За інформацією: Суспільне Херсон.
Херсонці радіють звільненню міста, листопад 2022 року. Фото надала платформа Svidok.org
11 листопада 2022 року – cаме в цей день Збройні Сили України звільнили Херсон, який протягом восьми місяців був в окупації росіян. Як це було, херсонці поділились на онлайн-платформі Svidok.org, що зберігає анонімні спогади українців про війну. Історії очевидців ми зібрали у матеріалі.
Перші повідомлення про звільнення Херсона з’являлись напередодні
За словами херсонців, інформація про звільнення міста почала ширитись 10 листопада. Як розповіла місцева жителька Інна (ім’я змінено з міркувань безпеки), вона натрапила на новини про звільнення прилеглих сіл.
“Вже тоді було ясно, що Херсон – наступний. Читаючи і розуміючи це, я не могла стримати сліз”, – поділилась вона.
Інша очевидиця — Наталія (ім'я змінено з міркувань безпеки), розповідає, що напередодні чула, як росіяни тікають.
“Дуже добре пам'ятаю визволення Херсона. 10.11.22 з 22:00 було чутно техніку, цілу ніч вони (росіяни, – ред.) її перекидали. А зранку 11.11.22 пішли зловити зв'язок та обміняти гроші. І десь о 10:30 був останній сильний вибух. Це вони підірвали Антонівський міст. А о 12 годині ми дізналися, що наші рідненькі ЗСУ вже на Таврійському мікрорайоні. Святкували три дні”, – пригадує херсонка.
Антонівський міст після відступу росіян. Фото надала платформа Svidok.org
Інша користувачка онлайн-платформи Svidok.org Ольга (ім’я змінено з міркувань безпеки) пригадує, що спершу ніхто не вірив у швидке звільнення Херсона. Люди облаштовували підвали, готувались до того, що зимувати доведеться під обстрілами. Але, за її словами, 10 листопада можна було спостерігати, як росіяни перегруповуються, готуються до відступу.
“Ходять чутки про перегрупування, а не відведення. Військ у місті стало більше. Вони крадуть все, що можна винести: пожежні авто, швидкі допомоги, промисловий старий принтер, катери, човни, навіть папір з відділення “Укрпошти”, бо все цінне з музеїв вивозили вже два тижні. З'явились “кадирівці” у суперобмундируванні, “вскрили” відділення банку, яке і так до цього було повністю обкрадене. Щось крутяться біля електрощитка, думаю, мінували”, – розповідає Ольга.
Незадовго до відходу російські війська підірвали об’єкти інфраструктури, зокрема, ТЕЦ, телевежу з центрами мовлення, розподільчу станцію тощо. Жителька Херсона додала, що були заклики про евакуацію людей. Містяни, які вже 5 днів жили без світла, зв’язку та інтернету, перебували в інформаційному вакуумі.
Зруйнована телевежа в Херсоні. Фото надала платформа Svidok.org
День звільнення Херсона: яким він був
Звільнення міста почалось ще в ніч на 11 листопада. Херсонці розповідають, що чули вибухи та авіацію. Почалась наступальна операція Збройних Сил України.
“Настала ніч. Повний треш: вибухи повсюди, літаки, артилерія, “Хаймарс”, підриви. Ночуємо у ванній всією сім'єю”, – згадує Ольга.
Зранку українці не одразу змогли зрозуміти, що саме сталось. За словами Ольги, люди перешіптувались на вулиці, але ще не усвідомлювали, що окупанти відступили, а місто вже під контролем українських військових.
“Сонячний ранок 11.11.2022 – у місті з'явились більше авто, людей. Пропала телевізійна вежа. Всі шушукаються, здогадки, що рашисти покинули місто. Але ми думаємо, що втекла лише еліта військ, а мобілізованих дурачків, яких бачили напередодні, нагнали на фронт до Снігурівки, і битва буде ще довго. Продовжили життя-існування. Але раптом після обіду дізнаємось, що на площі Свободи наші люди з прапорами вже святкують. Це шок і недовіра в перемішку з радістю та захопленням! Виїхали на вулицю Перекопську, і тут було неймовірне: люди радіють, махають, всі авто сигналять, український прапор побачили за стільки часу! Перехоплює подих від щастя! Трепет, що це правда, що скоро побачимо наших Героїв! Сльози на очах рікою! Ми вижили! Ми дочекалися!” – зазначає користувачка платформи Svidok.org Ольга.
