Реформа комунальних підприємств у ТОВ чи АТ: ризики та переваги для громад Полтавщини

За інформацією: Суспільне Полтава.

У Верховній Раді України ухвалили законопроєкт, який, крім іншого, вплине на роботу комунальних підприємств у громадах. Їх можуть трансформувати у товариства з обмеженою відповідальністю чи акціонерні товариства.

Що передбачає законопроєкт №6013

9 січня 2025-го у Верховній Раді України 248 нардепів підтримали законопроєкт № 6013. Його ще не підписав президент, тому чинності документ поки не набув. Він скасував господарський кодекс. Серед іншого, зміни торкнуться й функціонування комунальних підприємств у громадах. Це можливість їх перетворення в АТ чи ТОВ.

Нардеп, заступник голови комітету економічного розвитку ВРУ Олексій Мовчан Суспільному прокоментував:

"Господарський кодекс, як документ і набір принципів, дуже сильно повторював логіку управління економікою Радянського Союзу. А ми рухаємося в Європейський Союз і у нього абсолютно інша логіка. Це євроінтеграція саме корпоративного законодавства, тобто законодавства про компанії і про підприємництво".

Народний депутат Олексій Мовчан. Фото зі сторінки у Facebook О.Мовчана

Коли КП стануть ТОВ чи АТ, то всі акції належатимуть громаді, якщо місцеві ради не вирішать продати частку. Ця трансформація для громад не обов’язкова, тому для неї й немає часових обмежень. Але через пів року після підписання законопроєкту нових КП більше не створюватимуть, лише АТ чи ТОВ.

За словами нардепа, документ не стосується комунальних закладів: освіти, культури тощо. Це тому, що вони ― на повному бюджетному утриманні. Щодо медичних установ ситуація теж інакша.

"Лікарні у нас насправді не комунальні заклади, вони комунальні некомерційні підприємства. Їм необхідно буде перейменувати назву підприємства з комунального некомерційного підприємства на комунальне некомерційне товариство", ― розповів Олексій Мовчан.

Працівники КП “Декоративні культури” під час обпилювання дерев у Полтаві. Суспільне Полтава

Що таке КП, АТ та ТОВ

КП ― це комунальне підприємство, яке утворює орган місцевого самоврядування. У Господарському кодексі вказано, що воно "діє на основі комунальної власності територіальної громади".

АТ ― акціонерне товариство. Фактично, комерційна організація. Вона має певний статутний капітал, який розділений на певну кількість акцій.

ТОВ ― це товариство з обмеженою відповідальністю, його капітал поділений на частки, розмір яких визначає статут. Слово "обмежений" у назві говорить про рівень відповідальності учасників ТОВ, які мають ризики збитків у межах їхніх внесків.

За словами нардепа Олексія Мовчана, законодавство передбачає відповідальність посадовців АТ та ТОВ, але відповідальність для керівників КП визначена погано.

"Відповідно, коли ти стаєш директором товариства з обмеженою відповідальністю, 100% акцій якого належать громаді, то ти несеш серйозну відповідальність за в тому числі нанесення збитків підприємству, втрату активів і так далі, аж до кримінальної".

Які переваги переходу КП в ТОВ чи АТ

Серед переваг перетворення комунальних підприємств нардеп Олексій Мовчан називає ефективніше управління капіталом, можливість брати кредити та долучатися до грантових програм, зокрема, й міжнародних, що дозволить оновлювати матеріально-технічну базу тощо. Фактично, КП мають стати конкурентними на ринку та перейти на самоокупність і не потребувати дофінансування із місцевих бюджетів. Олексій Мовчан розповів:

"Доступ до грошей точно дасть позитивний ефект для модернізації таких підприємств і відповідно до зниження ціни, зниження вартості послуг. Є дуже багато цікавих механізмів в світі, які передбачають покладення спеціальних обов'язків на підприємство. Коли ти, наприклад, створюєш компанію і кажеш: "Ви заробляєте на перевезеннях вантажних. Заробляйте скільки хочете, але ви зобов'язані по заниженому тарифу перевозити пасажирів з моєї країни". Нам ніхто не заборонить дофінансовувати наші підприємства із бюджетів".

В Україні як позитивні приклади переходу державних підприємств у акціонерні товариства Олексій Мовчан називає "Укрзалізницю" та "Укрпошту".

Що буде із майном КП після переходу в АТ чи ТОВ

У більшості комунальних підприємств обладнання, техніка та приміщення належать органу місцевого самоврядування. Відповідно, так все й має лишитися, розповів нардеп Мовчан.

