“Село живе доти, поки живе школа”: освітня оптимізація у Залозецькій громаді

За інформацією: Суспільне Тернопіль.

Лариса Рарок. Суспільне Тернопіль

Марія Мотяшок мати семикласника. Вона розповіла, що у її сина аутизм:

"Для дитини дуже важко звикнути до колективу. Наприклад, автобусом він їхати не буде. І дуже б не хотілося, щоб моя дитина до дев'ятого класу сиділа вдома на індивідуальній основі".

Марія Мотяшок. Суспільне Тернопіль

Зоряна Мельник вчителька історії України і мама першокласниці, яка ходить до цієї школи. Вона проти реорганізації навчального закладу:

"Ми розуміємо, що в нас мало дітей є. Але для того, щоб добиратися в іншу школу потрібно рано вставати. Дуже рано їде автобус з нашого села. В нас дуже погана дорога. Ще коли суха погода, то більш-менш, а коли холодно, дощ, сніг, то практично неможливо звідси нормально виїхати. Селищний голова нам чогось надзвичайного не казав. Не обіцяв якусь роботу, чи що кудись нас переведе. Своєї подальшої долі я не знаю".

Зоряна Мельник. Суспільне Тернопіль

Вчителька початкових класів Наталія Гула працює в школі понад 30 років.

"Село живе доти, доки живе школа. В нас в селі не залишилось нічого, крім церкви і школи. Чи нас забезпечать роботою, чи не забезпечать, я не знаю. Я не досягла пенсійного віку, але за станом здоров’я я людина з інвалідністю. Тож я не зможу кудись далеко добиратися", — сказала Наталія.

Наталія Гула. Суспільне Тернопіль

За словами голови Залозецької громади Андрія Ноги, на утримання малокомплектних шкіл йде значна частина бюджету:

"Зараз за освітянською субвенцією нам бракує майже шість мільйонів гривень для заробітної плати освітянам. Ситуація виникла з того, що на 16 навчальних закладів у нас було 1 060 діток і 360 вчителів. Тобто коефіцієнт 2,9 дитини на одного вчителя. Такого коефіцієнта немає в жодній громаді нашої області. І через це виникли такі проблеми з фінансуванням".

Андрій Нога. Суспільне Тернопіль

Минулого року у громаді було шістнадцять шкіл, розповів голова. Два навчальні заклади вже ліквідували:

"Це в селі Чорний ліс та Чистопади. В Чистопадах було три дитини на всю школу, а в Чорному лісі шість. Дітей із села Чистопади довозять до Залозецької опорної школи, а з Чорного лісу, на жаль, діти пішли в село Нем’яч Львівської області".

До наступного навчального року планують понизити ступінь у двох школах громади, повідомив Андрій Нога. Це школи села Серетець та Мильне. У громаді працюють три шкільні автобуси, два з яких проходять через село Серетець і довозять дітей до шкіл у селах Залізці та Загір’я.

"В Мильному понизимо ступінь з I — III до I — II. У Серетці пониження з І — ІІ до І ступеня. Там взагалі йде мова, буду відвертий, про ліквідацію закладу, як такого. Про звільнення вчителів ми повідомляли ще три роки тому. Тобто, якщо закон потребує шістдесят днів, то ми вже два роки їм про це говоримо. В нас є 15% вчителів пенсійного віку", — розповів Андрій Нога.

Олександр Кондратюк. Суспільне Тернопіль

За словами експерт з освітніх питань і засновника Всеукраїнського освітнього центру Setstud Олександра Кондратюка, навчання може бути якісним і в малих школах, якщо класи повноформатні:

"Якщо школа є малою, але є повноформатні класи, нехай навіть по 10 людей, тоді це окей. П’ятикласник працює за програмою для п’ятикласників, є навіть дружня атмосфера, менше конкуренції, є здруженість, така камерна атмосфера. Разом з тим, якщо перейти цю межу, якщо разом будуть вчитися п’яті та шості класі, то це буде негативно впливати. Адже хтось буде ще раз проходити, те що вже знає, а хтось буде змушений вивчати наперед те, що передбачено вивчати через 2 роки".

Загальнооосвітня школа села Серетець. Суспільне Тернопіль

Загалом у Тернопільській області працюють 553 школи. У них навчаються понад 102 тисячі дітей. Серед них є 16 початкових шкіл, у яких менше 10 учнів і 25 гімназій, де навчається менше 40 учнів. Такі дані кореспондентам Суспільного повідомили у департаменті освіти і науки області.

Нагадаємо, 5 березня 2024 року Кабмін прийняв рішення, що з 2025 року школи, в яких менше 45 учнів, не отримуватимуть освітню субвенцію на зарплати вчителям, крім початкових класів. Громади самостійно вирішують, що робити з такими закладами освіти.

Новини України