За інформацією: Суспільне Хмельницький.
Кадри знищення ВДК “Цезарь Куніков”. Фото: Telegram/ГУР МО України
В Головному управлінні розвідки Міноборони України розповіли, як з'явився відділ морських боїв, у чому унікальність дрона MAGURA V5 та чи може ця система звільнити окупований Крим.
Про це йдеться у матеріалі "Української правди".
ГУР розробляло дрони MAGURA V5, співпрацюючи з приватною компанією, яка займається збиранням цих систем і поки що, з міркувань безпеки, воліє не фігурувати в публічній площині. Спершу ця компанія займалась створенням дронів SeaBaby для Служби безпеки України.
Восени 2022 року керівник відділу безпілотних систем ГУР МО України генерал під позивним "Борець" разом із командою на запрошення розробників морських дронів прибули на певне місце поблизу річки.
"Нам показали, що може їхній виріб. Ми його оцінили, виглядало все дуже перспективно: в одному цьому засобі було видно реалізація технологічних можливостей ХХІ століття", – розповів він.
Розроблений для ГУР дрон отримав назву MAGURA, за іменем богині війни і перемоги в слов'янській міфології. У сучасних зразках майже всі функції, які стосуються зв'язку й управління, продубльовані: коли відпадає один канал, то можна працювати через паралельний.
Далі був період вдосконалення та налагодження виробництва. Першим успіхом українських морських ударних дронів став російський розвідувальний корабель Іван Хурс. Його вдалось потопити у травні 2023 року.
""Іван Хурс" був наш перший вихід успішний. Але це дистанція більше 500 кілометрів. Операція була дуже складна. Місія по часу затягнулася через погані погодні умови. Зв'язок постійно пропадав", – пригадує Борець.