Свідчення систематичних репресій проти українців: Лубінець засудив знесення окупантами храму ПЦУ в Євпаторії

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Демонтаж Хрестовоздвиженського храму ПЦУ в Євпаторії, окупований Крим, 21 липня 2024 року. Суспільне Крим

Уповноважений Верховної ради України з прав людини Дмитро Лубінець засудив дії росіян в Євпаторії окупованого Криму щодо незаконного знесення 21 липня Хрестовоздвиженського храму Православної церкви України (ПЦУ) — останньої української церкви на півострові.

Про це він повідомив у Telegram.

"Це є черговим свідченням систематичних репресій проти українського народу. Закликаю міжнародну спільноту посилити тиск на РФ з метою припинення порушень прав людини та релігійних свобод у тимчасово окупованому Криму", — наголосив Лубінець.

Український омбудсман додав, що такі дії окупантів порушують норми міжнародного гуманітарного права.

Також він нагадав, що незважаючи на переслідування з боку окупаційної влади, громада Хрестовоздвиженського храму із настоятелем отцем Ярославом впродовж п'яти років, до демонтажу церкви, відстоювала право вільно сповідувати свою релігію.

Що відомо про знищення Хрестовоздвиженського храму в Євпаторії

В Євпаторії окупованого Криму з 21 липня росіяни розпочали демонтаж останньої української церкви на півострові — Хрестовоздвиженський храм Православної церкви України. У ПЦУ повідомили, що Росія у Криму продовжує геноцид українців, забороняє і знищує все українське, у тому числі цей храм.

Як наголосив уповноважений представник Кримської єпархії ПЦУ Андрій Щекун, українці не мають мовчати, треба говорити про відповідні російські злочини на національних і міжнародних майданчиках, даючи відсіч геноцидній війні, розв’язаній Росією.

Водночас колишній заступник Генерального прокурора України Гюндуз Мамедов зазначив, що за Женевською конвенцією IV, громадяни окупованих територій мають право на повагу до своїх релігійних переконань, а держава-окупант має дозволити релігійним служителям надавати духовну підтримку їхнім одновірцям.

Представництво президента України в АР Крим закликало світ засудити переслідування окупантами на півострові ПЦУ та знищення її храмів, а також відреагувати на чергові порушення тих же прав, щодо яких вже є рішення ЄСПЛ у справі "Україна проти Росії (щодо Криму)" про їхню протиправність.

22 липня прокуратура АР Крим та м. Севастополя розпочала кримінальне провадження за фактом знищення Хрестовоздвиженського храму ПЦУ в Євпаторії, за порушення законів та звичаїв війни.

Що відомо про Хрестовоздвиженський храм ПЦУ в Євпаторії

Хрестовоздвиженський храм в Євпаторії почали будувати до окупації Криму в 2014 році за типовим проєктом давнього західноукраїнського храму — всі елементи були зроблені вручну, його "зібрали" без використання цвяхів, скоб та інших елементів, які використовуються в сучасних умовах, пише пресслужба Православної церкви України.

У ПЦУ на нього є відповідні документи. Цей невеличкий дерев’яний храм або церква-каплиця, як її називали парафіяни, зводила сама громада.

Після окупації були неодноразові спроби росіян знести його. Також 2014 року був спалений купол церкви, а згодом його відновили.

Владика Климент повідомляв українським ЗМІ, що ініціатором знесення церкви був "заступник голови" окупаційного Кримського республіканського культурно-просвітницького товариства кримчаків "К’римчахлар" Пурим М.І.

У листопаді 2019 року окупаційний Євпаторійський міський суд постановив знести цей дерев’яний храм ПЦУ, задовольнивши позов "адміністрації Євпаторії" про "звільнення муніципальної земельної ділянки та проведення робіт з демонтажу зведеної будови".

23 липня 2020 року архієпископ Сімферопольський і Кримський ПЦУ Климент отримав постанову "служби судових приставів" Криму про знесення церкви ПЦУ в Євпаторії у п’ятиденний термін. Площа ділянки, яку окупаційна адміністрація вимагає звільнити, становила 30 квадратних метрів.

У липні 2024 року окупаційна адміністрація міста Євпаторія звернулася із заявою до "Євпаторійського міського суду Республіки Крим", щоб отримати дозвіл на знесення української церкви.

До 2022 року Кримська Єпархія підпорядковувалась українському митрополиту, але окупанти незаконно приєднали її до Російської православної церкви. Вже як рік вона примусово перебуває у прямому підпорядкуванні московській патріархії.

Новини України