Сковорода під брезентом. Музей українського філософа готують до реставрації

На попередні роботи з відновлення пам'ятки треба 30 мільйонів гривень.

Будинок , де провів останні дні видатний український філософ Григорій Сковорода, отримав шанс на друге життя. Вже готовий проєкт реставрації.

Поки що будівля навіть не законсервована — силами волонтерів та благодійних організацій її лише накрили брезентом від снігу та дощу.

Стіни не чіпали

Багатостраждальний будинок музею Сковороди нарешті отримала тимчасовий захист від опадів. Дві зими стіни старовинного маєтку XVIII століття простояли без укриття — 7 квітня 2022 року росіяни сильно пошкодили його ракетою. Увесь цей час ані обласна адміністрація, ані Міністерство культури не знайшли можливості законсервувати пам’ятку. Наприкінці 2023 року оголосили тендер на протиаварійні роботи, з обласного бюджету навіть готові були дати на цю справу 8 мільйонів гривень. Але тендер довелося скасувати — мовляв, через те, що продався лише один учасник.

Але напередодні 2025 року над стінами музею з’явився своєрідний “плащ”.

“Завдяки нашій спільній меценатській роботі та без залучення бюджетних коштів приміщення Музею Григорія Сковороди пройшло консервацію та буде захищено від погодних змін та стихійних потрясінь”, — написав на своїй сторінці у Facebook український політик та голова благодійного фонду Микола Томенко.

Музей накривають брезентом. Фото: Микола Томенко/Facebook

Насправді про консервацію не йдеться — адже її неможливо провести просто через чиїсь добрі наміри, бо музей — національна пам’ятка культурної спадщини, замовити такі послуги можна лише через аукціон і провести після багатьох узгоджень з міністерствами та відомствами. Те, що зробили благодійники, — не консервація, а лише тимчасовий захист стін від вологи.

“Ми спільними зусиллями закупили брезент, доставили на територію музею та все накрили. Ми не чіпали стіни, нічого не сверлили в них — лише накрили”, — пояснив UA-NEWS.in.ua голова благодійного фонду “Залишайся з Україною — Харків” Денис Бикасов.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Сковорода б не здавався”. Чому на Харківщині не можуть зберегти музей філософа?

Навіть такий захист — вже краще, ніж нічого, адже старовинна будівля без даху може повністю зруйнуватися під дією опадів.

“Не буде затікати в стіни приміщення волога, дощ та сніг не потраплятимуть. Якщо влітку воно мокне та висихає, то волога замерзає і тріщини у стінах розширюються”, — пояснила UA-NEWS.in.ua директорка музею Наталія Мицай.

Поки невідомо, чи залишиться будівля під накриттям і влітку. Це вирішуватимуть спеціалісти Київського Національного університету будівництва та архітектури, які займалися його спорудженням.

Новий музей за 30 мільйонів

Тим часом проєкт реставрації музею Сковороди вже готовий. Його розробив столичний проектний інститут «УкрНДІпроектреставрація”, який виграв відповідний тендер у грудні минулого року. 

“Це повний проєкт — з мережами, підлогами, з вікнами, тобто, з усім, що повинно бути в приміщенні. Проєкт реалізовано за підтримки Європейського інвестиційного банку. Ми його вже завершили, отримали експертизу, але, знову ж, все залежатиме від фінансування”, — каже Наталія Мицай.

Імпровізоване укриття захистить стіни від вологи. Фото: Микола Томенко/Facebook

Реставрація, за словами директорки музею, коштуватиме близько 30 мільйонів гривень. Поки невідомо, хто дасть ці гроші. У програмі економічного і соціального розвитку Харківської області на 2025 рік депутати облради передбачили майже 6 мільйонів 300 тисяч гривень на реставраційні роботи пам’ятки культури, але поки що невідомо, на які саме. Як видно з попередніх тендерів, цього не вистачить навіть на консервацію, яка коштує понад 8 млн. грн. Поки що взагалі невідомо, чи будуть консервувати будівлю, чи відразу приступлять до реставрації. На це впливатиме, перш за все, безпекова обстановка.

“Будемо надіятися, що скоро закінчаться ракетні обстріли, і ми цим займемося”, — каже директорка музею.

Автор: Олена Павленко

Джерело

Новини України