“Три роки б’ємося, на нас не звертають увагу”. З чим стикаються учасниці акції за демобілізацію в Івано-Франківську

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Учасниці мирного пікету за чіткі терміни служби на Алеї слави в Івано-Франківську, 21 липня 2024. Суспільне Івано-Франківськ/Степан Пенкалюк

В Івано-Франківську відбувся мирний пікет за демобілізацію військових після 18 місяців служби. В акції взяли участь 13 дружин, дітей та рідних військовослужбовців, які від початку повномасштабного вторгнення боронять країну на фронті, повідомив кореспондент Суспільного з місця події.

Рідні воїнів з плакатами пройшлися від будівлі обласної військової адміністрації, через Алею слави до Вічевого майдану, звідти — до ратуші й назад до будівлі ОВА. Вони скандували гасла: "Час міняти перших", "Три роки на фронті — це вирок", "Вимагаємо термінів служби", "Військові теж втомлюються".

У співорганізаторки акції Лесі Гошовської на війні — чоловік і брати. Жінка говорить, що відвідує пікети, аби влада почула сім'ї військових і ухвалила закон про демобілізацію.

"Дуже довго не міняють людей, вони — втомлені. Нам обіцяли, що буде демобілізація, що над цим працюють, але цього не зробили. Це — негарно з боку влади: вони обіцяють, але нічого не роблять. Але маємо надію, що вони нарешті прокинуться, що їхня совість пробудиться, і вони нарешті ухвалять закон", — каже Леся Гошовська.

В Івано-Франківську відбулася акція за демобілізацію військових після 18 місяців служби, 21 липня 2024. Суспільне Івано-Франківськ/Степан Пенкалюк

Чоловік Ярослави Пінчук повернувся з-за кордону на початку великої війни, щоб стати на захист країни. Зараз він — у лавах 102 окремої бригади територіальної оборони ЗСУ.

"Я — за нього й за всіх військових приходжу на ці пікети, тому що вважаю, що терміни служби обов'язкові для того, щоб у наших захисників не падав бойовий дух, мотивація. Вони — виснажені, втомлені і їм потрібен відпочинок та демобілізація. На одних плечах війну не виграти", — говорить Ярослава Пінчук.

Учасниці мирного пікету за демобілізацію військових під міською ратушею, 21 липня 2024. Суспільне Івано-Франківськ/Степан Пенкалюк

Чоловік Світлани Лазоришин від початку травня 2022 року боронить країну у лавах 1 прикордонного загону. Зі слів жінки, він брав участь, зокрема, у боях за Харківщину, має контузію.

"Вони ж у спеку, в холод стоять за нас, не здаються. Ми маємо твердо і чітко стояти за них. Мають бути чіткі терміни служби, тому що виснажений воїн — це програна війна. Військові кажуть: "Ми втомлені. Ми готові воювати, але нам потрібен відпочинок", — розповідає Світлана Лазоришин.

В Івано-Франківську відбулася акція за демобілізацію військових після 18 місяців служби, 21 липня 2024. Суспільне Івано-Франківськ/Степан Пенкалюк

Учасниця пікету Мирослава Яворська каже, що вона — у відчаї через байдужість місцевої влади до акцій за чіткі терміни служби.

"Три роки ми б'ємося, і на нас ніхто не звертає увагу. Ми їм нецікаві, ми — мурашки для них, наші чоловіки та діти теж мурашки для них. Уб'ють, і на Алеї слави поставлять банер. І боляче нам є, а більше нікому", — каже Мирослава Яворська.

Учасниці мирного пікету за демобілізацію під будівлею обласної військової адміністрації, 21 липня 2024. Суспільне Івано-Франківськ/Степан Пенкалюк

Вона також додає, що за весь час проведення пікету біля будівлі ОВА ніхто з представників влади не поцікавився в учасниць, чи не потрібна їм допомога: "За пів року хоч би один хтось вийшов до нас — ніхто. Спитався: "Жінки, що ви тут робите? Може, вам якось допомогти?" Вони тільки піаряться: скільки вони відвантажили й чого".

Що відомо про демобілізацію військовослужбовців під час воєнного стану

9 квітня 2024 року оборонний комітет Верховної ради прибрав з нового законопроєкту про мобілізацію положення, що встановлювало демобілізацію військовослужбовців через 36 місяців служби. Виключення питання демобілізації із законопроєкту ініціював головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський. Він запропонував "питання підстав звільнення з військової служби, а також запровадження на законодавчому рівні ротації військовослужбовців унормувати окремо шляхом розгляду в іншому законопроєкті".

10 квітня цього ж року речник Міністерства оборони України Дмитро Лазуткін заявив, що Генштаб та Міноборони почнуть розробляти законопроєкт про демобілізацію "найближчим часом" і що цей процес "може тривати кілька місяців".

12 квітня на сайті президента України створили петицію про встановлення терміну служби для військовослужбовців під час дії воєнного стану. Наразі вона зібрала понад 25 тисяч і перебуває на розгляді президента.

Новини України