За інформацією: Суспільне Полтава.
У Полтаві засновники бази донорів крові для котів та собак оголосили про її рестарт. Вперше база запрацювала 2018-го року, тоді вона налічувала близько 50 тварин. Нині їх залишилося чотири. Волонтери оголосили про набір котів та собак для поповнення бази.
Анна Кондра має шестирічного пса Гаджо та трирічного кота Мару. Вони обоє – донори крові. За словами жінки, тільки її тварини здавали кров іншим собакам та котам близько ста разів за 5 років.
"Були і цуценята, були й дорослі тварини, і "сучки", які народжували, у яких було не згортання крові. Були випадки, коли привозили тварин із зони бойових дій. Ми теж надавали донорів, що надати повноцінну допомогу даним тваринкам", — розповіла засновниця бази донорів тварин Анна Кондра.
Засновниця бази донорів крові тварин Анна Кондра зі своєю собакою-донором. Суспільне Полтава
База донорів для котів та собак діє у Полтаві з 2018 року, та минулоріч не функціонувала. Це через те, що 50 тварин, які були в базі більше не підпадають під категорії донорів, розповіла Анна Кондра. Нині їх залишилося чотири, тому оголосили про новий набір тварин.
"Оскільки, немає поновлення в базі, вона майже не функціонувала, проте тварини все одно продовжували надавати допомогу іншим тваринам", — продовжила Анна Кондра.
Переливання крові частіше потребують собаки, коти рідше, розповідає ветеринарний лікар Павло Карпець.
Ветеринарний лікар Павло Карпець показує запаси крові. Суспільне Полтава
"Можна так розставити пріоритети і випадки, коли потрібна гемотрансфузія (переливання крові – ред.), – це паразитарні захворювання. Класичні випадки, якщо можна так сказати, при політравмах, тобто – це травматичні ампутації кінцівок, рани, укуси інших тварин. Особливо, ми під час повномасштабної війни ми зіштовхуємося з ситуацією, коли службова вівчарка втратила кінцівку. І хоч їй надали досить непогану первинну допомогу, але, коли вона потрапила до нас, ми вимушені були переливати їй кров", — розповів ветеринарний лікар Павло Карпець.
За слова Павла Карпця, для самого донора така процедура не шкідлива. Відновлюється тварина не більше двох тижнів, за цей час необхідно обмежити фізичні навантаження.
"У нас кожного місяця є потреба в донорах і в нас є пацієнти, яким необхідне переливання. Але, як і в будь-якій медицині, це буває дуже індивідуально. У тому плані, що якийсь місяць це може бути 10-15 пацієнтів, якийсь місяць це може бути лише один пацієнт. Зазвичай – це сезон весна та восени, коли збільшується кількість кліщової інфекції", — додав ветеринарний лікар Павло Карпець.
Кіт та собака Анни Кондри – донори крові. Суспільне Полтава
За словами ветеринарного лікаря, донором може стати здорова собака вагою понад 10 кілограмів, а кіт — більше трьох. Тварини мають бути вакциновані, не мати вірусних захворювань, не вагітні.
За словами Павла Карпця, у холодильнику завжди є запас крові.
"Досить непогане становище стосовно волонтерських організацій та окремих волонтерів, які завжди допомагають з проблемами нестачі донорів", — розповів ветеринарний лікар.
Протягом грудня 2024-го до Анни Кондри, як до засновниці бази, звернулися власники чотирьох собак та десяти котів.