Великий четвер: традиції та історія свята

Цього року 2 травня відзначають Великий Четвер — перший з трьох днів «Великого тридення». У Вінниці у Спасо-Преображенському кафедральному соборі в страсний четвер богослужіння відбудеться о 7.30 ранку, під час якого буде проведено чин умовіння ніг, а о 17.00 розпочнеться вечірнє богослужіння з читанням 12 Страсних Євангелій.

Змінити розмір

Великий четвер: традиції та історія свята

Чистий четвер: історія дня

Великий Четвер, який ще називають страсний четвер або живний четвер це — перший з трьох днів, які в християнстві називають «Велике тридення». Цього дня Ісус Христос у знак покори омив ноги своїм учням, показавши приклад братської любові і встановив Таїнство Євхаристії на Таємній Вечері, коли апостоли вперше причастилися Тілом і Кров’ю Христовими.

Великий четвер: традиції та історія свята

Згодом традиція причастя хлібом, що означає тіло та вином, що означає кров Христа, стала невід’ємною частиною релігійних обрядів християн. 

Також відомо, що в день Великого четверга на вечірній молитві Христос повідомив своїм учням, що незабаром відбудеться зрада. Саме в цей день Ісус був зраджений Юдою, заарештований та посаджений в темницю.

З Чистого четверга і до самого Великодня під час богослужінь в храмах згадують земні страждання Ісуса перед розп’яттям.

На службі читають 12 уривків з усіх чотирьох Євангелій, де йдеться про страждання Христа, починаючи з останньої бесіди його з учнями за Таємною Вечерею і завершуючи похованням його в саду Йосифа Арамейського та приставлянням військової сторожі до гробу.

З давніх часів й по сьогодні, у великодній четвер після богослужіння люди несли з собою додому «живий вогонь» – запалену свічку, димом від якої креслили хрест на вході у будинок або на воротах при вході у двір. Цей ритуал допомагав вберегти сім’ю від негараздів та нечистої сили.

Вогонь в чистий четвер має цілющі властивості. Тому страсну свічку було прийнято ставити перед іконами і якщо в сім’ї хтось занедужав її потрібно було запалювати, щоб врятувати людину чи тварину від хвороби. 

Великий четвер: традиції та історія свята

Коли чистий четвер?

Щороку чистий четвер або великий четверток припадає на різні дати. Це залежить від дня святкування Христового Воскресіння – Великодня. У 2024 року у вірян західного обряду Чистий четвер відзначали 28 березня, а у вірян східного обряду свято припадає на 2 травня.

Великий четвер: традиції та історія свята

Що потрібно робити в чистий четвер?

За стародавнім звичаєм у церкві в день чистого четверга також прийнято займатися приготуванням святого мира. Для приготування мира береться єлей та різноманітні ароматні рослини, що варяться у встановлених для цієї процедури церквах. Після варіння миро освячується архієреєм та передається по храмах.

У вірян в цей день прийнято розпочинати активну підготовку до Великодня. Зокрема, у чистий четвер прийнято ретельно прибирати вдома: мити підлогу, вікна та двері, щоб увесь рік в родині панувало взаєморозуміння та всі були здоровими. В цей день ремонтують все, що можна полагодити та викидають все непотрібне та те, що не підлягає ремонту.

У чистий четвер потрібно завершити всі важливі справи та важку фізичну працю. У четвер слід випрати всі речі, щоб зустрічати свято чистими і фізично, і духовно.

Великий четвер: традиції та історія свята

Головною традицією у чистий четвер є – прибирання. У слов’ян цей день вважався днем весняного очищення. Тому, ще до сходу сонця, потрібно було прибрати на подвір’ї та в хаті, побілити стовбури дерев у садку, зібрати та спалити бур’яни. Брудну воду після прибирання не виливали у межах хати, щоб не зберегти хвороби, а виливали на дорогу. Тому люди в цей день також оминали перехрестя, щоб «не підчепити чужі недуги».

У четвер перед Великоднем можна стригтися. Вважається, що саме від цієї процедури волосся буде добре рости та не буде лізти.

