Річниця трагедії в Грозі: на якому етапі перебуває слідство

Справу про російський теракт та загибель 59 мешканців села на Харківщині ще не передали до суду.

Рік тому на Харківщині сталася трагедія — 5 жовтня 2023 року російські війська ударили ракетою “Іскандер” по Грозі.

Снаряд влучив у кафе, де поминали односельця-військового. Внаслідок удару загинули 59 мешканців села. На цей час це наймасовіша загибель людей внаслідок ракетного удару по Харківській області. Навідниками виявилися двоє місцевих жителів — 30-річний Володимир Мамон та його молодший брат 23-річний Дмитро Мамон.

За словами речника Харківської обласної прокуратури Дмитра Чубенка, у справі призначено близько 250 експертиз. Про стан розслідування представник прокуратури розповів Суспільному Харків. 

“Ця справа ще перебуває на стадії досудового розслідування, її не передали до суду, оскільки призначено близько 250 експертиз різного типу. Фактично слідство встановило, що жителі Грози передавали підозрюваним братам певну інформацію, але — те, що є у слідства зараз — вони робили це без бажання настання негативних наслідків, а через свою непідготовленість, нерозуміння того, що відбувається. Але незалежно від того, бажає чи не бажає особа настання якихось негативних наслідків, є певні статті кримінального кодексу, які передбачають як розуміння, так і нерозуміння того, що особа вчиняє злочин. Тому зараз, у тому числі вивчаємо на склад злочину дії осіб, які спілкувалися з братами”, — розповів Чубенко.

Гроза, жовтень 2023 року. Односельці ховають родичів. Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua

За його словами, експертизи можуть тривати декілька місяців і більше.

“Зараз ми очікуємо на результати експертиз, після їх отримання прокурори ініціюють проведення спеціального судового розгляду, для розуміння — це фактично заочний розгляд у суді без присутності обвинувачених”, — пояснив речник.

Зараз кримінальне провадження призупинене, оскільки тривають експертизи, і на їх проведення потрібен час.

“Призупинення кримінального провадження — це передбачений кримінальним процесуальним кодексом процес, який здійснюється в ситуації, коли особи, яким повідомлено про підозру, переховуються від слідства за кордоном чи на території України, для того, щоб не йшли строки давності щодо кримінального провадження”, — повідомив представник прокуратури.

Дмитро Чубенко додав, що на теперішній час всебічно встановлено причетність братів Мамонів до вчинення цього кримінального злочину.

“Встановлено їхню співпрацю з російськими спецслужбами і військами, які безпосередньо здійснювали по цьому населеному пункту удар. До того ж встановлено отримання братами інформації від місцевих жителів про те, хто перебуває на території населеного пункту. Тому в цій ситуації щодо братів зібрано всю належну доказову базу, і ми лише процедурно очікуємо на експертизи, що буде додатково доводити винуватість підозрюваних”, — сказав Чубенко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Грозі відкрили меморіал на честь загиблих від російського “Іскандеру” людей

Єдине що невідомо слідству — це безпосередні виконавці цього воєнного злочину, тобто військові РФ, які віддавали наказ і здійснювали запуск ракети по цьому населеному пункту.

“Для слідства складний, але дуже важливий момент. Робота в цьому напрямку йде, є певні напрацювання, але це досить складний процес. Тому скоріше за все надалі після направлення до суду справи про братів, їхню державну зраду, пособництво державі агресору матеріали, які стосуються російських військових, що вчиняли цей воєнний злочин, будуть виділені й окремо розслідуватися. Тобто винуватість саме військових РФ буде додатково розглядатись у суді”.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Брати Мамони. Що відомо про навідників з Грози?

Колишні поліцейські навели “Іскандер” на рідне село.

У справі двоє підозрюваних — це брати Мамони, яким інкримінуються схожі статті кримінального кодексу. Вони підозрюються у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 111 КК України (державна зрада у формі надання іноземній державі допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчинена в умовах воєнного стану за попередньою змовою групою осіб), ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 438 КК України (порушення законів та звичаїв війни, поєднане з умисним вбивством, за попередньою змовою групою осіб). У разі постановлення судом обвинувального вироку до них може бути застосовано найсуворіший вид покарання, передбачений чинним законодавством України — довічне позбавлення волі.

19 жовтня 2023 року обох братів було оголошено в міжнародний розшук. За оперативною інформацією, вони перебувають на території Бєлгородської області Росії.

“Вони туди виїхали після початку контрнаступу на Харківщині, коли фактично багато колаборантів і військових РФ виїхали на територію РФ або ж на окуповану територію. Вони тікали з території Харківщини. Оскільки зі зрозумілих причин немає ні юридичної, ні якоїсь іншої співпраці з Росією, видача, екстрадиція цих осіб за документами й підозрами української правоохоронної системи неможлива. У слідства немає достовірних даних щодо стану здоров’я, чи живі, чи вже мертві ці двоє братів, і також немає достовірної інформації, чи виїжджали вони після від’їзду в Бєлгородську область за територію РФ”, — пояснив Чубенко.

Щодо двох братів також є окремі кримінальні провадження, пов’язані з їхнім переходом на бік ворога і вчиненням державної зради в умовах воєнного стану. Ці кримінальні провадження не пов’язані з обстрілом, а фактично пов’язані з їхньою колабораційною, зрадницькою діяльністю під час окупації. Ці справи окремо зараз уже перебувають на спеціальному судовому розгляді.

Як писав UA-NEWS.in.ua, російські військові вдарили “Іскандером” по Грозі удень 5 жовтня. Удар здійснили по кафе, де проходили поминки. Криміналісти ідентифікували усіх загиблих. Установлено, що під час обстрілу загинули 59 людей. Усі — цивільні мешканці, жителі села.

Співробітники Служби безпеки України встановили двох навідників на село Гроза. Ними виявилися двоє місцевих жителів — 30-річний Володимир Мамон та його молодший брат 23-річний Дмитро Мамон, які під час окупації перейшли на бік ворога, а потім втекли до Росії.  Вони знаходяться на території Бєлгородської області.

Постраждалі від теракту у Грозі родини отримали понад 3,5 мільйонів гривень допомоги.

Автор: Марія Мирошниченко

Джерело

Новини України