За інформацією: Суспільне Полтава.
У будинках на вулиці Баленка у Полтаві, які зазнали пошкоджень від обстрілу 1 лютого, ремонтуватимуть спершу покрівлю даху та дитячий майданчик.
Відновлювальні роботи самих будівель будуть згодом, коли виготовлять проєкт та проєктно-кошторисну документацію, повідомив Суспільному депутат Полтавської міської ради Вадим Ямщиков. Мешканці звинувачують міську владу у затягуванні відбудови.
Що говорять місцеві мешканці
"Страшно, дуже страшно. Що відбулось, загибель людей, вони перед очима вже пів року і не відходять", — говорить Неля Толстих.
84-річна Неля Толстих повернулася до власної квартири пошкодженої багатоповерхівки на вулиці Баленка, 7, у Полтаві. Вона мешкає на п’ятому поверсі другого аварійного під’їзду. Суспільне Полтава
Внаслідок ракетного удару у квартирі жінки були вибиті вікна. По стелі пішли тріщини та протікає дах. Газопостачання до під’їзду поки не подають.
"Дуже тече, дуже. Два відра зняли води і з таза вилили.Тут треба зробити тільки з нуля, тому що там ось так вібрує все. Треба все знімати до нуля і робити так, як необхідно", — додала жінка.
Мешканці будинку, куди влучила ракета, та сусідніх двох багатоповерхівок, пошкоджених вибуховою хвилею, скаржаться, що за понад п’ять місяців ніякі роботи з відновлення житла тут не починали.
Мешканці пошкоджених будинків скаржаться на затягування початку відновлювальних робіт. Суспільне Полтава
"Щілина між панелями. Дощ засікає туди і затоплює четвертий поверх виходить, і так поетапно до першого поверху. Щоб не затягнулось до осені. Підуть дощі, як оце два дні було, намокне, потім морози. Ви самі розумієте, після морозів буде розривати бетон. Пів року це буде, воно розсиплеться", — розповів мешканець пошкодженої багатоповерхівки Григорій Москаленко.
Чому місцеві не хочуть створити ОСББ
Людям пропонували створити ОСББ, аби розширити можливості відновлення будинку через залучення грошей від міжнародних партнерів, та ті відмовились.
"Це не головне питання ОСББ зараз. Головне не зробити ОСББ, а відбудовувати будинок, оскільки міська влада обіцяла, що буде відбудовувати у найкоротший термін", — додав Григорій Москаленко.
Без ОСББ ремонтуватимуть довше
"Люди провели внутрішні наради. На кінець червня від них поступили листи, що вони відмовились від такого типу допомоги. Хоча ми знаємо приклад позитивний, коли люди створили ОСББ у Супрунівці, вже відновили будівлю. Він швидший і менш бюрократичний. Люди тут вибрали варіант, що відновленням займається місто без створення ОСББ", — повідомив депутат Полтавської міської ради Вадим Ямщиков.
На вулиці Баленка у Полтаві неподалік зруйнованого ракетою будинку частково встановили новий дитячий майданчик. Суспільне Полтава
За словами Вадима Ямщикова, розпочати капітальний ремонт, який включатиме і демонтажні роботи зруйнованого під’їзду, заважає затяжна бюрократична процедура. Поки можливі поточні ремонти.
"Були виділені гроші на дитячий майданчик та закладено гроші на ремонт ганку, яке зазнало пошкоджень, і даху усіх трьох будівель. До 200 тисяч він коштує. Тут ще не всі елементи встановлено. Буде освітлення, лавки. І гойдалки, і кокон буде додано, інші елементи. По дахах і ганку проводиться тендер. Після цього відразу будуть початі роботи щодо їхнього відновлення. Держава передбачила певні терміни. Є процедури, на які ми повпливати не можемо. Ми не можемо перестрибнути через ці процедури, бо вони прописані в законі. Нам потрібно їх дотримуватись", — продовжив депутат.
Коли розпочнуться ремонтні роботи
"Замовлено проєкти по відновленню трьох будинків. Після того, як буде виконана проєктно-кошторисна документація, депутати будуть приймати рішення щодо відновлення цих будинків. Найдороговартісніша по Баленка, 7. Вона коштує 877 тисяч. Там дуже великий об’єм протиаварійних робіт, там потрібен демонтаж першого та частково другого під’їздів. Ще потрібно зробити підвал, тому що по підвалах йдуть комунікації районного значення. По Баленка, 5, та 7 ми вже побачимо наступного місяця, і до кінця серпня, початку вересня ми вже побачимо кошторисну документацію щодо Баленка, 7", — повідомив керівник міського управління капітального будівництва Максим Медведєв.
На багатоповерхівках планують поточний ремонт покрівель у 2025 році. Капітальний ремонт поки на стадії проєктів. Суспільне Полтава
Поточний ремонт покрівель, карнизів та водостічних труб на пошкоджених будинках розпочнуть, ймовірно, у серпні цього року. Як повідомили у пресслужбі міської ради, очікувана вартість закупівлі становить до півтора мільйона гривень. Роботи планують завершити до кінця 2025-го.
Що відомо про обстріл Полтави 1 лютого 2025-го
Армія РФ обстріляла Полтаву зранку 1 лютого. Ракета влучила у житловий будинок близько 07:44. Через це зруйновані усі пʼять поверхів підʼїзду. На місці виникла пожежа. За даними т.в.о начальника Полтавської ОВА Володимира Когута, застосували ракету Х-22, таку ж у червні 2022-го випустили по торговельному центру "Амстор" у Кременчуці. Внаслідок обстрілу пошкодження отримали майже два десятки багатоквартирних будинків та дитсадок, розташовані поруч.
Станом на 16:30 2 лютого завершили пошуково-рятувальні роботи.
Загинули 15 людей , з них 3 дитини віком 7, 9 та 12 років. 20 – постраждали, з них 4 дитини віком 3 місяців, 2, 8 та 12 років. 22 вдалося врятувати. Про це Суспільному повідомили у ДСНС Полтавщини.
Зафіксовано пошкодження 259 квартир, понад 350 розбитих вікон та більше 190 зруйнованих балконів.
У Полтавській області з 2 по 4 лютого оголосили триденну жалобу за загиблими внаслідок обстрілу. Відповідне розпорядження підписав т.в.о начальника ОВА Володимир Когут. У ці дні приспустять прапор України з чорною стрічкою на будівлях органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій.