За інформацією: Суспільне Херсон.
Херсонщина, Каховка, початок повномасштабного вторгнення РФ, лютий 2022 рік. Фото: колаж/Суспільне Херсон
Місто Каховка розташоване на лівобережжі Херсонщини й досі перебуває в окупації. Якими були перші дні повномасштабного вторгнення Росії в Україну для його жителів і жителів усієї Каховської територіальної громади Суспільному розповів Каховський міський голова, начальник Каховської міської військової адміністрації Віталій Немерець.
Каховський міський голова Віталій Немерець згадує, що як і всі був шокований, коли вранці 24 лютого 2022 року почув вибухи й побачив заграву. Каже почав дзвонити правоохоронцям, щоб дізнатись, що відбувається. Ті, йому повідомили, що евакуйовуються.
"Це поліція, а Служба безпеки не відповідала кілька годин узагалі, а потім теж сказали, що вони евакуювалися. Тому органи місцевого самоврядування залишились на місці, наодинці з тією ситуацією, що була", — розповів міський голова.
Херсонщина, Каховка, російські військові біля адмінбудівлі, лютий 2022 року. Фото: Олександр Гунько/Facebook
Віталій обдзвонив своїх підлеглих і забрав їх у міськвиконкомі, треба було проаналізувати ситуацію і вирішити, як діяти. Каже, що за кілька днів до цього спілкувався зі співробітниками силових відомств, і жодного разу ніхто не натякнув навіть, що можливе таке вторгнення. Також, за його словами, міська влада неодноразово зустрічалась із військовими та представниками військкоматів, обговорювали кроки для організації оборони, але розмов про повномасштабне вторгнення ніколи не виникало.
"В перші години ми хотіли дійсно з'ясувати, що відбувається — наскільки це все правдиве, тому що воно все виглядало, як сюр якийсь. Наче все це десь відбувається не з нами. Але, на жаль, це відбувалося з нами. За декілька годин ми дізналися, що російська військова техніка проїхала по окружній дорозі нашого міста і в'їхала до міст Таврійськ і Нова Каховка. Чому так відбулося — моє суб'єктивне бачення, тому що в нас не було в місті якихось стратегічних об'єктів військових чи які представляли для окупантів якусь загрозу чи якийсь інтерес. Вони в першу чергу були націлені на дамбу, на Каховську ГЕС, саме туди вони доїхали, наскільки я розумію, і там першим свій триколор повісили", — розповів Немерець.
Херсонщина, Каховка, військові РФ фотографуються на вулиці міста, 3 квітня 2023 р. Фото: Каховська МВА/Telegram
Сказати, що у місті була паніка, він не може. Каже, були такі, хто виїхав відразу, але більшість залишилась. За його словами, події перших днів згуртували громаду і всі допомагали один одному.
"Це стосується в першу чергу харчів, медикаментів, тому що ми були відрізані за кілька діб від правобережжя Херсонщини, від можливості привезти якісь харчі, медикаменти. А те, що в нас залишалося, воно мало властивість закінчуватися. Через кілька днів ми вже не могли випікати хліб, бо дріжджі закінчувались, а згодом і борошно. Аналогічна ситуація була і у сусідів", — згадує Віталій.