Росія формує тоталітарну особистість — психологиня про вплив мілітаризації дітей у Криму на їхню психіку

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

“Юнармія”. VK/ Юнармия

Росія в окупованому Криму вже 10 років мілітаризує молодь. Вона намагається подавити волю дітей, аби вони стали слухняними та виконували накази беззаперечно, тобто формує тоталітарну особистість.

Про це повідомила завідувачка лабораторії психології малих груп та міжгрупових відносин Інституту соціальної та політичної психології Національна академія педагогічних наук (НАПН) України Лідія Чорна в етері "Кримського питання".

"Абсолютно всі тоталітарні, авторитарні держави залучають дітей до мілітарної свідомості, формують у них цю свідомість. Це можна трактувати у більш широкому сенсі, як формування авторитарної особистості. Тобто тато з мамою, як завжди, формують своїх донечок і синочків, до нормального життя готують: бути щасливими, радіти життю. Вони їх не намовляють воювати проти когось, уявляти ворога і взагалі — формують довірливе ставлення до світу", — розповіла вона.

Натомість, як зазначила Чорна, тоталітарна держава формує з громадянина ще з дитинства слухняну особистість, яка може у майбутньому "грізно розпоряджається долею, поведінкою інших людей", але перед своїм начальником перетворюватися на "слухняний, залежний гвинтик системи", який може виконати будь-який наказ старшого, піти на все, що завгодно, у тому числі віддати своє життя.

"Тому ці практики в імперіях дуже поширені. Крім того, згадаємо радянський союз, оці всі комуністичні практики, що дитина повинна виховуватись державою — вона контролює цей процес, вона хоче, щоб її всі слухалися. Тому була поширена теза в радянському союзі, що насамперед школа виховує, а не батьки. Тобто авторитет батьків посувався на друге місце", — наголосила психологиня.

Крім того, Чорна нагадала, що справжня денацифікація нацистської Німеччини після Другої світової війни почалася, коли виросло нове покоління людей, яке виховали на нових засадах: демократичному спілкуванні, взаємодії в групі, обговоренні проблем, коли вчитель не був вже авторитарним авторитетом, якого необхідно беззаперечно слухатися.

Новини України