Скорочення роботи ГЗК: втрати для компанії і бюджету Полтавщини. Чи є зв’язок із Жеваго?

За інформацією: Суспільне Полтава.

Через скорочення робочого часу на ГЗК компанії Ferrexpo бюджет Полтавщини може недоотримати частину фінансування. Йдеться про кількасот мільйонів гривень податків, які надходили щороку.

Як працюють ГЗК на Полтавщині

На ГЗК забезпечують видобуток залізної руди на кар’єрах, потім її транспортують на переробку, де збагачують. Це механічний процес поділу частинок на корисний мінерал та пусту породу. В результаті отримують залізорудний концентрат, із якого формують котуни – спеціальні грудки, їх потім використовують для виплавляння металів.

Кар’єр Єристівського ГЗК на Полтавщині. Суспільне Полтава

На гірничо-збагачувальних комбінатах до повномасштабного вторгнення працювало понад 8 тисяч людей. Нині – близько 7 тисяч, це разом із підрядними організаціями. Цього персоналу вистачило би для роботи 50 % потужностей, тобто двох із чотирьох технологічних ліній.

Із квітня робочий час скоротили на Полтавському та Єристівському ГЗК компанії Ferrexpo. Директорка з управління персоналом та побуту Юлія Клевова Суспільному розповіла:

"Наразі ми працюємо тільки однією технологічною лінією. Тому ми вимушені людей, які не завантажені у виробництві, відправляти на простій на робочому місці, поза робочим місцем. Також ми маємо скорочувати режими роботи працівників. Ми робимо таким чином, щоб люди змінювалися. Частина людей працює, а потім іде на простій".

Територія Єристівського ГЗК. Суспільне Полтава

Чому скоротили робочий час на ГЗК на Полтавщині

Основна причина скорочення виробництва – фінансові негаразди. Компанії Ferrexpo призупинили виплату від держави податку на додану вартість за експорт.

Підприємства, які працюють в Україні, закуповують сировину та матеріали і сплачують за це ціну разом із податком на додану вартість. При експорті продукції, яка вироблена із закупленої сировини, держава повертає підприємству суму ПДВ. Ці гроші можуть використовувати на заробітні плати, закупівлю нових матеріалів, сплату за послуги тощо.

Працівники Єристівського ГЗК. Суспільне Полтава

Більшість підприємств галузі тісно пов’язані саме з експортом товарів, тому повернення ПДВ важливе для їхнього нормального функціонування, сказав Суспільному президент Асоціації гірників і металургів України Олександр Каленков:

"2021 року експорт гірничо-металургійного комплексу – це десь третина всього експорту України. Зараз трохи менше. А у випадку Полтавського ГЗК і Ferrexpo 100 % – це експорт".

Територія Полтавського ГЗК. Суспільне Полтава

Голова профспілкового комітету "Полтавського ГЗК" Дмитро Вінівітін Суспільному розповів:

"Із лютого нам не повертають ПДВ, за січень вже, за лютий не повернули, це близько мільярда гривень. Минулого року працювали десь на 50 % наших потужностей. Зараз узагалі ми працюємо на 25 %. Це впливає на обсяги виробництва. Це впливає на рівень заробітної плати і на, відповідно, податки".

Які наслідки скорочення робочого часу на ГЗК на Полтавщині

За словами Дмитра Вінівітіна, підприємства компанії сплачують податки до бюджетів усіх рівнів: державного, місцевого та обласного. Щодо останнього: минулого року від ГЗК перерахували 424 мільйони гривень, 2023-го – 230 мільйонів, а 2022-го сума становила 885 мільйонів гривень. Це від 7 до 22 % від загальної кількості платників податків у регіоні.

Скільки саме може недоотримати бюджет, поки не прогнозують. Ситуацію обговорювали під час онлайн-засідання сесії Полтавської облради наприкінці квітня. Зокрема, висловлювався директор департаменту фінансів ОВА Павло Кропивка:

"Прогнозувати в цій ситуації, зрозуміло, дуже важко. У нас має бути розуміння одне, що гірничозбагачувальні комбінати – це найбільші платники податку на доходи фізичних осіб в області".

Виробничі потужності ГЗК в Полтавській області. Суспільне Полтава

Окрім податків, зменшиться і платня у працівників. Аби уникнути відтоку кадрів, для людей зберігають, зокрема, заохочувальні та соціальні виплати, сказала директорка з управління персоналом та побуту Юлія Клевова:

"Для нас дуже важливо втримати критичність підприємства. А критичність підприємства – це ті умови, які надають працівникам отримувати бронь. Якщо ми будемо утримувати заробітну плату працівників на певному рівні, це 20 000 гривень, то працівники будуть мати захист і не будуть мобілізовані. В середньому доходи працівників скорочуються від 10 до 40 %".

