Протест через борги: на Тернопільщині аграрій не виплачує людям гроші за паї

За інформацією: Суспільне Тернопіль.

Петро Олійник. Суспільне Тернопіль

69-річна Ольга Хархут показала виписки зі своїх рахунків. Розповіла, що договір про оренду з компанією заключила в 2017 році. Цього року він мав закінчитися.

"Платили і 9 300, а потім один раз заплатили 13 тисяч. За останній рік залишається заборгованість. Просто мені тих грошей треба було, якби їх заплатили тоді, коли сина привезли з-під Бахмута покаліченого. Сім місяців по лікарнях, не мала дитині що дати. Приїхав представник і каже: "Я вам дам готівкою". Я маю реквізити, то чому не перевести ті гроші на карточку? Мені сказали: "Спочатку підпишіть на далі договір, то ми вам тоді виплатимо за той рік, що користувалися". Шантажували чоловіка в хаті, що швидкою обійшлося".

Ольга Хархут. Суспільне Тернопіль

Через невиплату, за словами Ольги, в березні вона подала на компанію до суду. Наразі відбулося 4 засідання:

"Займався цією всією справою адвокат з Тернополя. Подали ми тут у Зборівський суд".

Під час протесту люди не пустили техніку на земельні паї. Суспільне Тернопіль

На протест прийшли й представники Озернянської сільської ради. Серед них — начальниця земельного відділу Юлія Максимова. Жінка розповіла, компанія сіє на полях кукурудзу та сою.

"До нас надійшло звернення від жителів громади про те, що орендар не виплачує їм орендної плати довгий час, приблизно від 2021 року, зі слів людей. Зараз на даний час це товариство з обмеженою відповідальністю "Західна Агровиробнича Компанія", вони у нас близько 20 років обробляють ці паї в людей, вони мають з ними договори. Обробляють вони в нас близько 500 гектарів, може й більше. Люди неодноразово звертаються в сільську раду, що їм не виплачують орендної плати. Запитують, як вирішити це питання. Ми рекомендуємо звертатися до суду, тому що ми повноважень, як таких, не маємо".

Жителі Озернянської ОТГ вийшли на протест. Суспільне Тернопіль

Олександра Паламар — ще одна жителька громади, якій не виплатили гроші за паї. За її словами, сім’я має 4 земельні ділянки, які надавали в оренду "Західній Агровиробничій Компанії":

"Один пай на мене, три на моїх братів, по одному. На даний час ми свої паї забрали з тої фірми, але нам не оплатили за 2022 рік і одному братові не заплатили за 2021-2022 роки. Тоді вони оплачували по 9 300 чи якась така сума була за ті роки, то не оплатили. Рахуйте чотири паї, то це має бути до 40 тисяч гривень, а може й більше".

Олександра Паламар. Суспільне Тернопіль

Іван Химко має 5 гектарів земельних паїв, які здає в оренду. Чоловік розповів, що договір із "Західною Агровиробничою Компанією" мав би закінчитися в 2024 році:

"Ще з лютого до нас дзвонили представники цієї компанії, просили продовження договору, пропонували преміальні суми. Ми відмовилися, а нам сказали: "Ну все одно ще два роки є". Ми попросили надати відповідні документи, щоб ми точно знали, що в 2024 році закінчується договір. Спочатку вони опиралися на те, що були додаткові угоди, а коли ми попросили запит, щоб ці угоди оглянути, нам прислали ідентичні тексти, з оригіналом копії співпадають, а тільки дати дійсності договору змінені. Напевно, що коректором замальовані. У нас є можливість надати доказ цей, щоб було видно, що цифри поміняли. Це фальсифікація чистої води".

Щодо цього випадку, то Іван Химко сказав, що наразі до поліції не звертався.

Іван Химко. Суспільне Тернопіль

Під час протесту кореспонденти Суспільного намагалися поспілкуватися з представниками "Західної Агровиробничої Компанії".

"Я не уповноважений коментувати цю ситуацію. Ми звернулися до поліції, чекаємо вирішення в правовому полі", — сказав керівник "Західної Агровиробничої Компанії" Ігор Андросюк.

Техніка, яку люди під час протесту, не пустили на паї. Суспільне Тернопіль

Депутатка Озернянської сільської ради Уляна Дудар розповіла, що також судилася з "Західною Агровиробничою Компанією", бо вони засіяли її земельну ділянку, яку жінка здавала іншій агрофірмі.

"Скандальна ситуація в нас була з компанією. Був пай в іншій фірмі, я з ним хотіла розірвати договір і дати іншому підприємцю, але "Західна Агровиробнича Компанія" на моїй землі засіяла своє зерно. Дійшло до того, що в серпні я покликала знайомих, викликала техніку: "Беріть молотіть, це мій пай, бо ми вже пів року не можемо дійти згоди. Вони написали заяву, я подала зустрічну за незаконне заволодіння землею. На тому все зупинилося, бо вони зрозуміли, що з того нічого не вийде".

На орендованій землі компанія вирощує кукурудзу та сою. Суспільне Тернопіль

Петро Олійник розповів, вийшли на протест, бо в багатьох людей вже завершилися договори оренди, а грошей досі не заплатили. Також, за його словами, завершуються договори і в решти людей, а продовжувати їх хочуть не всі:

"Є такі, що вже закінчилися, і зараз закінчаться в 2024 році, і люди хочуть забрати й самі обробляти, одноосібниками бути, але вони все одно не заплатять, як попереднім людям".

В Озернянській ОТГ люди вийшли на протест через компанію, яка не заплатила їм за оренду паїв. Суспільне Тернопіль

"Ми будемо стояти до останнього, ми будемо відстоювати, не будемо пропускати техніки. Згідно з законом, ми маємо повне право, де є несплата паїв за 2021-2022 роки, люди можуть загнати свою техніку, викликати поліцію, і при них обмолочувати свої поля", — сказала депутатка Озернянської ОТГ Уляна Дудар.

Уляна Дудар. Суспільне Тернопіль

Також за словами Петра Олійника, сьогодні, 3 жовтня, представники компанії приїхали до села, щоб сформувати списки людей, яким ще не виплатили гроші, взяли реквізити для перерахунку. Кореспонденти Суспільного намагалися зв’язатися з керівником товариства, наразі на дзвінки він не відповідає.

Як повідомила в Телеграмі пресслужба Тернопільської ОВА за дорученням очільника області В'ячеслава Негоди, директор департаменту АПК та голова Тернопільської РДА провели робочу зустріч з пайовиками і орендарем.

"Після звірки заборгованості по орендній платі за землю орендар запевнив, що поверне людям заборговані кошти", — йдеться у повідомленні Тернопільської ОВА.

Новини України