У Полтаві на будівництво житла для ВПО витратили майже 50 мільйонів гривень: що вдалося зробити

За інформацією: Суспільне Полтава.

Поки російська армія намагається вести наступ по лінії фронту, Полтава готується до ймовірної нової хвилі вимушених переселенців. Із 2022-го в обласному центрі запустили державний та ґрантовий проєкти будівництва житла для ВПО. З бюджету області на ці будівлі витратили понад 47 мільйонів гривень.

Про це стало відомо з даних електронної системи публічних закупівель Prozorro та єдиного порталу використання публічних коштів Spending.

Пустир на місці майбутнього мікрорайону “Лазурний. Суспільне Полтава

У квітні 2022-го, усього за кілька місяців після повномасштабного вторгнення Росії, тодішній керівник Полтавської ОВА Дмитро Лунін анонсував будівництво багатоповерхівок в обласному центрі. У них люди, які евакуювалися з Харківщини, Сумщини та інших регіонів, могли б тимчасово оселитися перед купівлею нового житла.

"Уже майже підведене все водопостачання та водовідведення до цих місць, де плануються будівництва багатоповерхівок. Як тільки держава зможе надати нам ці гроші, ми розпочнемо в той же день будівництво. Ми готові до цього моменту. Усі підтверджують, що зможуть швидко добудувати протягом одного року", –розповідав у лютому 2023-го Суспільному Дмитро Лунін.

Місце ймовірного будівництва багатоповерхівки за адресою Пушкарівська, 28. Суспільне Полтава

Такі будинки планували звести в мікрорайоні Лазурний на однойменній вулиці та території колишніх артскладів. Саме ці земельні ділянки надала в оренду для будівництва Полтавська міська рада. Будувати ці багатоповерхівки захотіли дві компанії: "Укрбілдінвест" та "Полтавтрансбуд" — на Лазурному та колишніх артскладах відповідно.

"2022-го року, як тільки пішла велика хвиля вимушено переміщених осіб, на рівні держави було дано завдання: треба будувати житло. Полтавською міською радою було виділено три земельних ділянки. І я вважаю, що вони одні з найкращих, які є в громаді, тому що це не лише там окраїна, це всередині житлових масивів", – розповіла Суспільному секретар Полтавської міськради Катерина Ямщикова.

Місце під будинок на Остапа Вишні, 9. Суспільне Полтава

За словами тимчасового виконувача обов’язків начальника Полтавської ОВА Володимира Когута, нині витрати на цей проєкт лягли на обласний бюджет. До цього будівництва також намагаються залучити гроші закордонних інвесторів. Тому проєкти зі зведення багатоповерхівок розмістили на платформі "Dream". Вартість зведення житла на вулиці Лазурній оцінили в 1 мільярд 700 мільйонів гривень. На будинок за адресою Олеся Гончара, 17а заклали кошторис на 657 мільйонів. А на багатоповерхівку на Остапа Вишні, 32 — 685 мільйонів гривень.

"Цей проєкт можна реалізувати чергами, можна реалізувати поетапно. Але він уже собою передбачає не просто житло, а повинен бути з ремонтом та укомплектований меблями для того, щоб люди могли просто заїхати вже і проживати", — розповів т.в.о начальника Полтавської ОВА Володимир Когут.

Карта мікрорайонів, де планувались будинки для ВПО №1. Сайт Полтавщина

У липні Полтавська ОВА замовила чергове коригування проєкту. Як і 2023-го, нині долю цих багатоповерхівок покладають на державу. Якщо спрямують відповідне фінансування, то будівництво успішно завершать. Нині ОВА уклала договори на роботи в межах цього проєкту на понад 73 мільйони гривень. Фактично витратили понад 47 мільйонів гривень.

"Підведено мережі щодо водопостачання, водовідведення. Витрачені вже певні кошти як із місцевого, так і з обласного бюджетів. І проводяться роботи щодо підводу комунікацій, тобто електрики і тепла. Повинна бути своя котельня, яка буде обслуговувати цей житловий масив. Це шість черг п'ятиповерхових будинків", – повідомив т.в.о начальника Полтавської ОВА Володимир Когут.

Карта мікрорайонів, де планувались будинки для ВПО №2. Сайт Укрбілдінвест

А тим часом Полтавська міська рада також на території артскладів готується реалізувати інший проєкт. Це соціальне житло на вулицях Пушкарівська, 28 та Остапа Вишні, 9. Раніше його планували на вулиці Клінкерній, але перед початком будівництва виявили, що місцеві створили там стихійне сміттєзвалище. Передбачено, що це двоповерхові швидкозбірні будинки на 24 квартири. З міського бюджету на це спрямували близько трьох мільйонів гривень.

"Формат будівництва і проєкт були типовими від MovеUkraine. Є певна технологія будівництва, яку вони пропонують. Важливо, що саме будівництво буде відбуватися за кошти донора. Розглядаються різні формати за участі громади. Це, очевидно, підключення будинку, можливо, потім — під'їзна дорога до будинку", – повідомила секретар Полтавської міськради Катерина Ямщикова.

Проєкт кварталу на вулиці Лазурній Укрбілдінвест

Проєкт кварталу на вулиці Лазурній Укрбілдінвест

Проєкт кварталу на вулиці Лазурній Укрбілдінвест

Проєкт кварталу на вулиці Лазурній Укрбілдінвест

Проєкт кварталу на вулиці Лазурній Укрбілдінвест

У Полтаві нині є державний та ґрантовий проєкти будівництва житла для ВПО. Але жоден із них до кінця ще не доведений і чітких перспектив щодо цього немає. А якщо ж із багатоповерхівками не вдасться, то людям пропонуватимуть житло, у якого з тих чи інших причин господаря не залишилося.

"Звісно, у містах більше є інфраструктури щодо цього, але в нас і в селах є певні можливості. Це та ж відумерла спадщина. Ми можемо запропонувати людям, які переселяються, образно кажучи, із сільської місцевості, цю ж сільську місцевість. Трішки відремонтувати той чи інший будинок", – повідомив Володимир Когут.

Новини України