Ветеран Олег Сподін після демобілізації почав працювати у відділі довгострокового планування Єристівського гірничо-збагачувального комбінату. Його робочий тиждень нині складається із чотирьох днів, а в деяких колег – із трьох.

Ветеран Олег Сподін. Суспільне Полтава

"А кому то сподобається? Кожен іде на роботу, щоб прогодувати сім'ю, і тут йому: "Два-три дні працюєш, потім сидиш вдома». І за які кошти сидіти? Не все так погано, компанія могла б сказати людям: "Все, сидите дома і не працюєте та не отримуєте нічого". Ні, нас тримають, хоча б деякі кошти платять".

Окрім працівників ГЗК, скорочення роботи впливає і на підрядні підприємства. Одне із таких – "Кремінь" – співпрацює із Полтавським ГЗК понад 20 років. Займаються, зокрема, ремонтом, монтажем та обслуговуванням обладнання. Представник підрядного підприємства "Кремінь" Сергій Бондар Суспільному розповів:

"Багато підприємств, підрядників, взагалі наразі без роботи. Нам чому не скоротили? По-перше, в нас не дуже-то й багато залишилося, хто може терміново виконати процеси. На зараз 15 працівників разом зі мною. А взагалі було таке, що 60–80 працівників було".

Ремонт техніки на Єристівському ГЗК. Суспільне Полтава

Причина неповернення ПДВ для ГЗК Ferrexpo на Полтавщині

Аби дізнатися, чому держава не повертає ПДВ для гірничо-збагачувальних комбінатів, Ferrexpoзвернулася до Державної фіскальної служби. Про відповідь Суспільному розповів голова профспілкового комітету "Полтавського ГЗК" Дмитро Вінівітін:

"Офіційно ми знаємо, було написано, що нам, згідно з законом, не передбачене повернення ПДВ, що підприємство чи хто знаходиться під санкціями".

Президент Асоціації гірників і металургів України Олександр Каленков сказав:

"Я так розумію, що це було пов'язано – принаймні про це говорять, зокрема, й офіційні особи – зі введенням санкцій проти Жеваго".

Техніка на Єристівському ГЗК. Суспільне Полтава

Костянтин Жеваго – це колишній нардеп, бізнесмен. Правоохоронці розслідують щодо нього низку кримінальних проваджень, зокрема про розтрати 113 мільйонів доларів фінансової установи. Його заочно заарештували у липні 2024-го, зараз бізнесмен за кордоном.

На сайті аналітичної онлайн-системи YouControl нині не зазначений прямий зв’язок між Жеваго та Ferrexpo або ГЗК. В останній декларації, яку він подавав 2019-го під час звільнення з посади нардепа, вказані доходи від компанії.

А у витязі з YouControl про структуру власності йдеться, що Полтавський ГЗК на 100 % належить компанії зі Швейцарії, яка майже на 100 % належить британській Ferrexpo PLC. Голова профспілкового комітету "Полтавського ГЗК" Дмитро Вінівітін розповів:

"Костянтин Валентинович є акціонером компанії Ferrexpo PLC. У нього там, по-моєму, частка, що з публічної інформації я знаю, – 49,5 %".

Виробничі потужності на ГЗК на Полтавщині. Суспільне Полтава

Президент Асоціації гірників і металургів України Олександр Каленков висловив свою думку:

"Ті підприємства, акціонерам яких, наскільки я знаю, опосередковано є Жеваго, ті підприємства, які важливі для України, вони мають продовжувати працювати. І опосередковано – це дуже важливо, тому що Жеваго не є акціонером ні Полтавського, ні Єристівського ГЗК. Там доволі складна система власності, але головне, що це міжнародна компанія, акції якої торгуються на Лондонський фондовій біржі".

12 лютого 2025-го щодо Костянтина Жеваго запровадила санкції Рада нацбезпеки та оборони. У відкритому Держреєстрі санкцій – перелік із майже двох десятків пунктів. Серед них, зокрема, зупинення виконання економічних та фінансових зобов’язань.

