За інформацією: Суспільне Запоріжжя.
Роздача питної води в Маргенцькій громаді. Суспільне Дніпро
Новий магістральний водогін із Запоріжжя до Покрова, який має забезпечити водою із річки Дніпро жителів громад Дніпропетровщини, запущено в експлуатацію. Так, нині вода подається до насосно-фільтрувальної станції в Марганці, звідки потім розподіляється до споживачів. Загалом будівництво об'єкта тривало одинадцять місяців, а сумарна протяжність мережі — понад 120 кілометрів.
Як працює новозбудований водогін, скільком громадам постачатиметься вода та коли вона з'явиться у кранах місцевих жителів — дізнавались кореспонденти Суспільного.
Одне з приміщень магістрального водогону від Запоріжжя до Марганця. Facebook/Autostrada
Будівництво водогону із Запоріжжя на Дніпропетровщину
Будівництво водогону розпочалось після підриву російською армією греблі Каховської гідроелектростанції (ГЕС) та обміління Каховського водосховища, внаслідок чого без питної води залишились громади Запорізької та Дніпропетровської областей, зазначив керівник служби відновлення та розвитку інфраструктури Дніпропетровщини Олександр Коломійцев:
Олександр Коломійцев, керівник служби відновлення та розвитку інфраструктури Дніпропетровщини. Суспільне Запоріжжя"Всього було обрано три ділянки (які з'єднують Кривий Ріг, Покров, Нікополь, Марганець та Запоріжжя, — ред.), на яких проводили будівельні роботи. Зокрема ділянка від Запоріжжя до міста Покров. Її загальна протяжність 120 кілометрів, а потужність 150 тисяч кубометрів води на добу", — зазначив він.
Побудова магістрального водогону тривала цілодобово близько 11 місяців, говорить регіональний керівник проєкту Євген Вербін:
Євген Вербін, регіональний керівник проєкту. Суспільне Запоріжжя"Ми будували водогін 24/7 вахтовим методом. Одні приїхали 15 днів без вихідних відпрацювали, інші їх змінили. І таким вахтовим методом вся техніка, всі матеріали завозилися, все працювало 24/7", — пояснює чоловік.
А вже в березні були майже повністю добудовані дві гілки водогону "Запоріжжя — Томаківка — Марганець" та "Марганець – Нікополь – Покров". Підрядникам залишалось дочекатись підключення об'єктів до енергосистеми.
Насосна станція на одній з ділянок магістрального водогону із Запоріжжя до Покрова. Суспільне Запоріжжя
Насосна станція на одній з ділянок магістрального водогону із Запоріжжя до Покрова. Суспільне Запоріжжя
Насосна станція на одній з ділянок магістрального водогону із Запоріжжя до Покрова. Суспільне Запоріжжя
Як працює магістральний водогін
На першій водонасосній станції у Запорізькій області два забірні котловани виконують забір води з річки Дніпро. Згодом, вона потрапляє в магістральний водогін та з центрального диспетчерського пункту розподіляється між споживачами, пояснює оператор водогону Максим Шумілін:
Максим Шумілін, оператор водогону. Суспільне Запоріжжя
"Можна контролювати взагалі весь водогін повністю — одразу видно всі насосні станції, що де працює та який насос ввімкнений, який вимкнений, тиск видно. (Також — ред.) можу керувати окремими насосними станціями. Я дивлюся, яку засувку мені треба відкрити, закрити. І таким чином керується за допомогою двигунів, який потік куди подати", — підсумовує він.
Диспетчерський пункт магістрального водогону із Запоріжжя до Покрова. Суспільне Запоріжжя
Увесь трубопровід водогону проведений під землею, окрім того, на випадок знеструмлень, об'єкт обладнаний автономними дизельними генераторами, які здатні самостійно живити напругою насосні станції.
Об’єкти, які мають забезпечувати стабільну подачу електроенергії на водогін. Facebook/Autostrada
Які громади Дніпропетровщини забезпечать водою
17 червня компанія-підрядник офіційно заявила, що запустила водогін. За словами керівника служби відновлення, відповідний магістральний водогін має забезпечити водою близько півтора мільйона жителів:
"За основу ми брали Марганець, Нікополь, Покров, Кривий ріг, а вже далі, якщо порахувати, кількість населення, які отримують воду — це 1,5 мільйона людей забезпечуються водою", — зазначив Олександр Коломійцев.
Однак, попри запуск в експлуатацію об'єкта, деякі громади регіону й досі не отримують централізоване водопостачання питної води:
"Дали воду за 11 місяців, на деяких ділянках — за 76 днів. Це дуже стислі терміни. Нині жителі міста Марганець, Покров, Червоногригорівської громади вже отримують воду. По Нікополю питання вирішується, стосовно підписання договорів з балансоутримувачем, який експлуатує водогін", — додав посадовець.
Проблеми з водопостачанням в Марганці
16 червня у Марганецькій громаді на Дніпропетровщині завдяки новому магістральному водогону відновили централізоване водопостачання питної води. Проте місцеві жителі скаржаться на її якість. Зокрема, мешканки Марганця Любов та Людмила не бачать істотної різниці між технічною водою та цією.
Любов (ліворуч) та Людмила (праворуч), жительки міста Марганець. Суспільне Дніпро"Смердить, звичайно, болотом таким. Чистіша, але не настільки, щоб можна було її вживати в їжу", — обурювалась Людмила.
У місцевому водоканалі пояснили, що така якість питної води пов'язана із "промивкою відстійників" і зазначили, що цей процес триватиме близько двох тижнів.
Вже згодом, 25 червня, міськводоканал повідомив жителям Марганецької громади про технічну зупинку водопостачання на три доби (1-3 липня) для здійснення промивання та дезінфекції місцевих насосних станцій.
Роздача питної води в Маргенцькій громаді. Суспільне Дніпро
Більше про водогін "Запоріжжя — Томаківка — Марганець — Покров"
Водогін із Запоріжжя до Покрова покликаний розв'язати проблему з водопостачанням частини громад Дніпропетровщини, які залишились без води внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС. Забір води для водогону виконується із річки Дніпро.
Протяжність мережі водогону — понад 120 кілометрів. Проєктна потужність водогону — 150 тисяч кубометрів води за добу. Загальна вартість всього проєкту склала 18 млрд 700 млн гривень.
На об’єкті споруджено:
- 8 водопровідних насосних станцій.
- 46 камер "Вантуз" (для стравлювання повітря в мережі),
- 47 камер "Випуск" (для зливу води із системи),
- 16 камер перемикання (для перемикання потоку води в системі між нитками трубопроводу) тощо.
Раніше Суспільне повідомляло, що із Запоріжжя до Марганця Дніпропетровської області проклали новий магістральний водогін. Він вже готовий до запуску. Воду ж почнуть постачати після того, як підключать постійне електропостачання.