Рік тому морські дрони СБУ Sea Baby уразили Кримський міст: як це було та наслідки атаки

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Кримський міст. Пошкоджений Кримський міст 17 липня 2023 року. Фото: Getty Images

Рік тому, 17 липня, Служба безпеки України атакувала морськими дронами власної розробки Sea Baby споруджений росіянами Кримський міст. Як планували операцію та про її наслідки — розповіли Суспільне Крим в СБУ та військові експерти.

Напередодні атаки по Кримському мосту, 16 липня 2023 року, запустили п’ять дронів Sea Baby, які рухалися понад 20 годин двома групами у напрямку об'єкта: два попереду та три позаду.

У відео від Служби безпеки, яке надали журналістам Суспільне Крим, глава СБУ Василь Малюк зауважив, що тоді бійці покроково переміщувалися через акваторію Чорного моря. Тоді працювала російська авіація, а поряд було багато кораблів Чорноморського флоту РФ. Але все ж таки СБУ змогли пройти непоміченими і успішно вразити Кримський міст.

"Коли ми спрацювали — це був крик, вибух емоцій, позитив, посмішки, братські обійми. Ну, це справжнє військове щастя, коли ти досягаєш певного успіху і виконуєш задачу, поставлену верховним головнокомандувачем", — наголосив він.

Відповідно до норм Женевської конвенції, інших норм міжнародного права, чинного українського законодавства, звичаїв і традицій ведення війни, Кримський міст є законною ціллю.

З військової точки зору, ураження цього мосту — це перерізання логістичної артерії, яка підживлює російські війська на півдні України. На початку 2023 року президент Володимир Зеленський поставив перед СБУ ціль — зробити Кримський міст непридатний для перевезення важкого озброєння.

"Коли ми вперше його вразили минулого року 8 жовтня, то вони його відновлювали понад 8 місяців. І всі засоби ураження, військову техніку вони перенаправляли понтонною переправою. Міст повноцінно не працював. Після останнього ураження він до цього дня перебуває на ремонті… Далі буде багато сюрпризів і не лише щодо Кримського мосту", — зазначив глава СБУ.

Деталі цієї успішної спецоперації розповів для Суспільне Крим речник Служби безпеки Артем Дехтяренко.

"Виготовлення вдосконалених човнів для атаки на Кримський міст зайняло декілька місяців, усі розробки ретельно вираховувалися, перевірялися, випробовувалися. Над цим працювало багато спеціалістів різного профілю. Це були інженери, конструктори, програмісти, зв'язківці, військові моряки й зрештою з'явився дрон Sea Baby, який на той час був здатний нести 800 кг вибухівки на відстань до 800 км… Вже 17 липня Україна і весь світ дізналися що Кримський міст було атаковано і суттєво пошкоджено дронами СБУ. Один камікадзе врізався в опору автомобільного покриття і другий дрон влучив в опору залізничного шляху", — повідомив він.

Операцію проводили спільно з Військово-морськими силами України. На шляху до мосту три дрони пішли в атаку на російський корабель "Адмірал Ессен". Але фрегат рушив навтьоки до бухти Новоросійська.

Цю групу дронів-камікадзе вирішили "самоліквідувати" неподалік Ялти, аби вони не потрапили до рук росіян. Два Sea Baby успішно виконали завдання, протаранивши опори Кримського мосту. Тоді вдалося зруйнувати секцію мосту, ще одну було пошкоджено.

За словами Дехтяренка, відтоді міст повноцінно не функціонує і окупанти перетягують озброєння поромами.

"Блокування важливого логістичного шляху призупинило забезпечення армії ворога і фактично ця спецоперація зберегла тисячі життів українців. Тому СБУ продовжує роботу 24/7 аби наближати нашу перемогу і створення морських дронів — це важливий елемент цієї роботи. Дві успішні атаки на Кримський міст — це доказ того, що ця незаконна споруда є приречена", — заявив він.

Як розповів військово-морський експерт Володимир Заблоцький, тоді з ладу було виведено одразу дві складові: залізнична, яка найбільш небезпечна, адже окупанти возять боєприпаси і техніку саме там. І автомобільна складова, яка теж є важливою.

"Вони були змушені повернутися до використання поромів, до використання великих десантних кораблів. Вони ж не для цього призначені, а змушені були возити ракети, боєприпаси, пальне морем. А це ризик. Вони так два кораблі втратили, два кораблі лише на переході і в порту: "Новочеркаськ" і "Цезар Куніков", — зазначив Заблоцький.

Успішна спецоперація СБУ 17 липня завдала росіянам ще й репутаційний удар, адже "міст Путіна" атакували вдруге, після підриву там вантажівки з вибухівкою і попри посилені заходи з його охорони, зауважив керівник безпекових проєктів Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Павло Лакійчук.

Також успішна робота морських дронів ускладнила постачання російського озброєння на тимчасово окуповану частину Херсонщини через Крим.

"Якщо затримка відбувається навіть на добу ешелонів з боєприпасами — це означає, що добу ворогу буде нічим стріляти по наших оборонцях. Це дає часову перевагу, щоб укріпитися або розширити наступ. Те саме стосується і паливно-мастильних матеріалів. Мінус 4-5 цистерн і це танкова рота стоїть. Це серйозний результат… Морські дрони зламали стратегію ведення війни на морі", — зауважив Лакійчук.

За його словами, знищення Кримського мосту неминуче, адже лише так угруповання російських військ на півострові опиниться в блокаді. Але паралельно з дронами бити по переправі наступного разу бажано і з повітря, радить експерт.

Після дронової атаки 17 липня навколо Кримського мосту почали з’являтися бонові загородження із барж та інших суден. У такий спосіб росіяни хочуть убезпечити переправу, яку ще досі не відновили, від нових атак морськими дронами. У свою чергу, Артем Дехтяренко заявив, що морські дрони продовжують вдосконалюватися.

"Росіяни стверджували, що Кримський міст — найзахищеніший об'єкт у світі. І на його охорону РФ витратило понад мільярд доларів, але СБУ довела, що здатна зруйнувати і міст і міф про непереможність фейкової країни… Технології змінюються, ми вдосконалюємо свої розробки і шукаємо кращі рішення. Таким чином, СБУ діє на випередження і саме тому СБУ вже має декілька видів унікальних морських дронів. Тож попереду в окупантів дуже спекотні місяці", — наголосив речник Служби безпеки.

Так, серед нових розробок є морський дрон "Мамай". За даними СБУ, він є найшвидшим у Чорному морі. Водночас Sea Baby нещодавно додатково облаштували установками реактивного залпового вогню "Град".

Водночас бригадний генерал військової контррозвідки СБУ на позивний "Хантер" розповів, що загальна концепція дрона Sea Baby — це багатоцільова платформа. Вона не має бути в одному режимі камікадзе, а перевозити додаткове озброєння.

"Невеликий шестиметровий човен в змозі на великій швидкості переносити по Чорному морю з хвилями до 4 балів 2 тонни корисного навантаження. А дві тонни ви вже можете розбивати: 1 500 кг вибухівки і 500 кг палива, або навпаки — 500 кг вибухівки і 1 500 кг палива. Така унікальна річ у нас вийшла. Це зброя, це дуже потужна зброя, яку створила Служба безпеки України разом з Військово морськими силами України", — зазначив він.

Новини України