Робітничий процес та техніка на Єристівському ГЗК. Суспільне Полтава

Голова аналітичного центру "Інститут законодавчих ідей" Тетяна Хутор Суспільному прокоментувала:

"Відповідно до Податкового кодексу, безпосередньо статті 200, платники податку, щодо яких було застосовано санкції, – ми говоримо тут як про КБВ (кінцевих бенефіціарних власників, – ред.), так і учасників, засновників, – протягом строку застосування таких санкцій, такі особи не мають права на отримання бюджетного відшкодування суми від'ємного значення. Можуть зупиняти або відмовляти в наданні бюджетного відшкодування податку на додану вартість".

Голова профспілкового комітету "Полтавського ГЗК" Дмитро Вінівітін Суспільному сказав, що компанії звернулися до Кабміну, аби отримати роз’яснення щодо ситуації:

"Протягом трьох місяців вони очікують відповідь, і далі будуть вже застосовуватися ті чи інші заходи стосовно звернень у суди".

Суспільне відправило запит у Державну податкову службу, аби дізнатися про причини відсутності повернення ПДВ для ГЗК компанії "Ferrexpo". Відповідь опублікуємо на наших інтернет-платформах.

Працівники Єристівського ГЗК за робочим процесом. Суспільне Полтава

Як можна вирішувати подібні ситуації

Аби вирішувати подібні ситуації, в Україні мають створити систему надання дозволів на діяльність для тих підприємств, які так чи інакше підпали під санкції. Нині такого регулювання немає, розповіла голова "Інституту законодавчих ідей" Тетяна Хутор:

"Йдеться про те, що підприємство чи особа звертається до уповноваженого органу, який відповідальний за імплементацію санкційної політики, і надає усі необхідні документи, аргументує, чому їй якраз необхідно здійснити ту чи іншу операцію. "Інститут законодавчих ідей" залучений державними органами для того, щоб напрацювати цю систему. Вона працює в інших країнах, передбачене її існування в Європейському Союзі".

Кар’єр Єристівського ГЗК. Суспільне Полтава

Що відомо про санкції щодо Костянтина Жеваго

14 лютого 2025 року Офіс Генпрокурора розпочав кримінальне провадження щодо експрезидента та нардепа Петра Порошенка, нардепа Віктора Медведчука та трьох бізнесменів – Ігоря Коломойського, Геннадія Боголюбова і Костянтина Жеваго. Щодо них 12 лютого Рада національної безпеки та оборони запровадила санкції.

Костянтин Жеваго – акціонер металургійної компанії Ferrexpo, до складу якої входить "Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат". Жеваго є фігурантом низки кримінальних проваджень, зокрема щодо розтрати 113 мільйонів доларів фінансової установи. Його заочно заарештували у липні 2024-го, зараз бізнесмен за кордоном.

Серед санкцій, накладених РНБО, – тимчасове позбавлення права користуватися та розпоряджатися активами, заборона брати участь у приватизації, оренді державного майна, збільшувати статутний капітал підприємств тощо. Також вони мають припинити угоди, зокрема у сфері безпеки та оборони. За даними СБУ, це необхідно через загрозу держбезпеці.

Що відомо про арешт Жеваго у Франції

Жеваго, який контролює зареєстрованого в Лондоні виробника котунів Ferrexpo (FXPO.L), в грудні 2022 року був затриманий на гірськолижному курорті у Франції на запит України, яка розшукує його за зникнення 113 млн доларів із збанкрутілого Finance & Credit Bank.

Жеваго був звільнений під заставу в 1 мільйон євро (1,1 мільйона доларів) після його першого арешту поблизу Шамбері у Франції.

30 березня французький суд постановив, що українського мільярдера Костянтина Жеваго не повинні екстрадувати в Україну за звинуваченнями в розтраті.

На сьогодні накладено арешт на майно підозрюваного олігарха, а також пов’язаних з ним юридичних осіб. Зокрема, акції його підприємств на сотні мільйонів гривень корпоративні права товариств, 26 об’єктів нерухомості. Також, накладено арешт на майно інших юридичних осіб, які пов’язані з колишнім депутатом. Серед іншого, це 14 майнових комплексів, 21 частина майнових комплексів, 30 нежитлових приміщень, 10 квартир.

Ще у жовтні 2020 року арештовані активи, вартістю понад 300 млн гривень, були передані до Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами (АРМА).

За даними видання Forbes, п’яте місце у списку найбагатших бізнеменів України станом на грудень 200 року посідав саме власник металургійної компанії Ferrexpo Костянтин Жеваго із 1,4 мільярдами доларів — до війни його статки оцінювались в 1,4 мільярда.

Новини України