Вінницькі історики розповіли про найцінніший артефакт періоду Української революції 1917–1921 рр.

У Вінницькому обласному краєзнавчому музеї зберігається унікальний експонат – Книжка ощадна Вінницької скарбниці на ім’я Григорія Чеботаря (вересень-листопад 1919). Про історію книги розповіли у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї.

Змінити розмір

Вінницькі історики розповіли про найцінніший артефакт періоду Української революції 1917–1921 рр.

Вінниця – тричі столиця УНР

Історією судилися, щоб Вінниця на досить складному, відповідальному етапі Української революції 1917-1921-х рр. тричі ставала місцем перебування урядових структур Української Народної Республіки (УНР).

Вперше, у кінці листопада-грудні 1918 р. в ході антигетьманського повстання, очолюваного Директорією. Вдруге – у лютому-березні 1919 р., після відступу з Києва; і в останнє – у травні-червні 1920 р., після того, як польська армія здійснила похід на Україну (на основі Варшавського договору).

2 лютого 1919 р., після захоплення більшовиками Києва, Директорія і уряд УНР переїхали до Вінниці.

Більшість міністерств уряду УНР розмістилися в готелі «Савой» (нині – вул. Соборна,48), а державна канцелярія по вулиці Богдана Хмельницького, 13 (нині – вулиця Миколи Оводова). Готель «Савой» став у цей час своєрідним урядово-державним центром.

Законотворчість 

У Вінниці було прийнято цілий ряд важливих документів, в основному військово-оборонного та господарського характеру, окрім цього, значна увага приділялась й культурно-духовному розвитку країни.

6  лютого у Вінниці було затверджено Закон про освіту. За ініціативою тодішнього Міністра освіти Івана Огієнка було внесено 9-й пункт доповнення, який зобов’язував засновувати «лектури української мови» в усіх вищих школах УНР. 8 лютого 1919 р. у Вінниці був заснований Всеукраїнський Союз Земств (Народних Рад).14 лютого – підписано указ про виділення 22 мільйонів гривень на допомогу  культурним організація Галичини, 9 мільйонів гривень педагогічному колективу Холмської духовної колегії та надання щорічної допомоги, в розмірі 5 тисяч гривень, Подільському церковному історико-археологічному  товариству.

Унікальний експонат

«Відзначаючи 105-ту річницю перебування уряду Директорії у Вінниці, хочемо представити один з унікальних експонатів, що зберігається в музейних фондах – Книжка ощадна Вінницької скарбниці на ім’я Григорія Чеботаря (вересень-листопад 1919).

Власником та вкладником ощадної книжки  № 30406 державної ощадної каси № 496 Вінницької скарбниці Подільської землі періоду Української Народної Республіки був Чеботар Григорій Пилипович, який упродовж осені 1919 р. здійснив вклади на суми від  5000 крб до 10756 крб, завірені підписами контролера та касира.

Бланк ощадної книжки розроблений Експедицією заготовок державних паперів  (1917–1921) , виготовлений відповідно форми № 17 і надрукований 1918 р. Він має м’яку палітурку та вісім сторінок для нотування фінансових операцій, які скріплені двома металевими скріпками. Обкладинку оздоблено гербом УНР – тризубом, обрамленим лавровим вінком.

Музею ощадну книжку періоду УНР передав у листопаді 2003 р. вінницький колекціонер Володимир Козюк.

Ощадна книжка, як один із найцінніших артефактів періоду Української революції 1917–1921 рр. на теренах Поділля, експонувалася на Міжнародній виставці «Українське коло: до сторіччя Визвольних змагань 1917–1921» в Україні у Музеї історії міста Києва (22січня – 18 березня 2018) та США в Українському Музею, Нью-Йорк (6 квітня – 29 вересня 2019) та була включена до Каталогу за результатами однойменного проекту», – йдеться в повідомленні.

Читайте також: Вінницькі історики розповіли про військового лікаря УНР Олександра Даїна

Вінницькі історики розповіли про найцінніший артефакт періоду Української революції 1917–1921 рр.

Вінницькі історики розповіли про найцінніший артефакт періоду Української революції 1917–1921 рр.

Вінниця.info, фото музею

Джерело

Новини України