За інформацією: Суспільне Хмельницький.
У Франківську збирають гроші на адаптивне обладнання для ветеранів ЗСУ. Суспільне Івано-Франківськ
У межах івенту "Frankivsk Half Marathon 2024" в Івано-Франківську 5-6 жовтня збирають гроші на обладнання для адаптивних видів спорту українським ветеранам, які проходять лікування і реабілітацію. Для цього на площі перед драмтеатром розгорнули локацію, де кожен може спробувати себе у такому спорті та задонатити. Планують зібрати 1 мільйон гривень.
Про це у коментарі Суспільному розповів організатор Франківського півмарафону Ігор Крицак.
У Франківську збирають гроші на спортивне обладнання для ветеранів ЗСУ. Суспільне Івано-Франківськ
З його слів, на площі облаштували майданчик для гри в баскетбол на кріслах колісних, привезли веслувальні тренажери з адаптивними сидіннями для людей з ампутованими ногами, крісла для штовхання ядра і метання диска, біговий велосипед. Також на локації можна постріляти з лука.
"Хочемо показати людям, що таке адаптивні види спорту і що таке спеціальне обладнання, на яке збирають гроші. Усе це дуже потрібне військовим ветеранам, які проходять реабілітацію. Де саме це обладнання буде розміщене, вирішуватимемо з благодійним партнером "Ветераницивільні "Петрос", — каже Ігор Крицак.
На площі перед драмтеатром кожен охочий може спробувати себе в адаптивному спорті. Суспільне Івано-Франківськ
Організатор додає: участь у зборі беруть й самі ветерани. На площі перед Франківським драмтеатром вони інструктують тих, хто пробує себе в адаптивних видах спорту.
"Люди спілкуються з ветеранами, які розповідають, чому їм це потрібно, чому це важливо для їхньої реабілітації. Хочеться зменшити прірву між цивільними, військовослужбовцями та ветеранами", — говорить Ігор Крицак.
Інструктори показують людям, як виглядає спеціальне адаптивне обладнання, на яке збирають гроші. Суспільне Івано-Франківськ
Інструктаж для тих, хто хоче постріляти з лука, проводить Олександр на позивний Зірка. Чоловік — з Дніпра. Воював від 2014 року. Дев'ять місяців тому отримав поранення, йому ампутували частину ноги. Зараз ветеран проходить реабілітацію в Івано-Франківську.
"До війни я займався футболом та хокеєм. А після поранення опанував стрільбу з лука. Спорт дуже допомагає у реабілітації. Кожен ветеран, особливо після поранення, повинен обрати для себе те, що йому подобається у спорті, й займатися, бо це — найкраще, що може бути", — каже Олександр.
У Франківську збирають гроші на обладнання для ветеранів ЗСУ. Суспільне Івано-Франківськ
Про важливість спорту у реабілітації розповідає і ветеран Національної гвардії України Юрій Гапончук. Він був учасником АТО/ООС, боронив країну від російської армії з 2015 року. Ветеран каже: на фронті підірвався на міні. Після поранення йому ампутували стопу. Цього року Юрій переміг на змаганнях "United States Air Force Trials" у Лас-Вегасі. Також тренує команду України, яка братиме участь в Invictus GamesInvictus Games (з англійської — Ігри нескорених) — міжнародний спортивний захід з адаптивних видів спорту серед ветеранів та військовослужбовців, які отримали поранення, травми чи захворювання, виконуючи свої військові обовʼязки у 2025 році.
"На особистому досвіді можу сказати, що спорт гарно впливає як на фізичне, так і на ментальне здоров'я. Він дає можливість забути все погане, абстрагуватися від того, почати рухатися у якомусь новому для себе напрямі, не сидіти вдома, а жити цікаво", — говорить Юрій Гапончук.
Франківець Олег Яцюк постріляв з лука та задонатив на закупівлю обладнання для адаптивних видів спорту. Чоловік каже: пробував стріляти лише в дитинстві зі саморобного лука, тож було цікаво спробувати повправлятися з професійним. Окрім того, додає Олег Яцюк, він радіє, що таким чином допоміг ветеранам.
"Ця ситуація, що є в Україні, не залишає нам іншого вибору, як думати про тих, хто нас захищає. Про те, що багато хто опинився на фронті й ще опиниться. Потрібно зберегти країну, але для цього не варто забувати й про тих людей, які постраждали на війні", — каже Олег Яцюк.