“У нас більше немає безпечних районів”. Куп’янськ обстрілюють усемеро більше

У березні росіяни скинули на місто 72 керовані авіабомби.

Від самого визволення у вересні 2022 року Куп’янськ живе під безперервними обстрілами. За останній місяць ситуація різко погіршилася. Якщо у жовні 2024 року місцеві органи правопорядку зафіксували 654 прильоти, то в березні 2025-го їх було майже 4500 — обстріли, фактично, тривають цілодобово.

Місяць тому місто втратило постійне автобусне сполучення з Харковом — коли росіяни почали більше обстрілювати логістичні шляхи, автоперевізник вирішив більше не наражати на небезпеку водіїв та пасажирів. 

“Відсутність інфраструктури далася взнаки”

Виїхати можна лише з волонтерами — або на евакуацію до Харкова, або до Шевченкового, селища за 30 кілометрів на захід від Куп’янська, де ще є пошта та працюють банківські установи та можна отримати адміністративні послуги. Куп’янці та жителі села Осинове, що у передмісті на правому березі Осколу, їздять туди за пенсіями і посилками благодійним автобусом. У громаді залишилось лише мобільне поштове відділення у селі Пристін, та виїзне, яким раз на місяць привозять пенсії маломобільним жителям, що вже не в змозі самостійно їхати до сусіднього селища.

Місто все більше знелюднюється: із 26 000 громадян, які жили тут перед великою війною, лишилося тільки 2900, і тих місцеві чиновники та волонтери постійно вмовляють виїжджати. Дітей немає вже пів року, усіх вивезли, а люди, що не хочуть покидати своє житло, — переважно пенсіонери, які прожили у Куп’янську все своє життя та не уявляють його в іншому місці. 100 чоловік все ще лишаються за Осколом, у районах, де з осені минулого року немає ніяких комунальних умов — електрики, газу, водопостачання, не працюють магазини та аптеки. Наприкінці минулого року там було понад тисячу жителів — когось-таки вдалося вивезти взимку.

Лікарі їдуть на виклик після обстрілу. Фото: Харківська ОВА

“Я б не сказав, що дуже виїжджають, але відсутність інфраструктури у зимовий період далася взнаки. На жаль, евакуюється не така кількість, як нам би хотілося”, — розповів UA-NEWS.in.ua начальник Куп’янської міської військової адміністрації Андрій Беседін. 

На правобережжі все ще працюють комунальні служби та медики — загалом їх більше 300 чоловік. Одні прибирають вулиці після обстрілів, забивають плитами розбиті вікна, інші — лікують. У середньому за тиждень за медичними послугами звертаються 500-600 чоловік. У місцевій лікарні можна зробити УЗД, рентген, клінічний аналіз крові, звернутися до кардіолога, хірурга, стоматолога і терапевта. 

На правому березі Куп’янська вже відновили електропостачання, яке зникло після авіабомбардування 20 березня — ворог знищив електропідстанцію, і місто лишилося без світла на тиждень.

Багатоповерхівка в центрі Куп’янська. Фото: Харківська ОВА

“Лишається кілька локацій без електрики, це пов’язано з недавніми обстрілами. Водопостачання — частково постійне, частково по графіку, частково з підвозом води за адресами”, — каже голова МВА.

У місті працює одна аптека, де можна купити ліки, а також понад 20 магазинчиків та кіосків з продуктами і засобами гігієни. Але їх місцеві жителі переважно отримують від благодійних організацій. Навіть на лівий берез волонтери регулярно завозять свіжий хліб.

Права частина частіше опиняється під обстрілами

Куп’янськ розділений річкою Оскіл на дві частини — праву та ліву. До недавнього часу правобережні райони вважалися безпечнішими за ліві, адже вони знаходяться далі від лінії фронту. Але у березні все змінилося — не лише значно збільшилась кількість ударів, але й географія обстрілів перемістилася західніше.

“У нас немає менш небезпечних районів. Раніше вважалося, до березня, що лівий берег більш небезпечний, але у березні права частина частіше за ліву опиняється під обстрілами”, — каже Беседін.

Попри те, що Куп’янськ навесні зазнав набагато важчих руйнувань, ніж взимку, загроза наземного вторгнення не стала більшою — ворог так само стоїть приблизно за 2 км від східної околиці. Але останнім часом росіяни активізувалися на півночі від міста — атакують село Кіндрашівка, що знаходиться за шість кілометрів від околиці Куп’янська на важливій трасі Р-69. 

“Бої відбуваються виключно піхотними штурмами, з логістикою у противника не дуже, адже підходять до села через яри та балки, які, з однієї сторони, важкопрохідні для техніки, а з іншої — важкодоступні для наших дронів. Тому групами по 1-3 тіла постійно намагаються пролазити. Відверто кажучи, населений пункт Кіндрашівка дуже важливий для оборони самого Купʼянська, адже саме через неї проходить дорога з півночі на місто”, — пише лейтенант ЗСУ на позивний “Алекс”, автор популярного каналу “Офіцер +”. 

Куп’янськ. Центральна частина міста. Фото: Харківська ОВА

За його даними, противник уже зайшов у село на північні околиці та проривається до його центру. Військовий аналітик групи “Інформаційний спротив” Костянтин Машовець уточнює, що на цьому напрямку діє 6-та загальновійськова армія, яка намагається на півночі від Куп’янська створити черговий плацдарм.

“Передові підрозділи противника, в цьому сенсі, намагаються обійти населений пункт Кам’янка з північного сходу та південного заходу, маючи в цьому районі відповідні тактичні плацдарми на річці Оскіл. Щось подібне відбувається й на головному плацдармі, в районі селища Дворічна та селища Новомлинськ. Ворог намагається атакувати вздовж річки, на північ, а також у напрямку населеного пункту Кіндрашівка, ведучи запеклі бої за Дворічну та Западне. Але через те, що діяти йому на плацдармах доводиться виключно піхотою, всі ці спроби поки що виливаються в малоефективні лобові атаки та штурми з великими втратами”, — пише оглядач.

На думку аналітика, найближчим часом ворогу навряд чи вдасться суттєво просунутись у напрямку Куп’янська на півночі. Що не завадить росіянам “кошмарити” цивільних бомбами та безпілотниками.  

Автор: Олена Павленко

Джерело

Новини України