РФ понад 10 років привласнює українську культурну спадщину на ТОТ Криму, Донецької та Луганської областей — Костін

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Генпрокурор України Андрій Костін. Міністерство культури та інформаційної політики України

Генеральний прокурор України Андрій Костін зазначив, що Росія понад 10-річчя грабує та привласнює українську культурну спадщину на ТОТ Криму, Донецької та Луганської областей.

Про це заявив Костін під час міжнародної конференції, передає кореспондентка Суспільне Крим.

Конференція "Захист культурної спадщини та протидія культурному стиранню у збройному конфлікті: нові виклики та досвід України" присвячена 70-річчю Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту та 25-річчю Другого протоколу 1999 року до Гаазької конвенції 1954 року.

"Російський імперіалізм вже не одне століття намагається знищити українську культуру та стерти українську ідентичність. З початком війни проти України у 2014 році ці спроби стали очевидними всьому світові. Росія понад 10-річчя грабує та привласнює українську культурну спадщину на ТОТ тимчасово окуповані територіїКриму, Донецької, Луганської областей, ще до повномасштабного вторгнення", — зазначив генпрокурор України Андрій Костін.

Крім того, він нагадав, що Світ став свідком захоплення об'єктів Всесвітньої спадщин ЮНЕСКО в Криму та розграбування музеїв в Херсоні та Маріуполі. Костын зазначив, що на окупованих територіях РФ проводить русифікацію, забороняє українську освіту та знищує українські підручники з історії.

Водночас співорганізатор, директор програми "Права людини і правосуддя" Міжнародного фонду "Відродження" Роман Романов наголосив, що почав займатися питанням захисту культурної спадщини ще з 2014 року, після окупації Криму.

"Це величезна біда, те що відбувається зараз. Але з іншого боку це біда, яка об'єднує", — каже Романов.

Він розповів, що виріс у Севастополі і пам'ятає Херсонес.

"Херсонес для мене, як і для більшості підлітків там — це був пляж навколо якого були якісь античні руїни. І зараз, згадуючи про це, є величезні підстави для того аби задуматися, як ми ставилися до культурної спадщини. І я не думаю, що у нас була нагода про це подумати. Але коли загроза така масштабна як зараз — ми не маємо іншого вибору", — додав він.

Заступниця Міністра культури та інформаційної політики України Анастасія Бондар повідомила, що 453 541 музейних предметів наразі евакуйовані. На 2014 рік в Україні було 12 млн музейних об'єктів, які належали до державної частини музейного фонду, 1,7 млн з цих об'єктів до сьогоднішнього дня знаходяться на окупованих територіях, враховуючи 90 музеїв, які теж залишаються в окупації.

Вона додала, що близько 35 тисяч музейних об'єктів знаходяться в розшуку, і ця кількість збільшуватиметься, адже потрібен час для збирання доказової бази.

"Коли певні ікони, певні картини, які були вироблені на території України з'являються в російських музеях під іншою назвою, то це свідчить про те, що ворог намагається знищити основу на якій стоїть українська нація. І робить це все дуже методично", — зазначив начальник Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту Офісу Генерального прокурора України Юрій Білоусов.

Очільниця Бюро ЮНЕСКО К’яра Децці Бардескі в Україні повідомила, що сума збитків завданої шкоди культурній спадщині Україні Росією наближається до 9 млрд доларів США.

За даними офісу Генпрокурора, з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну 2003 об'єктів культурної інфраструктури були пошкоджені, 314 знищені повністю. Через російську агресію 1080 культурних об'єктів культурної спадщини в Україні зруйновані або пошкоджені. З них 121 — це пам'ятки національного значення, 879 місцевого значення, 80 — щойно виявлені. Прокурори відкрили 70 кримінальних проваджень.

Новини України