В Росії розпочнуть розгляд справи Кирила Баранника та ще сімох українців: що відомо

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Кирило Баранник. facebook.com/Oleh Rozhko

2 травня у російському Південному окружному військовому суді Ростова-на-Дону судитимуть майстра спорту з орієнтування Кирила Баранника із Сімферополя та ще сімох людей. Більшість з них звинувачують у "терористичній діяльності205 КК РФ".

Про це повідомила у коментарі Суспільне Крим правозахисниця та аналітикиня Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова.

Правозахисниця розповіла, що Кирила Баранника катували та змушували зізнатися у злочині.

"Він заявив, що його дуже жорстоко катували, щоб він зізнався у злочині. А саме у підриві залізничної колії 23 лютого у селищі Поштове Бахчисарайського району. Пізніше почали катувати, щоб повісити на нього ще один злочин. Звинуватити в підриві залізниці", — повідомила вона.

Ірина Сєдова нагадала, що інша група людей була затримана 3 травня. Їх звинуватили в замаху на окупаційного голову Криму Сергія Аксьонова та "очільника Державної ради Криму" Володимира Костянтинова.

"Один із затриманих — Денис Петранов, він був заарештований не в Криму, він перевізник. Заробляв тим, що возив до Грузії людей. Його затримали начебто за те, що він віз під виглядом газових плит ці всі вибухівки", — наголосила Ірина Сєдова.

Правозахисниця впевнена, що ці затримання росіяни використовують з погляду пропаганди, аби показати, що "всі українці диверсанти та терористи". Таким чином, наголошує аналітикиня, окупанти виправдовують свою агресію проти народу України.

"Зараз вони об'єднали справу Кирила з іншими затриманими, передали це все в суд, судять всіх разом, як "терористичне угруповування", що готувалося знищити всю верхівку кримську. Ці люди є жертвами політичних репресій, ці звинувачення сфальсифіковані. Немає жодних доказів", — запевняє правозахисниця Сєдова.

Юнацька збірна Македонія, 2014 рік. Кирило Баранник останній праворуч в нижньому ряду. Фото: особистий архів Андрія Подгаєцького

Аналогічні звинувачення окупанти висунули Сергію Войнаровському, Віктору Підвальному, Сергію Кривошеїну, Денису Петранову та Ігорю Зоріну. Ще двоє фігуранток – Ольга Кравчук та Олена Войнаровська – звинувачуються у "незаконному зберіганні вибухових пристроїв".

"Про інших людей, на жаль, дуже мало інформації. Ми не володіємо, ми не маємо зв'язку і не знаємо хто там адвокат. Скоріше, "адвокати" ФСБ. Єдине, що можу сказати – справу розглядатиме Валерій Опанасенко. Це такий суддя, який в Ростовському суді в багатьох політично вмотивованих кейсах мав участь", — розповіла аналітикиня.

Журналісти Суспільне Крим також поговорили із заслуженим тренером України Андрієм Подгаєцьким, який був наставником Кирила Баранника, якого окупанти звинувачують у "тероризмі".

Андрій Подгаєцький, заслужений тренер України, наставник Кирила Баранника. Фото: Суспільне Крим

"Я чув, що на Кирила намагаються "повісити всіх собак". Але це звичайна історія ФСБ. Чому? Тому що, якщо є людина, яка підходить під якусь історію, то в принципі, напевно, простіше повісити все на цю людину. Ніж вирішувати питання якимось чином глобально.Чи піти з цієї території на свою рідну територію РФ. І таким чином таких ситуацій більше не буде", — вважає тренер Кирила.

Юнацька збірна Португалія, 2013 рік. Кирило Баранник перший ліворуч в першому ряду. Фото: особистий архів Андрія Подгаєцького

Він розповів, що Кирило завжди мав чітку проукраїнську позицію, тому що він народився та жив в Україні.

"Якщо припустити, що люди, які на Кримському півострові здійснюють якийсь спротив — це захист власної країни. І ці люди народилися в Україні, вони жили в Україні. І вони захищали інтереси України, якщо навіть таке було, але знаючи, як працює ця машина, то цілком можливо передбачити, що історія може виглядати трішки іншим чином, ніж подається вона у російських судах", — каже Подгаєцький.

Правозахисниця Ірина Сєдова каже, що відомо про 200 українців, затриманих окупантами за схожими обвинуваченнями. За її словами, те, що про катування Кирила Баранника стало відомо — це виняток, бо до решти затриманих не мають доступу незалежні адвокати.

Що відомо про Кирила Баранника

26-річного Баранника затримали 30 травня 2023 року на набережній в окупованому Сімферополі. Йому одягли мішок на голову і відвезли на допит, де він під тортурами зізнався у скоєнні диверсії в селищі Поштове 23 лютого.

З початку перебування спортсмена у СІЗО, його катують. Під час тортур Бараннику загрожували зґвалтуванням, вбивством його та матері при спробі втечі.

Силовики вимагали, щоб Баранник зізнався також в іншому вибуху – на залізниці біля села Чистеньке, але він відмовився це зробити. Чоловіка також звинувачують у незаконному зберіганні зброї (ст. 222 КК РФ).

Наступного тижня у російському Південному окружному військовому суді Ростова-на-Дону судитимуть майстра спорту з орієнтування Кирила Баранника із Сімферополя та ще сімох людей. Попереднє засідання призначено на 2 травня. Більшість з них звинувачують у терористичній діяльності.

Новини України