Священник з Тернопільщини знайшов 200-літні церковні документи

За інформацією: Суспільне Тернопіль.

Церковні документи. Суспільне Тернопіль

Серед знайдених документів — церковні відомості та метричні книги із записами про місцевих жителів. Більшість книг — рукописи, розповів священник.

"Є документ за 1808 рік. Яка каліграфія була в людей! Прошито, пронумеровно, сургучевою печаткою скріплено. Найдавніший документ, який траплявся, — це десь 1750-ті роки".

Метрична книга. Суспільне Тернопіль

Один з документів з печаткою. Суспільне Тернопіль

Михайло Шимко 15 років церковний староста. Він каже, про існування давніх рокуписів не знав:

"Богу дякувати, збереглися й далі треба зберегти".

Михайло Шимко. Суспільне Тернопіль

Церковні документи матимуть значення для дослідження історії села, розповіла краєзнавиця та вчителька історії Ольга Філюк.

Краєзнавиця, священник і церковний староста вивчають документи. Суспільне Тернопіль

За її словами, перша згадка про Білозірку датується 1545 роком. Деякий час населений пункт мав статус міста і був центром громади. У часи Першої світової війни тут був кордон Австро-Угорської та Російської імперій. Село розташоване на перетині трьох історичних регіонів: Галичини, Волині і Поділля, зазначила Ольга Філюк:

"Церковний архів — це не просто документи, це жива історія мого народу. Ми бачимо, як білозірчани жили, веселилися, сумували, Це і метричні книги, які ми бачимо, адже завдяки їм ми можемо прослідкувати родовід жителів Білозірки".

Ольга Філюк. Суспільне Тернопіль

Церкву в Білозірці побудували у 1909 році, розповів Олексій Філюк. До цього тут був дерев’яний храм. Інформація про нього, а також про церковні землеволодіння та будівлі в Білозірці й сусідніх селах є у віднайдених документах.

"На парафії у селі Білозірка я вже восьмий рік. Переді мною був священник Степан Петлюк, перд ним — Григорій Марусяк. Якщо прослідкувати згідно цих архівних документів, можна прослідкувати священників до 1735 року. Тут служили два священнки і диякон. Навіть єпископи часто приїжджали і тут були сенатори. Спочтаку Красніцькі, далі Бржостовські, далі Темплякові, Турау. Це все описано в тих книгах".

Священник ПЦУ Олексій Філюк. Суспільне Тернопіль

Один з церковних документів. Суспільне Тернопіль

За словами Олексія Філюка, документи передадуть для вивчення в обласний архів.

Нагадаємо, священник ПЦУ Олексій Філюк випікає паски за родинним рецептом.

Новини України