“Вірю, що колись повернусь додому”, — історія кримчанина, який мешкає у Вінниці

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Переселенець із Криму Олександр Загоруйко . Фото: Суспільне Вінниця

26 лютого – День кримського спротиву російській окупації. Суспільне Вінниця поспілкувалося з кримчанином Олександром Загоруйком, який нині живе і працює на Вінниччині. За словами чоловіка, в його жилах тече українсько-татарська кров. І сьогодні, як і 10 років тому, він мріє повернутись додому та показати своїм дітям український Крим.

У березні 2014 року Олександр Загоруйко закінчував виш у Києві та готувався повернутись у Керч, де народився і виріс. Втім, розповідає, що Росія внесла корективи у ці плани. Одразу після проведення референдуму Крим залишили і його батьки.

"Вони українці й хотіли жити в Україні. Вирішальним було, коли Росія почала вводити війська. Те, що кажуть, що захопили без жодного пострілу, це брехня. Були постріли в військових частинах, все це було, і люди були вбиті, просто все це замовчувалось. Що ось так кримчани руки підняли, це не так все було", — каже Олександр Загоруйко.

Чоловік розповідає, що переїхали на Вінниччину, бо з Бершадщини родом батько. Мати — наполовину татарка, наполовину росіянка. Народилась і виросла в Криму. Все, що оточувало навколо в українському Криму, було переважно російськомовним.

"По школі, наприклад, один урок української мови в тиждень, один урок української літератури на тиждень. І було п'ять уроків російської мови та п'ять уроків російської літератури", — згадує Олександр Загоруйко.

Фото: Олександр Загоруйко

Тих, хто залишився в Криму, чоловік називає зрадниками. Але переконаний, з часом їхнє ставлення зміниться.

"Завтра зайде Україна і всі будуть аплодувати й казати, що ми українці. Отакі там люди. Мама спілкується. Кажуть, що вже якийсь відсоток людей шкодує, що така ситуація склалася", — каже Загоруйко.

Нині Олександр Загоруйко разом із сім’єю мешкає у Вінниці. Тут у нього народилось двоє дітей. Але, як і 10 років тому, він продовжує мріяти про повернення додому.

"Якщо буде Україна, то хочу. Тільки в український Крим я повернусь. Без розпаду Росії буде дуже тяжко саме в Крим повернутись. Вірю, що колись прийде час і я повернусь додому".

Що відомо про окупацію Криму

  • 2014 Крим став першим об’єктом агресії РФ проти України. Операція з захоплення півострова розпочалася 20 лютого: тоді було зафіксовано перші порушення російськими військовими перетину кордону України через Керченську протоку.
  • 26 лютого в Сімферополі пройшов мітинг на підтримку територіальної цілісності України. День спротиву окупації Криму та міста Севастополя був встановлений 2020 року Указом президента Володимира Зеленського на вшанування мужності й героїзму громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Новини України