За інформацією: Суспільне Хмельницький.
Ув’язнені журналісти Владислав Єсипенко та Ірина Данилович. Фото: колаж Суспільне Крим
Верховна Рада ухвалила постанову щодо звільнення та повернення в Україну полонених та незаконно утримуваних журналістів. Серед них згадують журналіста-фрілансера "Крим. Реалії" Владислава Єсипенка та громадянську журналістку Ірину Данилович, яких незаконно засуджено окупаційними судами Криму.
Про це повідомила народна депутатка Євгенія Кравчук на своїй сторінці у Facebook.
"Серед важливих рішень українського парламенту сьогодні — Постанова щодо звільнення та повернення в Україну полонених та незаконно утримуваних журналістів мого співавторства! За — 293 голоси", — написала вона.
У документі українська сторона закликає міжнародних партнерів посилити політико-дипломатичний тиск на Росію для повернення полонених та незаконно утримуваних журналістів, включно з громадянськими. За міжнародним правом вони є цивільними особами, які мають користуватись захистом, якщо не вчиняли дій несумісних із їхнім статусом цивільних осіб.
Кравчук планує порушувати це питання на комітетських слуханнях Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), у тому числі організовувати тематичні заходи в Україні разом з Офісом Ради Європи.
"Нам відомо про 26 підтверджених випадків незаконного ув'язнення українських медійників. Серед них: Владислав Єсипенко, Дмитро Хилюк, Ірина Данилович, Максим Буткевич. Розраховуємо на належну реакцію партнерів з метою їх якнайшвидшого повернення", — зазначила вона.
Що відомо про Ірину Данилович
Ірина Данилович зникла 29 квітня в тимчасово окупованому Криму, коли поверталася з роботи додому. Того ж дня в її будинку в селі Владиславівка біля Феодосії, де вона проживала з батьками, окупаційні силовики провели обшук, вилучили її телефон і техніку.
Вона оголосила голодування 21 березня після того, як кілька місяців намагалася домогтися медичної допомоги — її здоров'я різко погіршилося в ізоляторі, особливо після вироку наприкінці минулого року.
Данилович знепритомніла під час перевезення її до незаконного “Феодосійського міського суду”, щоб вона завершила ознайомлення з матеріалами кримінальної справи. Крім того, через знущання вона збирається оголосити голодування.
6 квітня журналістка припинила голодування у відповідь на обіцянку найближчими днями вивезти її із СІЗО Сімферополя до клініки для обстеження та лікування.
29 червня окупаційний Верховний суд Криму змінив вирок громадянській журналістці та активістці Ірині Данилович, яка раніше була засуджена до семи років позбавлення волі за звинуваченням у зберіганні вибухового пристрою. Згідно з ухвалою апеляційної інстанції термін покарання скоротили на один місяць.
В листопаді минулого року повідомлялось, що Данилович утримується в антисанітарних умовах та не отримує належного лікування.
Що відомо про Владислава Єсипенка
Владислав Єсипенко є позаштатним журналістом проєкту "Радіо Свобода" "Крим Реалії". Він висвітлював соціальну та екологічну проблематику, знімав опитування кримчан. Затриманий ФСБ Росії в окупованому Криму 10 березня 2021 року за звинуваченням у шпигунстві на користь України, а також зберіганні в автомобілі "саморобного вибухового пристрою".
На засіданні "суду" в Сімферополі, куди допустили незалежного адвоката, він заявив про тортури з боку російських спецслужб.
Головний редактор видання "Ґрати" Антон Наумлюк повідомив, що українського журналіста Єсипенка катували струмом.
16 лютого 2022 року окупаційний Сімферопольський районний суд засудив Єсипенка до шести років ув'язнення в колонії загального режиму та штрафу в 110 тисяч рублів (39 600 грн).
18 серпня 2022 року окупаційний Верховний суд Криму в апеляції зменшив термін ув'язнення журналісту-фрілансеру на рік.
Наразі Владислав Єсипенко відбуває 5 років ув'язнення у колонії загального режиму.
З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну співробітники російської колонії у Криму перешкоджають комунікації з незаконно засудженим за нібито "зберігання та перевезення вибухового пристрою" журналістом Владиславом Єсипенком.
Крім того, з початку повномасштабного вторгнення у Керченській виправній колонії №2 уважно стежать за поведінкою та словами Єсипенка. Майже щотижня його викликає до себе "адміністрація" колонії та попереджає, щоб він не говорив нічого зайвого адвокату та родині.