У Києві вшанували пам’ять Павла Горянського: його роль у русі кримських українців

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Могила Павла Горянського у Києві. Суспільне Крим

Щорічно Крайова рада Українців Криму вшановує пам'ять Павла Горянського та Героїв-кримчан, які загинули в російсько-українській війні з 2014 року. Цей список наразі складає близько 200 людей.

Про це та про роль Павла Горянського у русі кримських українців розповів кандидат історичних наук Андрій Іванець та представник КРУККрайова рада Українців Криму, уповноважений Кримської єпархії ПЦУ Андрій Щекун, передає кореспондентка Суспільне Крим.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

28 серпня українці відзначають День захисту прав української громади Криму, який був започаткований у 2017 році. Ця подія проводиться щорічно представниками кримської громади на знак протесту проти дискримінаційної політики Російської Федерації, яка стала особливо гострою після початку окупації Криму. В цей день українці Криму вшановують пам’ять видатного лідера кримських українців початку ХХ століття Павла Горянського біля його могили.

Кандидат історичних наук Андрій Іванець зауважив, що Павло Горянський — це знакова для кримських українців постать. Це педагог, літератор, громадський діяч, політичний діяч та журналіст. Іванець наголосив, що саме для кримських українців він важливий тим, що став організатором українського життя в Ялті. Вже у 1917 році Горянський очолив ялтинську громаду українців, об'єднану громаду українців Південного берегу Криму.

Могила Павла Горянського у Києві. Суспільне Крим

Іванець наголосив, що він фактично став лідером органів національного самоврядування українців Криму в дуже складний період.

"Коли в Криму змінювалися протягом чотирьох років дев'ять раз політичні режими, відбувалися війни, в цих умовах Павло Горянський намагався захищати інтереси кримських українців. На з'їзді кримських українців, який відбувся у серпні 1919 року, його не просто обрали головою Краєвої української ради в Криму, а також звернулися до Української Народної Республіки з пропозицією визнати його консулом УНР в Криму", — додав кандидат історичних наук.

Він підкреслив, що на думку кримських українців, це мало дати статус і можливість краще захищати інтереси в Криму.

"Його діяльність, вона є таким важливим моментом для кримських українців, і вона нагадує нам, що кримські українці були організовані в спілку в масштабах всього Криму, ще задовго до сьогоднішніх подій", — зауважив він.

Іванець підкреслив, що понад 100 років тому українці вже мали свої органи національного самоврядування. І сьогодні ця традиція продовжена в умовах дискримінації кримської громади на півострові.

"Росія прагне її асимілювати, і, зокрема, витискає з Криму активних представників нашої громади. В Криму не можна сьогодні утворити організації, бо Росія ті організації наші, які існували до окупації, заборонила. Спроби організувати нові — закінчуються репресіями, переслідуваннями і вони припиняють своє існування. Тому саме на вільній частині України в 2020 році була відновлена діяльність Крайової ради українців Криму, і це фактично продовження справи Павла Горянського", — зауважив кандидат історичних наук.

Вшанування пам’яті Павла Горянського. Суспільне Крим

Іванець наголосив, що українці в Криму сьогодні стоять перед викликами дискримінаційної політики Росії, яка цілеспрямовано знищує органи національної самоорганізації, українські політичні партії, організації, витісняє українських активістів з Криму, деяких позбавляє свободи. Крім того, окупанти знищили україномовну систему освіти та медіа. Росія, як додав кандидат наук, веде дуже агресивну інформаційну політику. РФ здійснює тиск на українців, тавруючи етнічних українців, як фашистів, нацистів, терористів, і одночасно заявляючи, що українці не є нібито окремим народом.

"Що рускіє і українці — це єдиний народ, це ідеологія рашизму, все це створює дуже серйозну загрозу для української громади Криму. І в цих умовах пам'ять про Павла Горянського, який очолив органи національного самоврядування так само в бурхливий період, намагався захищати інтереси української громади Криму в умовах російських диктаторських режимів, вороже налаштованих до українців, намагався допомагати УНР проводити в Криму політику проукраїнську. Він є дуже цінним прикладом для сучасних українців", — резюмував Іванець.

Водночас представник КРУК, уповноважений Кримської єпархії ПЦУ Андрій Щекун додав, що для кримських українців Павло Горянський є прикладом боротьби за свободу.

"Для нас ця людина є взірцем тодішньої боротьби проти більшовицької навали. Зараз ми багато чого беремо з його ідеологічних засад і вивчаємо цей досвід боротьби українців в цей період часу. І сьогодні, при окупації Криму, українці чинять спротив, використовуючи досвід боротьби українців в Криму часу більшовиків", — підкреслив Щекун.

Він наголосив, що сьогоднішній захід — це вшанування історичної пам'яті, ідентичності, та приналежності до своєї історії.

Новини України