В Івано-Франківську покажуть утопічну комедію “Кайдашеве сім’я”

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Актори Франківського драмтеатру покажуть утопічну комедію "Кайдашеве сім’я" за повістю Івана Нечуй-Левицького "Кайдашева сім’я".

Про це йшлося на пресконференції 9 лютого, повідомила кореспондентка Суспільного з місця події.

"Кайдашеве сім’я" — про відродження втраченого, про шлях від розбрату до порозуміння та розквіту, розповів режисер-постановник, генеральний директор Франківського драмтеатру Ростислав Держипільський.

На пресконференцію він приніс книгу з творами Івана Нечуй-Левицького, яка належала його бабусі. Саме тоді, пригадує Держипільський, коли вона читала повість "Кайдашева сім'я" і "дико реготала", він ознайомився з цим твором.

Ростислав Держипільський приніс на пресконференцію книгу з творами Івана Нечуя-Левицького, яка належала його бабусі. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Ростислав Держипільський каже: поставити "Кайдашеву сім’ю" — одна з його мрій.

"Я навіть не до кінця вірив, що зможу поставити "Кайдашеву сім’ю". Боявся повторити шаблони, яких було вже дуже багато, що українці сваряться між собою, б’ються, і ми — такі погані, не можемо ніяк дійти згоди. Тим паче коли почалася війна у 2014 році. Ми розуміємо, що треба робити все для того, щоб нація гуртувалася, а не шукати, де ми погані, злі. Бо це все працює не на перемогу, а на ворога", — говорить Ростислав Держипільський.

Музичне оформлення постановки “Кайдашеве сім’я” створили учасники гурту “Козацька хорея”. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

До роботи над постановкою залучили реставратора Валерія Твердохліба, який спеціально для вистави відтворив ікону кінця XVIII століття "Мадонна з грушею".

Ірма Вітовська, яка є співавторкою ідеї та виконавицею ролі Марусі Кайдашихи, розповідає: фото із зображенням оригінальної ікони побачила декілька років тому і зрозуміла, що цей образ може стати частиною "Кайдашевої сім’ї" на театральній сцені.

Валерій Твердохліб відтворив ікону кінця XVIII століття “Мадонна з грушею”. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Ця ікона — це виняткова історія в іконописі не тільки України, а й світу, коли плід груші — в руках Матері Божої чи Христа. Не яблука, не квітки, а груші. Груша символізує плинність часу, бо цей плід дуже швидко псується. І це — натяк на те, що не варто відкладати свої справи. Коли мені показали в 1992 році чорно-біле фото, на якому була ця ікона, я подумала, що це — дуже крута штука для "Кайдашевої сім’ї", — розповідає Ірма Вітовська.

Створити таку ікону було викликом, каже реставратор Валерій Твердохліб. З його слів, ця пам'ятка сакрального мистецтва — альфа і омега вистави.

"І ця ікона, і ця вистава — це виклик. Ми відкриваємо нові портали, нову частину історії. Тут Христос — Логос. Тут — земна і божественна природа Христа. Мені хотілося створити таку теплу, органічну, народну історію. Іконографічно вона відображає оригінал. Тло я зробив з місячного золота, щоб підкреслити теплоту, душевність", — говорить Валерій Твердохліб.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Музичне оформлення постановки створили учасники гурту "Козацька хорея".

Прем’єра вистави "Кайдашеве сім’я" відбудеться 11 лютого на головній сцені Франківського драмтеатру. За словами Ростислава Держипільського, глядачам спробують показати інше бачення цієї історії.

Новини України