Свято в ГУЛАГу, в криївках і на передовій: у Франківську розповіли, як відзначали Різдво у різні часи

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Гіди проводили екскурсію музеєм. Суспільне Івано-Франківськ

Благодійний аукціон та костюмовану екскурсію провели 21 грудня у музеї визвольної боротьби імені Степана Бандери, що в Івано-Франківську. Захід назвали "Традиції Різдва в часі боротьби". Під час нього відвідувачам розповіли, яким було Різдво під час Першої світової війни, в концтаборах ГУЛАГу, як свято відзначали в криївках УПА та сьогодні на передовій. Гроші з аукціону збирали для чотирьох музейних працівників-військовослужбовців, повідомила кореспондентка Суспільного з місця події.

У чотирьох залах музею визвольної боротьби імені Степана Бандери на відвідувачів чекали екскурсоводи. Вони були одягнені у різні костюми.

Завідувачка музею меморіального комплексу “Дем’янів лаз” Анна Заболотна. Суспільне Івано-Франківськ

"В одному залі січовий стрілець розказував про Різдво в часі Першої світової війни, у наступному — про Різдво у концтаборі ГУЛАГ. Як святкували там, не зважаючи на всі заборони радянської влади. Особливим було Різдво також у криївках УПА. Партизани заходили в села й організовували великі свята. Згодом вони вже мусили святкувати лиш невеликими групами. Найцікавіше — це яким є Різдво зараз. На превеликий жаль, не кожен зараз зможе зустріти свято в теплій домівці", — каже завідувачка музею меморіального комплексу "Дем'янів лаз" Анна Заболотна.

Екскурсія про Різдво в УСС. Суспільне Івано-Франківськ

Про досвід святкування Різдва у 2022 та 2023 роках на передовій розповідав ветеран Андрій Марковецький. Він служив у 75 батальйоні 102 окремої бригади територіальної оборони на околицях Гуляйполя, що на Запоріжжі.

"У 2022 відбувався наступ на позиції батальйону, тому ми перебували в окопах. На Різдво була бойова тривога. Трохи колядували для себе, трохи жартували. Різдво 2023 року було набагато тяжчим. Саме тоді росіяни почали наступати на позиції нашої третьої роти. Однак ворог зазнав поразки, і були величезні втрати у противника, — пригадує Андрій Марковецький. — Рідні передали нам кутю, тож пізніше відбулося символічне таке мінімальне святкування".

Ветеран Андрій Марковецький. Суспільне Івано-Франківськ

Під час заходу можна було дізнатися й про різдвяні традиції галицької інтелігенції. Про них розповіла лекторка Оксана Дрогобицька.

Також організатори заходу провели аукціон, на якому представили 10 лотів на патріотичну та різдвяну тематику.

Лоти благодійного аукціону. Суспільне Івано-Франківськ

"Один з найдорожчих лотів — український прапор з підписами ветеранів війни, які були на заході. Його стартова ціна — 1000 гривень. На аукціоні також представили підсвічник, оздоблений тризубами й вишивкою. Серед лотів є авторські картини на дереві з гравіюванням емблеми бригади "Едельвейс", різдвяні дитячі книги, різдвяні кульки, патріотична література, авторські листівки", — розповіла Анна Заболотна.

Анна Заболотна з прапором. Суспільне Івано-Франківськ

Новини України