За інформацією: Суспільне Полтава.
У Полтаві завершили розгляд справи щодо образи військових. Полтавця Романа Заволоку визнали винним і засудили до позбавлення волі. Про це Суспільному розповів керівник обласної прокуратури Євген Гладій.
У чому звинувачували Романа Заволоку
Роман Заволока під час суду. Суспільне Полтава
Роман Заволока ― це 28-річний полтавець, за даними з його соцмереж, працював фітнес-тренером у спортивних клубах, надавав консультації онлайн. Він вів сторінки, зокрема, в Instagram. На них публікував відео з конфліктами із військовими улітку 2023-го.
Завдяки цьому ним і зацікавилися правоохоронці. Справу проти Заволоки розслідували працівники СБУ за чотирма статтями Кримінального кодексу:
- умисне перешкоджання ЗСУ в особливий період (ч.1 ст. 114-1 ККУ);
- виготовлення та поширення матеріалів, які містять образу честі та гідності військовослужбовців (ч.2 ст.435-1 ККУ);
- умисне заподіяння правоохоронцеві легких тілесних ушкоджень (ч.2 ст.345 ККУ);
- виготовлення та поширення матеріалів про заперечення збройної агресії РФ (ч.2 ст.436-2 ККУ) та повторне вчинення цього злочину (ч.3 ст.436-2 ККУ).
Полтавця затримали у центрі міста. Сайт ГУНП у Полтавській області
29 серпня 2023-го стало відомо про затримання полтавця. За даними прокуратури, він наніс ушкодження одному з поліцейських. А 1 вересня Романові Заволоці обирали запобіжний захід ― взяли під варту. На цьому засіданні він розповів:
"За свої агресивні висловлювання та матюки я, звісно, готовий вибачитися. Але я робив це лише для того, щоб показати людям, що відбувається правопорушення та немає покарання за те, що вони агресивно ставляться до нас".
Що відомо про судовий розгляд щодо Романа Заволоки
Справу розслідували, а потім розглядали у суді 1,5 роки, а 3 лютого 2025-го оголосили вирок. Серед 10 потерпілих ― військовослужбовці ТЦК та один правоохоронець, повідомив Суспільному голова Октябрського райсуду Полтави Віталій Микитенко.
Роман Заволока у Полтавському апеляційному суді 24 жовтня 2023-го року. Фото: Суспільне Полтава
Один із потерпілих у справі ― Олександр Мацько, який добровільно став на оборону України 2015-го. Воював в Авдіївці, Попасній, Торецьку та Ізюмі. У квітні 2022-го він отримав поранення, яке унеможливило подальшу службу на фронті, тоді чоловік перевівся до Полтавського міського ТЦК. В інтерв’ю Суспільному улітку 2024-го він пригадав обставини конфлікту із Заволокою:
"Дивлюся, два хлопці сидять і знімають нас на відео. Я ж попередив: хлопці, заборонено знімати. На що нарвався на грубість. Стався конфлікт, слава Богу, словесний. Так сталося, що він у мене плюнув і втік".
Роману Заволоці продовжили тримання під вартою на 60 діб до 12 січня 2025 року включно без визначення розміру застави. Фото: Суспільне Полтава
Наприкінці жовтня 2023-го відбулися останні судові засідання, на яких були присутні журналісти, далі розгляд зробили закритим. Адвокатка обвинуваченого щоразу просила її не називати і не показувати обличчя.
Прокурор Андрій Жилін на засіданні у жовтні 2023-го сказав, що під час затримання Заволока був у стані наркотичного сп’яніння. Обвинувачений у суді повідомляв:
"Вживав я канабіс за декілька днів до того. Тому просто було в аналізах виявлено стан наркотичного сп’яніння".
Суд над Романом Заволокою. Суспільне Полтава
Свою провину Роман Заволока повною мірою не визнавав упродовж усього розгляду справи. Через це, за даними Октябрського райсуду, провели понад 40 засідань. Вирок ― 6 років позбавлення волі з конфіскацією половини майна. Голова суду Віталій Микитенко Суспільному розповів:
"Було враховано при визначенні міри покарання, що обставин, які пом’якшують покарання обвинуваченого не було встановлено. Вирок суду ще не набрав чинності й може бути оскаржений до Полтавського апеляційного суду".
Які позиції сторін у справі щодо Романа Заволоки
Суспільне намагалося зв’язатися із адвокаткою Романа Заволоки. Вона відповіла, що не має часу на спілкування. На питання, чи будуть оскаржувати вирок, відповіла: "Побачите".
Керівник обласної прокуратури Євген Гладій Суспільному сказав, що підстав для оскарження вироку у правоохоронців нині немає.
Речник Полтавського обласного ТЦК та СП Роман Істомін прокоментував Суспільному:
"На мою думку, вирок для Романа Заволоки є цілком очікуваним та справедливим. Проте, я вважаю, що він є недостатнім для викорінення систематичної зневаги до військовослужбовців ТЦК та СП. Поширення тодішніх російських наративів, що начебто ТЦК незаконні призвело до сьогоднішньої ситуації, коли цивільний громадянин убив військового своєї країни".