Також у цей день господині випікають пасхальний хліб та фарбують яйця, які до освячення та дня Святого Воскресіння заборонено вживати у їжу. Готують у чистий четвер і страви до святкового столу.

Коли митися в чистий четвер?

Обрядів на чистий четвер чимало, один з них – купання.

Особливу увагу у Великий Четвер приділяють традиції митися. За повір’ями, якщо в цей день помитися у прохолодній воді до сходу сонця, весь рік людина буде здоровою та наповненою енергією.

Під час купання потрібно обов’язково молитися у чистий четвер аби змити всі гріхи та недуги. Під час купання слід промовляти: «Дай, Боже, здоров’я в ручки, ніжки, ще й у живіт трішки».

Також серед вірян існує традиція вмиватися у Великий четвер водою зі срібною ложки чи іншого срібного посуду, щоб отримати здоров’я та красу.

В пам’ять про те, як Ісус омив ноги своїм учням в знак любові та служіння, вірянам у чистий четвер важливо омити й рідних і близьких, які не можуть цього зробити самостійно – дітей, людей похилого віку та немічних.

Великий четвер: традиції та історія свята

Четвергова сіль: як приготувати?

Сіль у чистий четвер також має свою силу. За стародавніми легендами, саме під час Таємної Вечері Юда осквернив сіль, коли вмочив шмат хліба у сільниці і так в нього увійшов нечистий. Тому у четвер перед Пасхою прийнято очищати сіль та користуватися нею увесь рік.

В народі існує багато рецептів, як приготувати четвергову сіль на чистий четвер, тож ділимося з вами перевіреними.

Для приготування вам знадобиться: 1 кг великої кам’яної солі, випечений самостійно житній хліб, перетерті висушені трави, це можуть бути: звіробій, чебрець, кропива, ялівець та інші. Хліб потрібно розмочити у воді та перетерти з сіллю і травами. Приготовану суміш слід викласти на деко і відправити у розігріту духовку. Коли сіль стане чорною це буде свідчити, що вона готова.

Приготувати четвергову сіль на чистий четвер можна й з капустою. Вам знадобиться подрібнене зелене листя капусти та 1 кг кам’яної солі. Інгредієнти змішують між собою, викладають на деко та випікають у духовці близько 40 хвилин при температурі 180 градусів. Після того, як сіль почорніла, її слід остудити, ретельно перетерти та висипати у ємність для зберігання. 

Ті, хто не мають духової шафи, можуть скористатися іншим рецептом. Для приготування знадобиться: 1 кг великої солі, 10 столових ложок житнього борошна. Сіль та борошно висипають на сковорідку, повільно нагрівають та помішують дерев’яною ложкою за годинниковою стрілкою. Коли суміш стане чорною – сковорідку можна знімати з плити.

Важливо, що під час процедури випікання солі слід читати молитву «Отче наш» і просити в Бога прощення та захисту. Готову четвергову сіль можна додавати у страви по декілька дрібних часточок весь рік. Вважається, що така сіль має цілющі властивості.

Великий четвер: традиції та історія свята

Народні прикмети та повір’я на Великий четвер

Християни вірять, що чистий четвер особливе свято та дії, які вчинені людиною саме в цей день, можуть мати наслідки на весь рік. Тому, в народі закріпилася низка традицій і прикмет, яким віряни слідують багато років. До прикладу, в чистий четвер не можна залишати брудний посуд або не закінчити процес прибирання, бо наступний рік буде невдалим.

В чистий четвер не можна позичати гроші та віддавати цінності з дому, бо разом з ними можна віддати добробут своєї родини іншій людині. До речі, саме з грошима в народі пов’язано багато обрядів, яких слід дотримуватися в цей день. Наприклад, щоб вдома завжди були гроші, у воду, якою миють підлогу, потрібно покласти монети. Для цього ж, в чистий четвер прийнято перераховувати всі гроші, які є в будинку тричі.

В давнину на великодній четвер визначали й погоду. Якщо йде дощ – буде погана погода влітку, якщо погода сонячна – залишок весни буде теплим.

Читайте також: Вінницький священник розповів, що має бути у великодньому кошику

Вінниця.info, фото ілюстративні

Джерело

Новини України