Святкова метушня може викликати стрес: психолог дала поради, як цього уникнути
Експертка пояснила причини святкового стресу та поділилася 5 порадами для збереження внутрішньої гармонії. Психологиня радить не гнатися за ідеальністю та створити власний сценарій свята.
Святкові дні можуть приносити не лише радість, але й стрес. Щоб зрозуміти, чому так відбувається і як цього уникнути – УНН звернувся до Олени Гнатко, КПТ-консультантки та психологині Центру “Далі”. Вона розповіла, як знизити рівень стресу та порадила прості методи для збереження внутрішньої гармонії під час свят.
Коли ми були дітьми, період новорічних свят здавався справжньою казкою. Подарунки, святкові застілля, зимові забави в колі близьких та друзів створювали неповторну атмосферу. Ми навіть не замислювалися, що цей “чарівний” світ створювали дорослі навколо нас. Тепер ми самі стали тими чарівниками, які організовують свято для себе, своїх дітей та близьких. Проте у сучасному світі свята виглядають зовсім інакше. Ми стикаємося з тиском соціальних мереж, де інфлюєнсери демонструють “успішний успіх”, де ідеально прикрашені домівки, найкращі подарунки й захопливі розваги. До цього додається маркетинговий вплив рітейлерів, які продають не лише товари, а й ілюзію ідеального новорічного настрою “в комплекті”.
Адвент-календарі, безкінечні списки справ і потреба “встигнути все” створюють своєрідний марафон, який часто схожий на колективний невроз та забирає більше енергії, ніж приносить радості.
У гонитві за виконанням усіх завдань і створенням “свята мрії” ми нерідко стикаємося з синдромом втрачених можливостей (FOMO: Fear of Missing Out). Це страх пропустити щось важливе, коли здається, що всі навколо встигають більше, а їхні свята виглядають досконало. У такому стані ми схильні витрачати більше грошей, часу і сил, ніж потрібно, і замість новорічного настрою отримуємо стрес і виснаження.
Cвята – це не про ідеальність. Це можливість перезавантажитися, відволіктися від рутини, побути в колі сім’ї та друзів, в ролі чарівника для близьких чи для себе. Головне – не гнатися за стандартами, які нам нав’язує суспільство, а створити власний сценарій свята, орієнтуючись на те, що саме вам приносить радість.
Як зменшити рівень стресу від святкової метушні?
1. Спробуйте запланувати справи, які бажаєте виконати саме в період свят, заздалегідь та поділити їх на невеличкі для легкості втілення. Варто оцінити їх реальність та актуальність для вас, щоб уникнути додаткового розчарування в разі невиконання.
2. Уважно розподіляйте бюджет, щоб після Нового року не відчувати брак коштів. Дуже часто саме в період новорічних свят ми схильні до імпульсивних покупок.
3. Не забувайте про себе. Турбота про власні потреби дозволить зустріти свята в гарному настрої та доброму самопочутті, передноворічна підготовка має приносити задоволення, а не відчуття стресу чи виснаження. Не бійтесь казати “ні” неважливим для вас подіям, що можуть створити додаткові навантаження.
4. Залучайте близьких до спільної організації. Це дозволить відчути взаємну підтримку, залученість та причетність до створення святкового настрою.
5. Потурбуйтесь про себе. Коротка прогулянка, тепла ванна, вчасний відпочинок дозволять відновити ресурс. Але якщо вам важко впоратися з емоціями або рівень стресу підвищується, не нехтуйте допомогою психолога.
Пам’ятайте: магія свят – не в ідеальності, а в теплих емоціях і часі, проведеному разом із близькими.