За інформацією: Суспільне Кропивницький.
21 вересня на вулиці Академіка Тамма у Кропивницькому висадили 270 декоративних слив. Суспільне Кропивницький
21 вересня на вулиці Академіка Тамма у Кропивницькому висадили 270 дерев. Акцією вшанували пам'ять загиблих на війні з РФ військових та присвятили 270-ій річниці міста.
Про це Суспільному розповіла директорка міського департаменту соціальної політики Юлія Вовк.
За її словами, серед учасників акції були різні загиблих бійців. Усього, сказала, на обліку в департаменті перебувають 629 родин військових, загиблих на війні.
"478 родин змогли взяти участь в цій акції. На кожному дереві, коли вони вкоріняться, розмістять іменні знаки. Поки ж — тимчасові ярлики з іменами. Усього дерев 270, тому на них буде по 2-3 таблички з іменами бійців. Це означає, що за кожним деревом доглядатимуть декілька родин. Крім того, доглядатимуть дерева й працівники комунальних служб".
До висадки дерев долучились рідні загиблих військових. Кропивницький, 21 вересня 2024 року. Суспільне Кропивницький
Директорка підприємства "Єлізавета", яке виграло тендер на облаштування алеї, Алла Чернік сказала, що під час акції висаджували декоративні сливи.
"В цього дерева розлога крона, приємний запах під час цвітіння, а коренева система заглиблюється на 80 сантиметрів, що безпечно для підземних комунікацій, прокладених вулицею. Максимальна висота дерева — 4,5 метра, плоди в нього дрібні".
270 дерев висадили до Дня міста у пам’ять про загиблих бійців. Кропивницький, 21 вересня 2024 ркоу. Суспільне Кропивницький
Під час посадки, зі слів Алли Чернік, під кожне дерево вилили 90 літрів води, в десять з яких додали мінеральні добрива. Після підживлення поливати дерева надалі слід двічі на тиждень. Доглядати з ними мають працівники комунального підприємства "Благоустрій".
Вартість одного дерева, за даними керівниці підприємства "Єлізавета", становить 1080 гривень. На випадок, якщо якийсь із саджанців зів'яне, закупили їх на 30 більше, заплативши 324 тисячі гривень з бюджету громади.
Учасниця акції Лариса Шаміна, син якої Артем загинув 18 березня 2023 року на Донеччині розповіла, що підтримує подібне вшанування пам'яті військових.
"Дуже добре, що пам'ять загиблих захисників вшановують і в такий спосіб, що пам'ятають їхній подвиг. Хочеться перемоги, щоб наші сини більше не гинули. Дуже сподіваюся, що за цими деревами доглядатимуть".
Лариса Шаміна посадила дерево в пам’ять про загиблого на війні сина. Суспільне Кропивницький
Посадила дерево в пам’ять про сина Миколу, загиблого 17 березня 2023 року в Бахмуті, кропивничанка Олена Шевченко.
"Мій син не встиг завести свою сім’ю, він не родив сина і не посадив дерево. Я зроблю це за нього".
Олена Шевченко з прапором, на якому зображений її син. Суспільне Кропивницький
День міста у Кропивницькому відзначають щороку в третю суботу вересня. Акція з висадки дерев тривала годину.
Про Кропивницький
Понад вісім років тому, 14 липня 2016 року, Кіровоград офіційно став Кропивницьким. Його перейменували на честь фундатора українського професійного театру Марка Кропивницького. До цього місто понад два з половиною століття існувало з різними назвами — імперськими й радянськими. Суспільне пригадало шлях Кропивницького до свого нинішнього імені.
Назви, які були до Кропивницького
У 16, 17 і 18 століттях на землях, які нині є Кропивницьким, жили запорозькі козаки. Тут були їхні зимівники — слободи й хутори. Саме звідси пішли назви нинішніх мікрорайонів міста — Кущівки, Завадівки, Лелеківки. Згодом, у 1754 році тут росіяни звели свій блокпост — фортецю святої Єлисавети. Навколо неї утворилося поселення, і саме його спочатку назвали Єлисаветом, а згодом (під впливом російської мови) — і Єлисаветградом.
У 1918 році відбулося перше у 20 столітті перейменування міста. 6 березня Центральна Рада назвала місто Єлизаветом і зробила його центром Землі Низ. Але після програшу УНР в 1922 році більшовики повернули назву Єлизаветград.
Наступними роками місто носило імена радянських діячів. Спочатку 1924 року його перейменували на Зінов'євськ. Григорій Зінов'єв був уродженцем Єлисаветграда. Але на початку 30 років цей більшовик став "ворогом народу", і його радянська влада розстріляла.
Тим часом у 1934 році в Москві вбили Кірова, і в Кремлі вирішили назвати українське місто прізвищем уже цього комуніста — Кірово.
Сергій Кіров — партійний псевдонім одного з організаторів масових репресій і Голодомору в Україні, автор "Закону Про п'ять колосків".
У 1939 році Кірово стало Кіровоградом і таким пробуло майже 80 років, аж поки в Україні офіційно не розпочалася декомунізація і дерусифікація. Закон про декомунізацію ухвалили 9 квітня 2015 року.
Пам'ятник Кірову в центрі міста демонтували 23 лютого 2014 року, у часи Революції Гідності. Колишня площа Кірова нині має назву Героїв Майдану. Думки ж стосовно нового імені для міста розділялися, і це все обговорення тривало понад рік.
Назву Кропивницький обирали з семи варіантів
У 2015 році в міській раді відбулися слухання, на яких всі охочі вийти на трибуну й запропонувати свою назву міста. Загалом були сім варіантів: Єлисаветград, Кропивницький, Златопіль, Козацький, Благомир, Ексампей та Інгульськ.
Потім упродовж року кропивничани обговорювали все це в соцмережах і на радіо, телебаченні й за круглими столами. Писали статті в інтернеті й газетах. Влаштовували акції на підтримку тієї чи іншої назви.
Зрештою 14 липня 2016 року 230 депутатів проголосували за те, щоб Кіровоград називався Кропивницьким. Ініціаторами Постанови були: Олександр Горбунов, Станіслав Березкін, Дмитро Лінько, Ольга Червакова, Іван Крулько, Альона Шкрум.
Марко Кропивницький — письменник, актор, режисер. Йому вдалося створити український професійний театр в умовах антиукраїнської політики Російської імперії.
Після цього ще були судові позови проти зміни назви на Кропивницький, але Верховний Суд 25 січня 2021 року поставив на них крапку. Цього дня він закрив провадження в справі про перейменування Кіровограда на Кропивницький.