Техніка КП “Благоустрій-Опішня”допомагає у ремонті мережі водопостачання. Суспільне Полтава

Частину майна можна буде передати у власність ТОВ чи АТ, внісши їх до статутного капіталу. Але заборонено передавати критичні основні активи, товариство може бути їхнім балансоутримувачем, але не власником. Нардеп розповів:

"У законодавство вводиться нове поняття, яке називається узуфрукт. Узуфрукт ― це користування плодами чого чужого майна. От. Ти кажеш, ми оформлюємо право узуфрукту. А можеш в оренду здати цьому підприємству, да, наприклад, сказати там тролейбусне управління бере за 1 гривню в рік всі тролейбуси".

Заготівля дров працівниками КП “Благоустрій-Опішня”. Суспільне Полтава

Які ризики переходу КП в ТОВ чи АТ

Нині законопроєкт не набув чинності, бо його ще не підписав президент. Документ вивчають представники "Всеукраїнської асоціації громад", однак зміни у текст зараз уже не можна вносити. Виконавчий директор асоціації Іван Слободяник Суспільному розповів:

"Ми маємо зараз ситуацію, коли ми можемо щось подавати або іншими законопроєктами, або щоб накладалося повне вето, якщо ми побачимо зараз суттєві ризики, або на доопрацювання, або там є ще інші форми".

Одне з побоювань, які щодо законопроєкту висловив голова Опішнянської громади Микола Різник, ― це питання фінансування КП, які трансформують.

"Комунальне підприємство найбільше нам обходиться у близько 20 мільйонів гривень. Це висипання щебенем доріг, це закупівля техніки, це чистка, вивіз сміття, всього-всього. Заробили 1 мільйон, то де візьмуться ще 19 мільйонів, щоб функціонувати там чи з приватних, чи з інших історій? Без дофінансування такі товариства не проживуть поки що. У бюджетному кодексі не прописано фінансування ТОВ", ― сказав Микола Різник.

Побоювання щодо подальшого фінансування трансформованих комунальних підприємств висловлюють і фахівці "Всеукраїнської асоціації громад". За словами виконавчого директора Івана Слободяника, через ухвалений законопроєкт тепер потребують змін і дотичні документи, зокрема, бюджетний, податковий та інші кодекси й закони.

Теплиця в Опішні на Полтавщині КП “Опішня-Агро”. Суспільне Полтава

"Якщо не буде врегульовано питання бюджетного фінансування цих новостворених або трансформованих підприємств, як буде виконуватись бюджетне законодавство, оскільки цим законопроєктом скасовується господарський кодекс. А бюджетне законодавство треба змінювати ще іншими нормативно-правовими актами. А їх немає сьогодні", ― розповів Іван Слободяник.

За його словами, найбільша проблема цього законопроєкту полягає в тому, що його особливості не обговорили з громадами і не пояснили, як це має працювати на практиці. Асоціації громад дали тиждень, аби підготувати зауваження й пропозиції ініціаторам документу, але цього часу не дотримали, сказав Іван Слободяник:

"Можливо, це дійсно класний закон. Але поясніть, чим він класний. Може ми б його підтримали взагалі двома руками і двома ногами. Неможливо в такому законопроєкті, який регулює півтори тисячі органів місцевого самоврядування, кілька тисяч комунальних підприємств і установ, взяти отак і розібратися у всіх тонкощах".

Що кажуть про законопроєкт № 6013 на Полтавщині

У Полтавській міській раді, зокрема, ставлення до документу та змін, які він пропонує, поки не коментують. А в комунальних підприємствах обласної ради Суспільному відповіли, що не дадуть відповідей до підписання.

Працівниця КП “Опішнянська артіль” під час роботи. Суспільне Полтава

Водночас, журналістам із інтернет-видання керівник "Полтаватеплоенерго" розповів, що не проти перетворення з КП, бо це дозволить залучати міжнародних інвесторів та більш якісно надавати послуги.

В Опішнянській громаді розглядають можливість переведення у формат ТОВ двох підприємств: це "Опішня Агро", яке займається вирощуванням овочів на продаж, а також "Опішнянська Артіль", де виготовляють кераміку та навчають цього інших. Голова громади Микола Різник розповів:

"Це такі більш нестандартні підприємства, які, в принципі, для життя громади дуже це не вплине ця історія. Дійсно, ми не можемо залучити міжнародні гранти під "Опішня Агро", бо вони не розуміють, що таке комунальне підприємство. Якщо це буде ТОВ, я думаю, що переведемо його під ТОВ, залучати міжнародні гранти ― це класно. Інше питання ― оподаткування, яке буде?"

Новини України