У Франківську ученицю не допустили до навчання через одяг: позиція ліцею, матері та департаменту освіти

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Ученицю ліцею недопустили до занять через недотримання дрес-коду. Колаж фото Ольги Ярошевич та офіційного сайту Івано-Франківська

4 вересня в Івано-Франківську представники ліцею імені Івана Пулюя не допустили до уроків ученицю через одяг. У навчальному закладі запровадили дрескод — білий верх і чорний низ. Школярка була у вбранні таких кольорів, однак її відправили додому і попросили переодягнутися в одяг у діловому стилі.

Що розповіла мама учениці й директор ліцею, як на інцидент відреагували в департаменті освіти та науки міськради та офісі освітнього омбудсмена, читайте в матеріалі Суспільного.

Що каже мама школярки Ольга Ярошевич

Допис про те, що її доньку не допустили до уроків через неналежний одяг, франківка Ольга Ярошевич опублікувала на своїй сторінці у Facebook. Вона прикріпила фото, в якому її донька прийшла до школи.

У коментарі Суспільному жінка розповіла, що їй було відомо про те, що у навчальному закладі є внутрішня форма — футболка і светр із логотипом закладу. Однак цьогоріч педагогічна рада ліцею запровадила новий дрескод — білий верх і чорний низ. Про це батькам 28 серпня повідомив класний керівник, каже Ольга Ярошевич.

"Я написала, що наразі грошей на це у моєму бюджеті немає, тому що сама виховую двох дітей. Штани класичні чи спідниця, сорочка і піджак — це приблизно 4 тисячі гривень. Аби користуватися упродовж року, сорочок треба декілька. Я пояснила, що дитина буде мати чорний низ, білий верх. По факту, вона так і одягнулася до школи — у чорні штани й білу кофту, на якій спереду були дві чорні літери", — пояснює Ольга Ярошевич.

4 вересня при вході у ліцей учениці запропонували передзвонити батькам, щоб вони привезли їй інший одяг або ж самостійно йти додому, аби переодягнутися, каже Ольга Ярошевич. Донька плачучи зателефонувала їй дорогою додому.

"Дитину просто відправили додому переодягатися. У що? Якщо вона вдягла те, що мала. Крім того, вони несуть кримінальну відповідальність за її життя і безпеку на той момент, поки іде навчальний процес. У мене донька мріяла вчитися в цьому ліцеї, вона минулого року з ліцею № 1 перейшла сюди, обрала математично-біологічно напрям. Зараз я навіть не знаю, як її маю переконати в тому, щоб вона до нього повернулася", — розповідає Ольга Ярошевич.

З її слів, 5 вересня доньку допустили до навчання, але вона відчуває тиск вчителів і адміністрації. Також дівчина зіткнулася з нерозумінням однокласників, які "поставилися до її позиції дуже вороже".

Що каже директор ліцею Мирослав Бідичак

Директор Івано-Франківського ліцею імені Івана Пулюя Мирослав Бідичак розповів Суспільному, що дрескод — це традиція закладу. Щороку для ліцеїстів централізовано замовляли форму. А цьогоріч підприємства, які постачали закладу цей одяг, не працюють. Тож в ліцеї вирішили замінити однострій на класичну форму — темний низ і білий верх без принтів.

"Зранку завжди йде моніторинг відвідуваності, щоб діти приходили вчасно на заняття. І зовнішнього вигляду також. Школа має свої традиції. При вступі ми завжди з цими правилами й нормами ознайомлюємо батьків та дітей. З кожним учнем, з кожною родиною я проводжу при зарахуванні індивідуальну співбесіду. Відповідаю на всі їхні питання і знайомлю з основними моментами нашого ліцейного життя, зокрема з питанням дрескоду", — каже Мирослав Бідичак.

Крім того, учням дозволили носити торішню форму, говорить директор ліцею. Проте у доньки Ольги Ярошевич вона у незадовільному стані, каже її мати. Тому дівчина прийшла в одязі, який мала, дотримуючись колірної гами. Інцидент зі школяркою директор прокоментував так.

"Учениці зробили зауваження. Не їй одній. Вона відійшла убік, трохи емоційно на це зреагувала, хтось менш емоційно, хтось більше. Є різні діти. І потім розвернулася, і пішла. І все. Розумієте, щоб так прямо виганяли, ніхто таких дій не вчиняє, бо ми також розуміємо, що не можемо цього робити. Бо буде тривога, наприклад, дитина має бути в сховищі, а не невідомо де. Тому я ще раз зібрав педагогічний колектив, ми проговорили на такій коротенькій нараді всі ці нюанси. Я думаю, що інцидент буде вичерпаний без жодних проблем", — сказав Мирослав Бідичак.

Що кажуть у департаменті освіти й офісі освітнього омбудсмена

У департаменті освіти та науки Івано-Франківської міської ради проведуть розслідування через інцидент, повідомила Суспільному його очільниця Вікторія Дротянко. До його завершення вона не коментуватиме ситуацію.

Згодом на сторінці департаменту у Facebook опублікували допис, що звернулися до керівника ліцею за роз'ясненням ситуації.

"Директор закладу пояснив, що у ліцеї дійсно існують певні рекомендації щодо одягу здобувачів освіти, які прописані та доведені до відома учасників освітнього процесу та їхніх батьків. Також керівник наголосив, що ці правила не є нововведенням. Педагогічні працівники та учні закладу також підтверджують, що ніхто не мав наміру виганяти ученицю чи ображати її.  Ситуацію пояснюють недокомунікацією", — йдеться у дописі.

Освітній омбудсмен Сергій Горбачов у коментарях під дописом Ольги Ярошевич у Facebook повідомив, що заборона відвідувати заняття через відсутність обов'язкової шкільної форми — це порушення права учня на освіту.

Реакція освітнього омбудсмена на інцидент. Facebook/Ольга Ярошевич

Новини України