“Пшениця перебуває в стресі”: як погода на Полтавщині впливає на озимі культури

За інформацією: Суспільне Полтава.

Погодні умови цьогорічної зими на Полтавщині несприятливі для озимих культур. Зокрема, для пшениці різкі перепади температур є стресовими. На врожайність зернових вплине і відсутність вологи у ґрунті.

Про це Суспільному розповіла завідувачка сектору агрометеорології обласного гідрометцентру Олеся Звягольська.

2024-го року на Полтавщині випало 338 міліметрів опадів. Це 60% від норми. За словами Оления Звягольської, дощі були на початку року і потім у кінці осені.

"У жовтні-листопаді у нас відмічались більш-менш нормальні опади, але зрозумійте, що в нас опадів не було впродовж усього вегетаційного періоду. Рослини все, що могли, з ґрунту вже вибрали, і поповнення в нас ніякого практично немає. Такі погодні умови для озимих культур і плодово-ягідних є несприятливими, оскільки вони цього періоду мають відпочивати, спокійно спати", — розповіла завідувачка сектору агрометеорології обласного гідрометцентру Олеся Звягольська.

Завідувачка сектору агрометеорології обласного гідрометцентру Олеся Звягольська. Суспільне Полтава

За словами Звягольської, задля хорошого врожаю озимих зернових цьогоріч потрібно дві-три норми опадів з січня по березень.

Голова фермерського господарства "Червоне" Юрій Слепцов із Чутівської громади обробляє 300 гектарів землі. Вирощує зернові та технічні культури. Аграрним бізнесом займається вже 32 роки.

Голова фермерського господарства «Червоне» Юрій Слепцов. Суспільне Полтава

"Сіємо горох, сіємо ячмінь ярий, пшениці багатенько сіємо, соняшник ми сіємо, сою, майже сіємо все", — розповів Юрій Слепцов.

За його словами, озимої пшениці цьогоріч посіяв 120 гектарів. У вересні зерно вкидали у суху землю.

На одному з полів фермерського господарства у Чутівській громаді озима пшениця зійшла нерівномірно. Суспільне Полтава

"У нас тут засуха була дуже велика. Півтора метри була суха земля. Всі посіяли в суху землю. Воно лежало довго, не сходило, а перед холодами дощик пройшов і тільки-тільки почало оце воно сходити. Думаю, що перезимує. Ріпака ми не сіяли, бо дуже було засушливе літо. Ми будемо сіяти ярий ріпак. Пшениця найвитриваліша. Що не роби, все одно, якщо за нею робити правильний догляд, то вона завжди родить", — поділився голова фермерського господарства.

Попередніми роками, каже Юрій Слепцов, збирав і по вісім тонн озимої пшениці з гектара. 2025-го прогнозує в середньому чотири тонни.

Різкі перепади температур та відсутність вологи у ґрунті є несприятливими для озимої пшениці. Суспільне Полтава

"Пшениця перебуває в стресі. Зразу ж похолодало, вегетація перестала бути. 3.09-3.27 Оці стреси дуже погано переносяться. Шкідника дуже багато буде. Якщо така тепла зима, він весь перезимує, треба буде інсектицидами запасатись. 4.06-4.13 Якщо дощі будуть, буде все. Якщо буде засуха, буде врожай, але не такий, як ми хочемо. Це не гарний врожай, але для цієї погоди кращого не буде. А там, якщо дощ буде, то, може, буде й шість-сім", — додав голова фермерського господарства.

Вологість ґрунту дуже низька через відсутність опадів 2024-го року. Суспільне Полтава

За словами начальниці відділу обласного центру з гідрометеорології Олени Панченко, зима цього року є аномально теплою. Затоки холодного арктичного повітря короткочасні і стаються все рідше.

"Клімат змінюється і кожен рік у нас все тепліше і тепліше. До речі, минулий рік став найтеплішим на Полтавщині за останні роки спостережень і ми вперше перетнули 11-градусну позначку в середньорічній температурі повітря. Таких температур у нас іще не було ніколи. До кінця січня температурний режим буде значно вищим за норму. Але при цьому, на жаль, ми не очікуємо таких хороших опадів, які б у нас збільшили запаси вологи в ґрунті", — зауважила Олена Панченко.

Новини України