У Полтаві планують облагородити територію біля ансамблю Круглої площі: чого ще потребують пам’ятки

За інформацією: Суспільне Полтава.

У Полтаві планують провести базовий благоустрій біля архітектурних пам’яток, які належать до ансамблю Круглої площі у центрі міста. Йдеться про наведення ладу на прибудинкових територіях, освіження фасадів та озеленення. Глобальні роботи із аварійними будівлями можливі лише при залученні міжнародних інвестицій.

Про це Суспільному повідомила секретар Полтавської міської ради Катерина Ямщикова.

Які роботи з благоустрою планують

Простір біля пам’яток, які входять до ансамблю Круглої площі у Полтаві, планують облагородити. Задля цього зберуть робочу групу, а поки відбулася зустріч із балансоутримувачами будівель. Тут хочуть навести лад на прибудинкових територіях та освіжити фасади.

Руйнування фасаду будинку генерал-губернатора. Суспільне Полтава

"6 балансоутримувачів зібрались за круглим столом. Говорили з "Укрпоштою" нашою. Про той стан колон, які просто облуплені вже часом, і вже немає на них того цільного покриття. Ми зараз говоримо про базовий благоустрій, який в межах чинного законодавства і правил по утриманню пам’яток" , — прокоментувала Катерина Ямщикова.

Будинок дворянського зібрання. Суспільне Полтава

"Не знаю, наскільки в цьому є такий глибокий сенс. Можливо, так, щоб не зовсім в очі кидалось, що в нас такі занедбані будинки. Проте цю ситуацію не врятує ніяким чином. Потрібно робити повноцінні реставрації або хоча б негайні консерваційні роботи і антиаварійні роботи", — розповіла членкиня ГО "Збережемо Полтаву" Оксана Бєлявська.

Що відомо про ансамбль Круглої площі у Полтаві

Кругла площа у центрі Полтави — містобудівний ансамбль національного значення. Складають його вісім будівель, частина з яких нині у занедбаному стані. Започаткували його 1805 року. Як розповіла кандидатка архітектури та членкиня громадської організації "Збережемо Полтаву" Оксана Бєлявська, ближче до 2000-х років почали відбуватися малопомітні зміни, які призвели до занедбання всього ансамблю. Найбільше потребують реставрації Петровський Кадетський Корпус, будинок генерал-губернатора, віце-губернатора та будинок дворянського зібрання, які нині – пустки.

Будинок генерал-губернатора. Суспільне Полтава

"Просто недобросовісні власники, які фактично знищують культурну спадщину, і за законом вони мають нести певну відповідальність. Інша справа, що хто ініціює ці процеси. Як мінімум, орган охорони культурної спадщини відповідальні за ці будівлі, департамент культури і туризму Полтавської обласної державної військової адміністрації. Вони повинні контактувати з цими власниками і примушувати їх до того, щоб вони утримували будівлю в належному стані", — повідомила Оксана Бєлявська.

Полтавський кадетський корпус. Суспільне Полтава

Будівлі ансамблю Круглої площі мають шість різних балансоутримувачів.

Яких робіт потребують пам'ятки

За словами Катерини Ямщикової, планують розробляти стратегію збереження історичних пам’яток разом з представниками громадської організації "Збережемо Полтаву".

Вандальні надписи на фасадах, які планують прибрати. Суспільне Полтава

"Глобальні роботи можливі лише при задіянні міжнародних коштів, коштів проєктів. Зрозуміло, що великі бюджетні вкладення зараз фізично не можливі", — сказала Катерина Ямщикова.

Монумент Слави. Суспільне Полтава

Аби не втратили пам’ятки, на думку Оксани Бєлявської, треба невідкладно робити накриття Кадетського корпусу, демонтувати незаконні прибудови до будівлі дворянського зібрання та провести консерваційні роботи будівлі віцегубернатора.

Корпусний парк. Суспільне Полтава

"Реставрація – це вартісне задоволення, це дорого, це дуже дорого. Проте матеріальна цінність цих об'єктів значно вища, ніж вкладання коштів у реставрацію. Треба звертатись до Верховної Ради, до прем'єр-міністра, намагатися хоча б дах поставити над цим будинком", — прокоментувала Оксана Бєлявська.

Новини України