“Свято вселенського масштабу! Всі люди, незнайомі, ніби фанати однієї команди, обіймаються, цілуються, фотографуються! Відчуття, що ми перемогли в Чемпіонаті світу чи вийшли з полону!” – додає вона.
Люди радіють звільненню Херсона, листопад 2022 року. Фото надала платформа Svidok.org
Інші жителі Херсона також зазначили, що спершу не зрозуміли, що сталось. Через відсутність зв’язку люди не могли прочитати чи переглянути новини, що заполонили всю мережу.
“11 числа, коли ЗСУ зайшли в Херсон, ми навіть не знали, що сталося: не було ні інтернету, ні зв'язку. Пішла вигулювати собаку, дивлюсь, люди з прапорами рідненькими стоять на вулиці, радіють. Спочатку злякалася, думала: “От дурні, їх же за це зараз кацапи на підвал відправлять”. Від когось почула, що наші зайшли. Не вірила, доки 12 числа не поїхала у центр міста та не побачила власними очима. То була ейфорія, сльози щастя. Я ридала і питала у військових: “Ви ж нас тепер не покинете?” Окупація – то страшне”, – поділилась користувачка Svidok.org Христина (ім’я змінено з міркувань безпеки).
У день визволення Херсона, листопад 2022 року. Фото надала платформа Svidok.org
“11 листопада я йшла на базар. Біля поліклініки Водників на проспекті Ушакова побачила авто з нашими хлопцями і синьо-жовтим прапором. Я і жіночка з поліклініки просто одночасно заплакали від щастя, ми чекали, але не знали, що так раптово. Не обіймались, просто плакали від радощів, стиснувши кулаки. А наші саме їхали до поліції на Лютеранській закріпити прапори”, – ділиться жителька Херсона Юлія (ім’я змінено з міркувань безпеки).
Вона розповідала всім перехожим, що місто вже під контролем ЗСУ, однак їй не вірили. Люди думали, що це чергова провокація росіян.
“Всю дорогу на базар і назад я казала перехожим, що ми вільні, ніхто не вірив. Повернулася додому, мама не повірила, бо це може бути провокація. Ми взяли собаку, дуже обережно пішли до управління поліції, побачили наші прапори. Так, це правда, дочекалися, ми вільні, щасливі, можна видихати! Повернулися додому, сусіди не повірили, нам байдуже, у нас ейфорія. Це відчуття щастя і свободи неможливо передати словами. По обіді почали святкувати в місті, але відчуття, що ти один із перших відчув свободу – неймовірні”, – додала Юлія.
Містяни і справді з недовірою сприймали інформацію про звільнення Херсона. Це підтвердили інші дописувачі Svidok.org.
“11 листопада, десь о 12 годині дня, я, як завжди, сидів у кав’ярні та пив смачну каву. Заходить чолов’яга і вітається: “Слава Україні!” Тоді я йому сказав: “Дуже сміливий вчинок!” На що він мені: “Так ви що ще не знаєте? Нас звільнили, на майдані наш прапор!”, – згадує Дмитро (ім’я змінено з міркувань безпеки).
“Не повірив, подумав, що це черговий провокатор. Піднявся, розрахувався і пішов до центрального майдану Свободи. На моє здивування там побачив синьо-жовтий прапор. Було багато людей, усі раділи, співали гімн України, обіймалися. Отже, я помилився, що так подумав про того чолов’ягу, він не провокатор, а вісник добрих новин. Жителі міста, які виїхали ще з окупації, поприїздили з Одеси, Миколаєва. Усе ще не вірилось, але мене всього розпирало від радості. Наших військ і техніки ніде не бачив, але повз мене мчали пікапи з військовими. Мабуть, то були спецпризначенці. Їх зустрічали херсонці добрими оваціями, вигуками "Слава ЗСУ!", "Слава Україні!", коли ті проїздили повз майдан, а коли зупинялися, всі бігли до них з обіймами”, – додав він.
