За інформацією: Суспільне Вінниця.
Навчання з мінної безпеки та домедичної допомоги для старшокласників Клекотинського ліцею на Вінниччині. Суспільне Вінниця
Ветеран Анатолій Стасюк на псевдо "Альфіст" розповідав старшокласникам, як діяти й захистити себе під час обстрілу, який застав у громадському транспорті, автомобілі, або посеред вулиці. А також, що робити, коли натрапили на вибухонебезпечні предмети (міну, гранату, уламки дрона чи ракети).
Після списання з ЗСУ він працює інструктором із мінної безпеки у Товаристві Червоного Хреста. У війську — з початку повномасштабного російського вторгнення: спершу був у ТрО, далі — добровольцем на передовій. У січні 2023, виконуючи завдання у Серебрянському лісі, наступив на міну та залишився без ноги. Нині на протезі навчає дітей і дорослих мінній безпеці, ділиться власним бойовим досвідом.
"Якщо побачив вибухонебезпечні предмети: міну, будь-що інше — зупинись, виклич допомогу 101, вчителя, дільничного. Сам ніколи не торкайся. Вибухонебезпечний предмет може бути замаскованим під будь-що", — сказав Анатолій Стасюк.
Навчання з мінної безпеки та домедичної допомоги для старшокласників Клекотинського ліцею на Вінниччині. Суспільне Вінниця
Після теорії учні пройшли навчання на стадіоні. Ветерани показували, як правильно накладати турнікет, фіксувати кінцівки при переломах та робити непрямий масаж серця.
"На уроках більше теорії, а тут практика, цікаво. Тільки чув про той турнікет, а тут розказали, показали, як ним правильно користуватися. Було цікаво, все сподобалося", — сказав учень 10 класу Артем Бернадський.
Навчання з мінної безпеки та домедичної допомоги для старшокласників Клекотинського ліцею на Вінниччині. Суспільне Вінниця
Те, чому навчають дітей — не з підручників, а з реального фронтового досвіду. Про це сказав ветеран російсько-української Назар Хишам. У лютому 2022 він приїхав із Саудівської Аравії й став на захист України. Обороняв Донеччину, Луганщину, Запоріжжя.
За майже два роки служби був розвідником, штурмовиком, медиком. Розповів, що коли отримав поранення, сам наклав собі турнікет, завдяки чому вижив. У захисника висока ампутація.
"Те, що я показую — це все мій бойовий досвід. Він працює і рятує життя. Без цього кількість смертей була б більшою. У нас такого не викладали. Але це ж не лише для війни. Це може трапитися й у цивільному житті: автокатастрофа, людина випала із багатоповерхівки, потрапила під машину. Безліч причин, коли людина може загинути у цивільному місці. Класно, що можемо поділитися своїм досвідом домедичної допомоги — що можна зробити перші 5-10 хв, які можуть бути вирішальними", — сказав Назар Хишам."Те, що ми показуємо дітям, може їм врятувати життя. Головне, щоб це їм не знадобилося. Але мають це знати", — сказав ветеран Андрій Лісовий.