резолюції спеціальної міжнародної організації. Всі капітани та власники суден мають інформацію про заборонені порти України.

"Україна ще з 15 липня 2014 року закрила всі морські порти в Криму. Проінформувала про це всіх міжнародних партнерів і все світове морське співтовариство. Можна так сказати, що кримські порти закриті і до них заходити неможливо", — каже керівник прокуратури.

Здійснення будь-яких суднозаходжень, чи торгових операцій в цих портах без згоди української влади, порушує міжнародне право та законодавство України. Поночовний підкреслив, що такі дії можуть тягнути за собою серйозні правові наслідки, включаючи судові справи за порушення державного кордону та можливі обвинувачення у незаконному експорті агропродукції та інших товарів.

Новини України