За інформацією: Суспільне Полтава.
У регіональному центрі з розшуку зниклих безвісти в Полтаві протягом року встановили місцезнаходження близько 70 людей. Більша частина з них – військовослужбовці. Центр відкрили минулоріч задля пошуку військових та цивільних, які перебувають на окупованих територіях і не виходять на зв’язок.
Про це розповів Суспільному старший слідчий криміналіст Олександр Мартинюк.
"Здійснюється особистий прийом громадян, які приходять із заявами за фактами зникнення безвісти осіб, за фактом полону. Здійснюється прийом телефонних дзвінків, працює телефонна гаряча лінія. Якщо особа не має змоги особисто приїхати до Полтави, наприклад, звернутися до центру, у кожному територіальному підрозділі поліції в Полтавській області є слідчі. Обов’язково так само приймуть заяву за фактом зникнення безвісти, відберуть біологічні зразки, якщо це близькі родичі. Якщо немає близьких родичів, слідчі з’ясовують, чи є якісь особисті речі, які належали безвісти зниклій особі. Якщо відбиралися біологічні зразки близьких родичів, то встановлюється їхній ДНК-профіль і поміщається до електронного реєстру відновної інформації людини, що працює в Києві", — повідомив Олександр Мартинюк.
Обладнання для встановлення ДНК-профілів у центрі з розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Суспільне Полтава
За словами спеціаліста-криміналіста слідчого управління Дмитра Голубенка, у центрі з розшуку зниклих безвісти проводять генетичні дослідження. Працюють на обладнанні, яке надали американські партнери за підтримки Німеччини, Японії та Червоного Хреста. Спеціалісти шукають, зокрема, людей, які зникли безвісти на території ведення бойових дій.
"Здійснюється відбір в осіб, наближених за родинними зв'язками першої категорії до особи, зниклого безвісти військового, тобто батько, мати, брат, сестра — перше коліно, так зване. Прилад дає нам можливість у стислі строки за рахунок якісних біологічних матеріалів, які надає нам досудове слідство, встановити ДНК-профілі", — зауважив Дмитро Голубенко.
ДНК-профіль поміщають до електронного реєстру відновної інформації людини, який працює в Києві. Суспільне Полтава
Займаються криміналісти й ідентифікацією тіл загиблих.
"Протягом 2024 року і до сьогодні в межах репатріаційних заходів країною-агресором, на структурний наш підрозділ, а саме до судово-медичних закладів, установ Полтавської області надійшло близько 300 невпізнаних трупів або решток військових Збройних Сил України. Насамперед це 2023-2024 роки. Із 200 ДНК-профілів близьким родичам на належне вшанування і перепоховання було передано близько 100 тіл", — додав Дмитро Голубенко.
Спеціаліст-криміналіст слідчого управління Дмитро Голубенко. Суспільне Полтава
Протягом року роботи центру встановили перебування близько 70 осіб, розповів старший слідчий криміналіст Олександр Мартинюк. Це, зокрема, люди, які потрапили в полон.
Старший слідчий криміналіст Олександр Мартинюк. Суспільне Полтава
"Я вважаю, що не потрібно втрачати надію родичам зниклих безвісти, ми багатьох знаходимо. Буває таке, що немає зв’язку, а потім особа виходить на зв’язок", — додав Олександр Мартинюк.
Займаються криміналісти й ідентифікацією тіл загиблих. Суспільне Полтава
За словами Дмитра Голубенка, криміналісти спільно зі слідчими підрозділами провели вже близько 700 досліджень.