Скасування медалей для випускників шкіл: що кажуть полтавські учні

За інформацією: Суспільне Полтава.

Наприкінці цього та наступних навчальних років школярі з Полтавщини та інших регіонів України не будуть отримувати медалі за успіхи у навчанні. Це затвердили наказом Міносвіти. На думку директорки Полтавського багатопрофільного ліцею №1 Світлани Карапиш, тепер українська система оцінювання буде більш орієнтована на європейську. Думки одинадцятикласників щодо такої зміни розділилися.

Одинадцятикласниця Полтавського багатопрофільного ліцею №1 Софія Вакуленко прагнула отримати "золоту" медаль наприкінці навчального року.

Софія Вакуленко, одинадцятикласниця ліцею №1. Суспільне Полтава

"Вступ до цього ліцею був досягненням великим для мене. Я справді пишалася собою, що я склала вступні іспити, і я навіть не мріяла про те, що зможу навчатися тут і на найвищі бали. А в мене усі оцінки — з 10 до 12 балів, немає нижче", — розповіла Софія Вакуленко.

За наказом Міністерства освіти і науки, від 2025-го скасували нагородження випускників "золотими" та "срібними" медалями за успіхи у навчанні.

"Я вважаю, що це радянський "рудимент".Такі медалі були запроваджені 1945-го року рішенням Ради народних комісарів СРСР. І вони отримувалися з метою витворення імперської політики. Разом з тим позначка, що закінчена школа, середній навчальний заклад, ліцей або інший буде написано: "З відзнакою", — прокоментував заступник начальника Полтавської ОВА Антон Чубенко.

Свідоцтва про закінчення школи, які отримували випускники в 2024 році. Суспільне Полтава

"Ніяк не змінило моє ставлення до навчання, оскільки мої знання все одно будуть оцінені, і в атестаті це все буде, у свідоцтві це все буде відзначено", — розповіла 11-класниця Софія Вакуленко.

Цього року у Полтавському багатопрофільному ліцеї №1 дипломи з відзнаками матимуть 16 учнів, 12 із них могли би отримати "золоті" медалі, 4 — "срібні".

"Мені також було сумно, що медалі відмінили за три місяці до випуску. Але я вважаю, що це перш за все відхід від радянської системи оцінювання і орієнтація на європейську систему оцінювання", — поділилась 11-класниця Софія Стасюк.

Випускники ліцею №1. Суспільне Полтава

"Для мене це вартувало дуже багато часу, іноді навіть такі пожертви, як, наприклад, недоспані ночі чи відмови від прогулянок з друзями чи рідними. Тому я вважаю, що медаль повинна бути", — розповіла 11-класниця Арина Васильєва.

Юлія Гетало, одинадцятикласниця ліцею №1. Суспільне Полтава

"Я повністю підтримую цю ідею прибирати медалі, тому що насправді вони не потрібні, і я не можу сказати, що це якось дуже стимулювало особисто мене", — розповіла 11-класниця Юлія Гетало.

За словами директорки ліцею Світлани Карапиш, така зміна у нагородженні випускників орієнтована на європейську систему оцінювання.

Директорка багатопрофільного ліцею №1 Світлана Карапиш. Суспільне Полтава

"Враховуючи освітню реформу, ми маємо орієнтуватися на якість знань, на результати. І не важливо — ця візуалізація, чи то у формі медалі, чи то у формі якої якоїсь іншої відзнаки. Така думка і наших працівників, що раціонально було б вручати медалі нашим випускникам після результатів здачі ЗНО чи НМТ. І тоді було б справедливо, наскільки ти на національному рівні підтверджуєш свої знання і підкріплюєш фактично медаллю", — розповіла Світлана Карапиш.

На сайті Освітнього омбудсмена України повідомили:

"Іноді, щоб надати дитині можливість отримати медаль, а школі – “визнання”, вдавалися до недоброчесних дій, наприклад, з неправомірним виправленням оцінок. Державне підприємство “Інфоресурс” замовило у 2024-му році 24 800 медалей випускникам на суму 3 523 680 гривень. Такі витрати не є обґрунтованими економічно, зважаючи на те, що медаль не дає жодних переваг при вступі до закладу вищої освіти та не відображає реальний стан освіти".

Вручення медалей скасували за наказом МОН від 20 грудня 2024-го.

Новини України