За інформацією: Суспільне Полтава.
У Полтаві пам’ятники Пушкіну та Ватутіну вивезли із території підприємства "Декоративні культури". Їх передали до Путивльського державного історико-культурного заповідника, що на Сумщині. Для цього співробітники установи 24 липня приїхали, аби забрати погруддя. Відтак, нині на території "Декоративних культур" лишився тільки один демонтований пам’ятник – Зигіну.
Про це повідомила кореспондентка Суспільного із місця події.
Пам’ятник російському письменникові Пушкіну вантажать на автомобіль. Його, разом з погруддям радянському військовому Ватутіну, забирають з Полтави на Сумщину до Путивльського державного історико-культурного заповідника. Це музей, у якому зберігають пам’ятки пов’язані, зокрема, з радянським періодом.
"Саме в Спадщанському лісі, це віддалено, 10 кілометрів від Путивля, там є три музеї. Серед цих музеїв є музей "Парк тоталітарного періоду", де ми збираємо саме такі пам'ятники. У нас вже більше 100 пам'яток там. Ми єдині в принципі на Україну, таких тотожніх нашому музею є ще три: в Угорщині, в Австрії і Болгарії", — розповів юрисконсульт Путивльського державного історико-культурного заповідника Олексій Рудейко.
Пам’ятники Пушкіну та Ватутіну 24 липня вивозять до заповідника на Сумщині. Суспільне Полтава
Передати демонтовані постаменти ухвалили на сесії Полтавської міської ради 17 листопада 2023-го. За передачу пам’ятника Ватутіну проголосували 28 депутатів, а Пушкіну ― 29.
Пам’ятники з минулого літа зберігалися у Полтаві на підприємстві "Декоративні культури" відколи їх демонтували 27 липня 2023-го.
"Рішення про їх демонтаж було прийнято в минулому році влітку депутатами Полтавської міської ради, а в листопаді місяці було прийнято рішення про передачу їх до музею. Вони приїхали тільки зараз. Вони декілька раз збиралися до нас, телефонували, але все в них там якісь були причини, поломки. І от вони зібралися. Тобто це не залежало від нас сьогодні, а залежало від тих, кому ми передаємо дані пам'ятники", — повідомив директор комунального підприємства "Декоративні культури" Ігор Ляшко.
Демонтовані памʼятники Пушкіну та Ватутіну у Полтаві, які передали до заповідника на Сумщині. Суспільне Полтава
"Я читала його (Пушкіна – ред.) твори, його вірші, поеми, але ніколи не зустрічала такого зневажливого відношення до українців, так що я не знаю. Якщо це дійсно правда, що він зневажливо ставився до України, ставився, да. Можна було б, звісно, і не ображатися за те, що його зняли – якщо це правда. А якщо це неправда, що він зневажливо ставився до нас, тоді хай би він стояв", — поділилась місцева жителька Маргарита.
"Іде час. Міняються погляди, розумієте? Але ж треба пам’ятати історію все одно. Тому що це з нами було. Куди б ми не ділися", — розповіла місцева жителька Надія.
Пам’ятник Зигіну, який демонтували торік 4 серпня, поки лишиться в Полтаві. Це тому, що рішення про його передачу до заповідника ще немає.
"Рішення про передачу оцих двох пам'ятників – Ватутіну і Пушкіну було прийнято депутатами. В музей. Я думаю, що депутати приймуть рішення і по пам'ятнику Зигіну, чи теж його десь передавати, чи можливо щось із нього виготовити", — повідомив директор комунального підприємства "Декоративні культури" Ігор Ляшко.
Як повідомив юрисконсульт Путивльського державного історико-культурного заповідника Олексій Рудейко, пам’ятники обстежують та реставрують перед тим, як експонувати.
Рішення про демонтаж пам’ятників ухвалили 24 липня 2023-го року. Суспільне Полтава
Що відомо про демонтаж пам’ятників Ватутіну та Пушкіну у Полтаві
Рішення про демонтаж двох пам’ятників ухвалили 24 липня 2023-го року під час засідання виконавчого комітету Полтавської міської ради. А 27 липня їх демонтували.
Микола Ватутін ― це радянський військовий, мав звання генерал. Він був командувачем одного з фронтів часів Другої світової війни. За словами представника Інституту національної пам’яті у регіоні Олега Пустовгара, за керівництва Миколи Ватутіна для звільнення Києва у бій відправляли неозброєними навіть неповнолітніх.
Пам’ятник радянському військовому Миколі Ватутіну в обласному центрі на однойменній вулиці встановили 2013-го, розповідав Суспільному Олег Пустовгар. До того монумент був розміщений на базі місцевого військового інституту зв’язку.
Олександр Пушкін ― російський поет та прозаїк часів Російської імперії. Регіональний представник Інституту нацпам’яті Олег Пустовгар Суспільному розповідав:
"Олександр Пушкін – це трубадур Російської імперії, якого і зараз російська пропаганда використовує у своїх інформаційно-психологічних війнах".
Пам’ятник на честь Пушкіна у Полтаві був встановлений у Березовому сквері. Суспільне Полтава
Пам’ятник на честь Пушкіна у Полтаві був встановлений у Березовому сквері. Це погруддя на постаменті. Його закривали чорним поліетиленом, а також обливали фарбою.