Український військовий розписується на прапорі, Херсон, листопад 2022 року. Фото надала платформа Svidok.org
“11 вересня 2022 року по одній з вулиць міста проїхалась машина з прапором України, всі спочатку подумали, що це провокація (адже всім відомо, як Росія любить робити провокації). Потім я направився до Чорнобаївки, коли нічого не побачив, пішов до міста. А вже потім побачив їх, наших титанічних “котиків” ЗСУ з українським прапором, і просто впав на землю, почав плакати, бо знав, що цей страх нарешті закінчився”, – розповідає користувач Svidok.org Ігор (ім’я змінено з міркувань безпеки).
Під час окупації херсонці неодноразово виходили на вулицю з українським прапором. Дехто беріг стяг до дня звільнення. Тому 11 листопада вулиці міста були блакитно-жовтими.
На жаль, після звільнення Херсон перебуває під постійними обстрілами. Росіяни застосовують по місту різні види озброєння, тому щодня є новини про нові прильоти.
“Знаєте, після деокупації міста-героя Херсона, всі були від щастя на сьомому небі. Відчуття щастя, радості літало у повітрі. Всі були сп'янілі від цих почуттів. Але недовго це тривало. Ці нелюді почали обстрілювати наше місто”, – зазначає жителька міста Олена (ім’я змінено з міркувань безпеки).
Що таке платформа Svidok.org
Svidok.org – захищена соціальна платформа спогадів, де люди анонімно описують свій досвід життя під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Її створили українські IT-фахівці за підтримки фундації AI for Good. До платформи вже долучились понад 4000 українців.
Платформа має кілька рівнів захисту, що дозволяє зберігати анонімність дописувачам. Розробники закрили особисті дані користувачів з міркувань безпеки. Лише розслідувачі можуть з ними сконтактувати через спеціальний аккаунт і лише з дозволу людини. Додатково також створили механізм фіксації спогадів для українців, які перебувають на тимчасово окупованій території.
Svidok.org збирає воєнні спогади українців. До дня звільнення Херсона платформа оголосила збір свідчень про те, яким люди запам’ятали цей день. Також представники Svidok.org закликають ділитись історіями після деокупації міста.
Це можна зробити з допомогою телеграм-боту @SvidokNoteBot, або на сайті Svidok.org, пройшовши швидку реєстрацію. До тексту також можна додавати фото та відео. Усі ці свідчення платформа поширюватиме серед іноземних ЗМІ, на міжнародних виставках та передаватиме правоохоронцям.
Що відомо про звільнення правобережжя Херсонщини
З початку жовтня і до початку листопада 2022 року Сили оборони просунулися вглиб Херсонщини на 36,5 кілометрів. Загальна площа відвойованої території сягала до 1381 кв. км.
На Херсонському напрямку лише за один день 9 листопада 2022 року Сили оборони звільнили 12 населених пунктів: Дудчани, П’ятихатки, Борозенське, Садок, Безводне, Іщенка, Костромка, Краснолюбецьк, Калинівське, Бобровий Кут, Безіменне і Благодатне.
Військові РФ намагалися врятуватися втечею з правого берега Дніпра, використавши будь-які плавзасоби.
Російські окупанти грабували населені пункти, з яких відступали, та намагались максимально пошкодити лінії електропередач та інфраструктуру Херсонської області.
На світанку 11 листопада військові РФ підірвали Антонівський міст у Херсоні. Він обвалився, кілька прольотів упали у воду.
Цього ж дня Збройні Сили України зайшли в Херсон, Берислав і Чорнобаївку та вийшли на лінію Дніпра.
У зверненні 12 листопада президент Зеленський повідомив, що на Херсонщині Сили оборони звільнили понад 60 населених пунктів. На звільнених територіях і в Херсоні, правоохоронці розпочали стабілізаційні заходи.
Читати ще
Читати ще “Херсон — це Україна”. Хроніка спротиву херсонців російській окупації
Читати ще “Був такий емоційний підйом! Здавалось, що український дух витає над нами”. Херсонці про перший мітинг проти окупації
Читати ще Першими підняли прапор на будівлі міськради у день визволення Херсона: історія учасників руху опору
Читати ще Друга річниця деокупації Херсона, дронова атака Зміївки. 992 день війни: ситуація в Херсонській області